Kontrola je urađena zbog rizika da u konzervama tunjevine ima opiljaka metala koji su nađeni u proizvodu u Hrvatskoj.Ovo nije prava informacija u proteklih nekoliko sedmica da se sumnja na ispravnost uveznih namirnica. Prvu takvu informaciju potrošači su dobili kada je veterinarska inspekcija saopštila da je povučeno iz prodaje dugotrajno mleko “Pilos” zbog neadekvatnog kvaliteta, koje je iz Republike Srpske stiglo u trgovinski lanac “Lidl” .Potom su usledele vesti da je inspekcija zbog neispravnosti povukla iz prodaje sladoled uvoznika za Balkan “Mark Balkan Ist Nami” i zamrznuti oslić iz Španije.
Povlačenje sa tržišta hrane namirnica koje sadrže nedozvoljene materije , supstance, mikroorganizme i slično a potiču iz uvoza Veterinarska inspekcija kontroliše na osnovu informacija dobijenih putem RASFF alert sistema za brzo obaveštavanje koji je uspostavljen na nivou EU. O svim takvim slučajevima Uprava za veterinu objavljuje podatke na svom portalu.
Ali Veterinska inspekcija ne kontroliše ispravnost namirnice samo na osnovi dojava RASFF sistema, već i promet namirnica u unutrašnjoj trgovini u redovnim i vanrednim kontrolama. Posebno je sada kontrola namirnica značajna kada su visoke dnevne temperature i veće mogućnosti da se hrana brže pokvari. Zato inspekcija moli potrošače da svaku uočenu nepravilnost prijave nadležnoj veterinarskoj inspekciji u svom mestu, kako bi se hitno reagovlao. Građani ne treba da brinu, inspektora ima dovoljno, prijave se rade po prioritetu, bez obzira na to da li su dobijene direktno ili preko Kontakt centra republičkih inspekcija.
Šta je od namirnica povučeno tokom ove godine u unutrašnjem prometu u Službi za odnose sa javnošću Ministarstva poljoprivreda za “Dnevnik” navode da je neškovljivo uništeno u prvom polugodištu 81.000 kilograma mesa ,21.123 litara – kilograma mleka i proizvoda od mleka , 500 kilograma ribe i proizvoda o ribe, 600 kilograma meda i 4.574 komada jaja, kao nebezbedne hrane za ljudsku ishranu.
Inspekcija dobro organizovana
Veterinarska inspekcija rad organizuje u skladu sa analizom rizika i sezonskim karakterom. Vodi se računa o godišnjem dobu, prate velike manifestacije, priredbe i slično ili veći praznici i obraća pažnja na turistička mesta.
– Smatramo da smo dobro organizovani jer u poslednjih nekoliko godina nije bilo većih incidenata u vezi sa neispravnom hranom životinjskog porekla, iz čega sledi zaključak da je rad na visokom nivou sa raspoloživim kadrovskim resursima.
U redovnim i vanrednim inspekcijskim nadzorima Veterinarska inspekcija je tokom prošle godine iz prometa povukla i proglasila nebezbendom za ljudsku upotrebu 600.000 kilograma hrane životinjskog porekla. Svi prekršioci su procesuirni i novčano kažnjeni u zavisnosti od vrste dela kako je zakonom propisano.
– Ukoliko tokom inspekcijskog nadzora Veterinarska inspekcija zatekne hranu sa istekom roka upotrebe hrana se proglašava nebezbednom i naređuje njeno neškodljivo uništavanje o trošku kontrolisanog fizičkog ili pravnog lica. Protiv takvih se, bez izuzetka podnose zahtevi za pokretanje privrednog prestupa.Kazne su definisane Zakonom o bezbednosit hrane i zavise od izvršioca i neusaglašenosti. Kao primer za pravna lica propisana kazna može da bude od 300.000 do 3.000.000 dinara – istakli su u Službi za odnose sa javnošću u Ministarstvu poljoprivrede.
IZVOR:DNEVNIK
Be the first to comment