EK: Nedovoljna borba protiv korupcije u Hrvatskoj

epa03920493 (FILE) A file photon dated 07 June 2006 showing European Union flag pictured in front of the European Commission Building, the Berlaymond, in Brussels. The president of the European Union's executive warned on 23 October 2013 that it is about to run out of money, and called on the bloc's governments and parliament to bury the hatchet over planned budget changes. He has told European Parliament plenary in Strasbourg that the commission will no longer be able to make payments from November if it is not provided with an extra 2.7 billion euros (3.7 billion dollars). The shortfall is due to lower-than-expected revenue from EU import duties. EPA/OLIVIER HOSLET
BRISEL –

Borba protiv korupcije u Hrvatskoj je nedovoljna i u zakonima i u praksi, posebno na lokalnom nivou, proizlazi iz danas objavljenog izveštaja Evropska komisije o vladavini prava u EU.

Prvi godišnji izvešaj EK se odnosi na vladavinu prava u zemljama članicama koje pokriva četiri područja: pravosuđe, borbu protiv korupcije, medijski pluralizam i slobode, kao i načelo ravnoteže u tri dela vlasti.

 

evropska, unija, evropa, brisel, eu, komisija, parlament

EPA/OLIVIER HOSLET

Najozbiljnija zamerka Hrvatskoj su manjkavosti u borbi protiv korupcije, prenela je Hina.

„Hrvatska ima pravni i politički okvir za promociju integriteta i sprečavanje korupcije u javnom sektoru. Ostali su, međutim, nedostaci ostaju i u zakonodavstvu i u praksi u borbi protiv korupcije“, kaže se u izveštaju.

Dodaje se da nisu sprovedene važne inicijative za jačanje etike i integriteta među najvišim izvršnim funkcijama i članovima parlamenta i za regulisanje lobiranja.
„Posebno zabrinjava korupcija na lokalnom nivou zbog strukturnih slabosti i za upravljanje lokalnim državnim preduzećima, navodi Komisija.
Komisija dalje navodi da je u Hrvatskoj percepcija o nezavisnosti pravosuđa među najnižima u Evropskoj uniji.

Hrvatski pravosudni sistem, navodi se, napredovao je u smanjenju broj zaostalih sudskih predmeta i poboljšanju elektronske komunikacije na sudovima, ali je i dalje suočen s ozbiljnim izazovima efikasnosti i kvaliteta, navodi se dalje u izveštaju.

Ističe se da su Državno sudijska veća i Državno tužilaštvo autonomna i nezavisna tela, suočena sa nedostatkom resursa za ispunjavanje svog mandata te da im je smanjena uloga u izboru sudija i državnih tužilaca.

Navodi se i da Hrvatska ima pravni i institucionalni okvir koji garantuje medijski pluralizam.

Agencija za elektronske medije funkcioniše transparentno, ali nije u potpunosti zaštićena od političkog uticaja u pogledu postupka izbora članova njenog upravnog tela“.

 

IZVOR:RTV

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*