
U trenutku kad se kovid-19 širi Evropom relativno niska stopa smrtnosti među zaraženima u Nemačkoj intrigira stručnjake: dok jedni dovode u pitanje metodologiju prikupljanja podataka, drugi kažu da je razlog u velikom broju testiranja i tačnim procenama opasnosti od smrtonosnog virusa.
Iako je pandemija pogodila Nemačku punom snagom – američki Univerzitet „Džons Hopkins“ u nedelju je izneo podatak o 22.364 potvrđena slučaja infekcije i svega 84 umrlih. To znači da Nemačka trenutno ima najnižu stopu smrtnosti od deset zemalja najteže pogođenih pandemijom: 0,3 odsto. U Italiji taj procenat iznosi 9, a u Velikoj Britaniji 4,6.
Naročito iznenađuje razlika u broju žrtava u Nemačkoj i Italiji, jer dve zemlje imaju najveći udeo stanovnika starijih od 65 godina u Evropi. Osim toga, prema Blumbergovom Indeksu globalnog zdravlja, Italijani vode zdraviji život nego Nemci, piše „Gardijan“.
– Prerano je da se kaže da li je Nemačka medicinski bolje pripremljena za pandemiju kovid-19 nego druge zemlje – kaže Merilin Ado, koja vodi Odeljenje za infektivne bolesti Medicinskog centra Univerziteta u Hamburgu.
Ona,međutim, smatra da je jedan od mogućih razloga velike razlike u broju mrtvih između Nemačke i Italije činjenica da su bolnice na severu Italije bukvalno pretrpane novim pacijentima, dok kapaciteti nemačkih bolnica još nisu popunjeni, te da su imali više vremena da oslobode krevete, nabave zalihe opreme i reorganizuju osoblje.
Nemačka je, između ostalog, u boljoj situaciji zbog toga što smo započeli proces stručnog traganja za osobama s kojim je zaraženi bio u kontaktu čim su registrovani prvi slučajevi zaraze. Na taj način smo dobili u vremenu kako bismo pripremili bolnice za predstojeću navalu pacijenata – objašnjava Ado.
Najvažnije od svega je što je Nemačka relativno rano počela da testira čak i one koji su imali samo blage simptome, što znači da ukupan broj potvrđenih slučajeva daje precizniju sliku o širenju virusa nego u drugim državama.
Prema podacima nemačkog Nacionalnog udruženja lekara kase zdravstvenog osiguranja, Nemačka može da obavi 12.000 testova dnevno, a predsednik Instituta „Robert Koh“ Lotar Viler,pominje podatak o 160.000 testova nedeljno. Činjenica je i da je starosni profil zaraženih u prvih nekoliko nedelja u Nemačkoj bio niži nego u drugim zemljama: mnogi od njih su zdravi ljudi u dobroj fizičkoj kondiciji koji su se vratili sa odmora u skijalištima u Austriji i Italiji, što takođe može biti jedno od objašnjenja za relativno nisku stopu smrtnosti.
Metodologija iza nemačkog prikupljanja podataka takođe je mogla da doprinse ogromnom odstupanju u podacima o smrtnosti u Italiji i Nemačkoj.
Nakon što se utvrdi da je pacijent u Nemačkoj pozitivan na novi korona virus, lekar obaveštava lokalnu zdravstvenu upravu, koja podatke digitalnim putem prosleđuje Institutu „Robert Koh“ (RKI). Vremenski zaostatak koji na taj način nastaje objašnjava zašto su dnevni podaci RKI konstantno niži od onih koje objavljuje Univerzitet „Džons Hopkins“, koji češće ažurira podatke.
IZVOR: BLIC
Be the first to comment