
Predstavnici deset političkih partija iz Federacije BiH i Republike Srpske potpisalo je danas u Sarajevu Platformu za mir, stabilizaciju, evropsku budućnost i ekonomski napredak BiH.
„Razum mora prevladati – idemo ka deeskalaciji krize i siguran sam da će nas za ovim stolom biti još više. Želimo stabilizaciju situacije i reset političkih odnosa“, rekao je predsednik opozicione Srpske demokratske stranke (SDS) u Republici Srpskoj Milan Miličević nakon potpisivanja Platforme koju su podržale i druge opozicione stranke Srpske.
Predsednik SDS-a je poručio da će prestanak izborne korupcije biti preduslov za zaustavljanje svih oblika korupcije.
„Neophodno je što pre vratiti narativ pomirenja i razvoja, a paralelno se boriti protiv kriminala i korupcije, smanjiti troškove života, uvesti diferenciranu stopu PDV-a i olakšati svakodnevno funkcionisanje građana i institucija. Reforme izbornog zakona i sistema, uz uvođenje modernih tehnologija i kontrolnih mehanizama, jedini su garant fer i poštenih izbora“, rekao je Miličević.
Poručio je da fokus mora biti evropski put, uz istovremeno prijateljstvo i saradnju i sa Istokom i sa Zapadom.
„Oni koji su doveli Republiku Srpsku, ali i BiH, u dugovanja i sudske sporove teške milijarde maraka, moraju biti politička prošlost i odgovarati za sve što su uradili. Ova platforma nije poziv za ulazak u vlast, već poziv svima na povratak kulturi dijaloga i razumevanja“, izjavio je Miličević.
Čović pozvao potpisnike Platforme na usvajanje tri zakona koji rešavaju krizu u BiH
Predsednik HDZ BiH Dragan Čović pozvao je danas partije iz Federacije BiH i opozicije u Republici Srpskoj, koje su potpisale Platformu za mir i stabilnost, da u oba doma državnog parlamenta usvoje tri zakona nakon čega bi se, kako je kazao, rešilo pitanje unutrašnje stabilnosti.
„Pozivam kolege koji će to danas potpisati, idemo sledeće sedmice da zakažemo vanredne sednice Predstavničkog doma i Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, usvojiti Izborni zakon, usvojiti Zakon o VSTV-u, Zakon o Sudu BiH i rešili smo pitanje unutrašnje stabilnosti i evropskog puta, odmah“, izjavio je Čović nakon koordinacionog sastanka načelnika/gradonačelnika i predsednika županijskih vlada iz HDZ-a BiH u Kiseljaku.
Čović je rekao da je od kolega iz stranaka „Trojke“ dobio tekst dokumenta koji je danas potpisan koji će „detaljno sagledati i nakon toga izneti svoj stav“.
Prema njegovim rečima, usvajanjem pomenutih zakona bili bi rešeni svi problemi, a zatim bi se mogli dalje nadmudrivati i pripremati za neke nove projekte, preneo je sarajevski portal Klix.
IZVOR:RTV
Be the first to comment