I Italijani protestuju zbog novih mera

Zbog strožih ograničenja u borbi protiv korone, neredi su izbili u desetak gradova zemlje koja je među najviše postradalima od virusa

Demonstranti pale vatru na ulici u Torinu (Foto EPA-EFE/Alessandro di Marco)

Odluka vlade Đuzepa Kontea o zatvaranju restorana, barova, bioskopa i pozorišta kako bi se zaustavilo širenje drugog talasa virusa korona zapalila je fitilj protesta širom Italije. Odmah po stupanju na snagu novih mera, u ponedeljak uveče izbile su nasilne demonstracije u većim italijanskim gradovima.

Iako je italijanski predsednik Serđo Matarela pozvao građane da se ne ponašaju neodgovorno zbog novih restrikcija, jer je virus pravi neprijatelj, u Torinu su leteli Molotovljevi kokteli, a u Milanu i Napulju policija je koristila suzavac da rastera demonstrante. Protesti su održani u desetak drugih gradova, uključujući Rim, Đenovu, Palermo i Trst.

Brojne luksuzne prodavnice u centru Torina su demolirane i opustošene. Demonstranti su palili petarde i baklje, dok je policija u zaštitnoj opremi odgovorila suzavcem. U Milanu, glavom gradu Lombardije, koja je od svih pokrajina imala najveći broj obolelih od kovida 19, gomila ljudi je išla ulicama i skandirala „Sloboda, sloboda, sloboda”, sukobljavajući se s policijom.

Italija je pooštrila mere posle rekordnog broja novih slučajeva zaraze – više od 10.000 dnevno. Konte je nova ograničenja, koja su naišla i na otpor vlasnika ugostiteljskih objekata, pravdao time da će ona omogućiti da građani budu opušteniji za Božić.

„Mislimo da ćemo ovog meseca malo patiti, ali ako stisnemo zube s ovim ograničenjima, moći ćemo ponovo da dišemo u decembru”, poručio je premijer.

Restorani, barovi i kafići moraju zaustaviti služenje za stolovima u 18 časova i ponuditi samo dostavu do ponoći. Pozorišta, bioskopi i teretane biće zatvoreni mesec dana.

Kontaktni sportovi su zabranjeni, ali prodavnice i većina preduzeća ostaće otvoreni. Nova ograničenja predviđaju i da se 75 odsto nastave u italijanskim srednjim školama i na univerzitetima izvodi putem interneta. Osim toga, Konte je ovlastio gradonačelnike da od devet sati uveče mogu da zatvaraju trgove kako bi zaustavili okupljanje većeg broja građana.

Regionalne vlade zatražile su da se sva nastava održava na daljinu, ali se tome usprotivila ministarka obrazovanja Lučija Acolina. Vlada poziva ljude da ne putuju van svojih rodnih gradova ako to nije neophodno i da izbegavaju korišćenje javnog prevoza.

Italija je bila prva evropska zemlja koja se našla na udaru korone i, sa ukupno 36.543 smrtna slučaja od izbijanja pandemije, druga je na evropskoj crnoj listi, posle Velike Britanije. Iako su prvobitne karantinske mere u Italiji sprovedene na miran način, najava ponovnih ograničenja naišla je na otpor.

Ipak, 35 odsto Italijana odobrava nove mere, pokazuje anketa koju je za televiziju La7 sprovela agencija SVG. Prema mišljenju 25 odsto ispitanika, i postojeće mere vlade su preterane. Zabranu proslava i okupljanja u zatvorenim prostorima i na privatnim zabavama odobrava 77 odsto ispitanih.

Na pitanje da li se slažu da se barovi i restorani zatvaraju od 18 do pet sati narednog dana, 48 ispitanih je odgovorilo da je to preterano, a 17 odsto je uvereno da to nije dovoljno da zaustavi širenje virusa.

Slične restriktivne mere već su uvedene u drugim članicama EU. Francuska, Češka, Slovenija i Španija uvele su policijski čas. U Belgiji su maske obavezne na javnim mestima, a sve prodavnice se zatvaraju u osam sati uveče.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*