BiH Kada pravosuđe postane politički problem

Pravosuđe u Bosni i Hercegovini proživljava najveću krizu u svojoj poslijeratnoj istoriji. Problemi u vezi sa radom državnog Tužilaštva i Suda, Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) Bosne i Hercegovine, ali i sve veće korupcione afere unutar samog pravosuđa, nadilaze dnevno-političku retoriku.

Upravo o problemima u pravosuđu danas će na tematskoj sjednici raspravljati državni poslanici u Predstavničkom domu. Da li će se konačno početi rješavati problemi u pravosuđu, koje je predmet prva dva poglavlja u pristupnim pregovorima sa Evropskom unijom?

Nerješavanje krupnih predmeta korupcije i kriminala, sporo procesuiranje predmeta ratnih zločina, korupcijske afere u pravosuđu, neke su od manjkavosti pravosudnog sistema Bosne i Hercegovine. Osim ovih, dva najveća i najvažnija problema u pravosuđu su i struktura Visokog sudskog i tužilačkog vijeća i izbor članova tog Vijeća, te struktura Suda BiH, odnosno osnivanje Apelacionog suda BiH.

O tome je postojala saglasnost, čak i nacrt, ali se na tome stalo, ističe sudija Suda Bosne i Hercegovine Branko Perić. Problem za struku je i nekompetentnost ljudi koji upravljaju VSTV-om, a koji nisu u stanju voditi reforme i kreirati projekte koji će poboljšati pravosudni sistem. Naglašavaju i da je ovo prvi put u posljednjih deset godina da državni Parlament raspravlja o stanju u pravosuđu.

BRANKO PERIĆ, sudija Suda BiH

“Ne postoji relevantniji dokument nego Pribeov izvještaj na osnovu kojeg treba voditi raspravu o stanju u pravosuđu, kako prevazići probleme na koje izvještaj ukazuje, a tamo ima dosta problema koji su važni ne samo za Evropsku komisiju, nego su važni i za vladavinu prava i pravosudni sistem BiH.”

ASIM CRNALIĆ, advokat

“Mi bismo trebali napraviti jedinstveni pravosudni sistem u državi, trebali bi imati Vrhovni sud BiH koji bi na taj način osigurao ravnopravnost, jednakost i sigurnost građana. Mi to nemamo. To bi bila ozbiljna reforma, ali oni koji o tome govore, o reformi, oni ne iznose takvu ideju jer nemaju hrabrosti za to.”

Ni desetogodišni proces strukturalnog dijaloga, a ni ukupna reforma pravosudnog sistema, nisu dali očekivane rezultate, posebno kada je riječ o oblastima koje se odnose na nadležnosti. Stanje je sve gore, a sve je manje i povjerenje građana u pravosudne institucije.

ARBEN MURTEZIĆ, direktor Centra za edukaciju sudija i tužilaca BiH

“Direktan povod za ovu sjednicu su bili i godišnji izvještaji VSTV-a. Te izvještaje zaista treba proučiti, izvući šta je ono što je dobro, šta je loše i oni mogu pomoći sigurno. Dijalog se treba otvoriti. To je dioba vlasti, jedan princip od kojeg se ne smije odustati.”

IVANA KORAJLIĆ, “Transparency International BiH”

“Tolike godine svih političkih uticaja, pritisaka koji su vršeni na rad pravosuđa, posebno na rad VSTV-a, doveli su do toga da danas imamo Vijeće koje je, s jedne strane, pod direktnom kontrolom politika u BiH, odnosno političkih stranaka, a sa druge strane, bez ikakve odgovornosti prema građanima, prema drugim institucijama.”

A odgovornost se mora nametnuti, prvenstveno Izmjenama zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću i sistem postaviti iz početka, od onoga kako se biraju članovi Vijeća, na koji način se utvrđuje njihova odgovornost, kome odgovaraju, na koji način se donose odluke. I sve dok to ne bude riješeno, zaključuju stručnjaci – ne može se govoriti ni o kakvoj nezavisnosti upravo onih koji bi trebali štititi i naša prava.

IZVOR: BHRT

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*