Broj umrlih od koronavirusa u Kini porastao je na 908, saopštila je danas Svetska zdravstvena organizacija.
U saopštenju se navodi da je broj umrlih juče porastao za 97, tako da je jučerašnji dan najsmrtonosniji do sada.
Broj novih potvrđenih slučajeva oboljevanja od koronavirusa u kopnenom delu Kine juče je porastao, nakon što je u subotu prvi put od 2. februara dnevni bilans bio manji.
Širom Kine u juče su zabeležena 3.062 nova slučaja, dok ih je u subotu bilo ispod 3.000, prenosi Rojters.
Ukupan broj zaraženih sada je 40.171.
Kinezi se oprezno vraćaju na posao, mnogi rade od kuće
Milioni Kineza vraćaju se na posao pošto se ovogodišnji praznik povodom Kineske nove godine pretvorio u produženi karantin zbog izbijanja koronavirusa.
Mnogi će, međutim, raditi od kuće.
U brojnim gradovima na snazi su striktna uputstva za karantin, a većina firmi traži od zaposlenih da rade sa daljine kako bi se smanjile šanse za prenošenje virusa, prenosi CNN.
Zbog koronavirusa trpe mnoge kompanije, ne samo u Kini već širom sveta.
Troškovi su već vidljivi, a među prvima posledice će osetiti autoindustrija, jer je Kina najveći dobavljač delova za fabrike automobila u svetu.
Vlada će sprečiti otpuštanja zbog koronavirusa
Kineski predsednik Si Đinping izjavio je danas da će vlada sprečiti masovna otpuštanja do kojih je došlo zbog izbijanja koronavirusa.
Si je to rekao prilikom obilaska lokalne bolnice u Pekingu koja nudi lečenje pacijentima sa koronavirusom, a tom je prilikom razgovarao putem video linka sa medicinskim osobljem u Vuhanu, prenosi AP.
Si je prilikom obilaska bolnice nosio zaštitnu masku, a na ulasku mu je jedan od radnika proverio temperaturu.
Kako se navodi, Si je rekao da će Kina težiti da ispuni svoje ekonomske i društvene ciljeve za ovu godinu i da se ekonomski prilagode kako bi se umanjio uticaj virusa.
Prema njegovim rečima, Kina bi mogla da dobije bitku sa koronavirusom, a vlada će preduzeti odlučnije mere na sprečavanju širenja bolesti.
Britanija proglasila koronavirus pretnjom po javno zdravlje
Velika Britanija saopštila je danas da novi koronavirus predstavlja ozbiljnu i neposrednu pretnju po javno zdravlje, što je korak koji vladi daje dodatna ovlašćenja za borbu protiv širenja virusa.
Ministarstvo zdravlja saopštava da predviđene mere treba da budu efikasno sredstvo za odlaganje ili sprečavanje daljeg širenja virusa, prenosi Rojters.
Ministarstvo je odredilo bolnice Erov Park i Kents Hil Park kao centre za „izolaciju“, a Vuhan i provinciju Hubej u Kini kao „inficirane zone“.
Kritika rukovodstvu zbog virusa
Korona virus je, po crnim posledicama nadmašio SARS, ali se ne stišavaju ni kritike na račun kineskog rukovodstva koje je dugo oklevalo pre nego što se suočilo sa virusom, piše Dojče vele (DW).
„Pokazuje se da korona virus nije zarazio samo ljude, već i politički sistem Kine“, ocenio je za DW istoričar i politički komentator iz Pekinga Lifan Žang.
Podsećajući da je „partijsko rukovodstvo posle krize sa virusom SARS 2003. obećalo modernizaciju uprave i uspostavljanje efikasnih mehanizama za krize“, Lifan Žang ističe kako se sa korona virusom pokazalo da „ništa značajno nije urađeno“.
„Zato je rukovodstvo ponovo zakazalo sa mnogo većim posledicama“, rekao je on za DW.
Posledice novog korona-virusa proteklog vikenda su statistički prevazišle posledice zaraze virusom SARS od pre 17 godina. Samo u subotu je prijavljeno 89 žrtava, čime je broj umrlih premašio 800, dok je širom Kine više od 40.000 zaraženih, a drugim zemljama je zabeleženo više stotina slučajeva.
Smrtni ishodi bolesti prijavljeni su i na Filipinima i u Hongkongu.
Dok sa jedne strane respekt izazivaju opsežne mere poput stavljanja celog milionskog grada Vuhana u karantin ili izgradnje bolnice za nekoliko dana, sa druge strane pljušte kritike.
Pogotovo jer je prvi slučaj sa pijace na kojoj se prodaje divljač bio poznat početkom decembra, ali su prve mere preduzete tek krajem tog meseca. Puna 22 dana se o virusu ćutalo te se on iz metropole Vuhana preneo po čitavoj Kini i van nje, piše DW.
Kritike su podgrejane kada je prošle sedmice potvrđeno da je od posledica virusa umro i lekar Li Venlijang (33) koji je putem četa prvi upozorio na „novi SARS“. Ovaj doktor iz Vuhana je tada pozvan u policiju na razgovor zbog „širenja panike“. Sada je maltene nacionalni heroj.
„Prekasno pokrenute mere protiv misteriozne bolesti pluća i brzo širenje virusa su bez sumnje posledica cenzure“, kaže za DW istoričar Žang uz ocenu da je „moćnicima pravo na slobodu govora nevažno kad se radi o stabilnosti vođstva Komunističke partije. Za to su spremni sve da žrtvuju“.
Žang tvrdi da je Kina stavila Svetsku zdravstvenu organizaciju (SZO) pod pritisak da dugo, sve do kraja januara, ne proglasi stanje opasnosti. Čak ni tada SZO nije upozorio da ne treba putovati u Kinu.
Prema pisanju Njujork tajmsa, Kina već mesec dana ignoriše ponudu SZO i američke zdravstvene službe CDC koji predlažu da pošalju lekare i stručnjake u Kinu, prenosi DW.
„Komunistička partija se drži devize: javljaj samo dobre vesti, a prećutkuj loše!“, kaže Žang. No u vremena interneta to je sve teže. „Narod nije glup. I mnogi partijski funkcioneri znaju da govore neistine“.
Sagovornik DW kaže da ne očekuje veće proteste, pogotovo jer zbog straha od virusa masovna okupljanja nisu ni moguća.
„Uz to, moćnici su u maltene ratnom stanju. U Vuhanu i oko njega važi skoro pa ratno pravo, tamo su vojnici i specijalne jedinice. Komunistička partija koristi moderne tehnologije za prismotru kako bi još jače kontrolisala ljude pod izgovorom borbe protiv virusa“, ocenio je Žang za DW.
Kim se ne pojavljuje u javnosti, strah od koronavirusa?
Severnokorejski lider Kim Džong Un odsutan je iz javnog života duže od dve sedmice zbog bojazni od širenja koronavirusa, iako u Severnoj Koreji nije zabeležen nijedan slučaj zaraze, prenosi južnokorejska agencija Jonhap.
Kim je poslednji put viđen u javnosti na koncertu povodom proslave Lunarne nove godine 25. januara.
Za razliku od prethodnih puta, ove godine Kim nije prisustvovao čak ni obeležavanju 72. godišnjice osnivanja vojske, što je jedan od najvećih praznika u toj zemlji.
Jonhap navodi da nije poznato zašto Kim nema javnih aktivnosti, ali da bi njegovo odsustvo moglo imati veze sa zabrinutošću od koronavirusa.
Severna Koreja čini sve da spreči da virus stigne u zemlju.
U Kini koronavirusom zaraženo 27 stranaca, dvoje umrlo |
U Kini je koronavirusom zaraženo 27 stranih državljana, a do sada je dvoje preminulo, saopštilo je danas Ministarstvo spoljnih poslova te zemlje. Od posledica koronavirusa 6. februara umro je jedan Amerikanac, a 8. februara Japanac, rekao je portparol ministarstva na brifingu za novinare, preneo je Rojters. On je dodao da su se do sada tri osobe oporavile. IZVOR:RTV |
Be the first to comment