Komesarka EU za ravnopravnost stiže u Beograd povodom Evroprajda

Izvor: Pixabay
BEOGRAD –

Povodom Evroprajda 2022, u Beograd je stigla komesarka EU za ravnopravnost Helena Dali, koja je poručila da nikakva tradicija, kultura ili sistem verovanja ne smeju da potkopaju ljudska prava LGBTIQ+ zajednice.

Tokom dvodnevne posete Beogradu Dali će se sastati sa potpredsedicom Vlade Zoranom Mihajlović, a nadležnima će, kako se navodi u saopštenju EU info mreže, predstaviti ciljeve inicijative o obavezujućim standardima za tela za zaštitu ravnopravnosti.

„Dali će Poverenici za ravnopravnost Brankici Janković predstaviti glavne ciljeve predstojeće inicijative EU o obavezujućim standardima za tela za zaštitu ravnopravnosti i razgovarala o napretku Srbije u oblasti ravnopravnosti“, navodi se u saopštenju.

Tokom dana komesarka će govoriti na Međunarodnoj konferenciji o ljudskim pravima u Kući ponosa u Domu omladine, gde će, kako je najavila, ponoviti da su LGBTIQ prava ljudska prava, a sva ljudska prava su LGBTIQ prava, te da su jednakost i ljudska prava neraskidivi.

„Nikakva tradicija, kultura ili sistem verovanja ne smeju pokušavati da to potkopaju. Umesto toga, ljudska prava moraju da informišu naša društva i da budu izazov diskriminaciji. EU će nastaviti da unapređuje globalno liderstvo u zaštiti univerzalnosti i nedeljivosti ljudskih prava za sve“, poručila je komesarka.

Dali će se takođe sastati sa predstavnicima LGBT organizacija sa Zapadnog Balkana kako bi se upoznala sa njihovim brigama i pitanjima na kojima organizacije civilnog društva trenutno rade.

U organizaciji šefa Delegacije EU uveče će razgovarati sa grupom poslanika i parlamentaraca iz država članica.

EU info mreža dodaje da će se Dali sastati i sa predsednicom Vlade Srbije Anom Brnabić, kao i da će fokus njihovog razgovora biti na LGBTIQ+ ravnopravnosti i jednakosti za sve.

Mihajlovićeva sa komesarkom Dali: Srbija i Evropska unija su posvećene borbi za ravnopravnost i jednake uslove za sve građane i građanke

Potpredsednica Vlade i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, prof. dr Zorana Mihajlović, razgovarala je danas sa dr Helenom Dali, evropskom komesarkom za ravnopravnost, o poboljšanju položaja žena u Srbiji, borbi protiv nasilja nad ženama i devojčicama, ekonomskom osnaživanju žena, normativnom okviru i rezultatima koje je Koordinaciono telo ostvarilo u ovoj oblasti.

„Napravili smo ozbiljne pomake od osnivanja Koordinacionog tela, unapredili zakonske i strateške okvire u oblasti rodne ravnopravnosti i zabrane diskriminacije. Imamo Zakon o rodnoj ravnopravnosti, Nacionalnu strategiju za rodnu ravnopravnost i akcioni plan, Zakon o prevenciji nasilja u porodici, Strategiju za borbu protiv rodno zasnovanog nasilja. Radimo i na tome da se vrednuje neplaćeni kućni rad i poslovi staranja u domaćinstvu“, rekla je Mihajlovićeva.

Potpredsednica Vlade je istakla da je na inicijativu Koordinacionog tela ustanovljen i Dan rodne ravnopravnosti u Srbiji, koji se obeležava 11. juna, a da je taj datum izabran kao dan kada je 1842. godine odobreno školovanje žena u Srbiji.

„Radili smo i radimo na osnivanju mehanizama za rodnu ravnopravnost na svim nivoima, od lokalnog do republičkog. Situacija jeste bolja, naročito na centralnom nivou, imamo rodno odgovornu Vladu, ali je potrebno da imamo i više žena koje će voditi gradove. Od 169 lokalnih samouprava u Srbiji, na čelu su samo 22 žene, a upravo treba zajedno da radimo na tome da ohrabrimo i osnažimo žene da u svim gradovima i opštinama budu zastupljenije i u političkim partijama i u lokalnim organima vlasti. Ne samo da imamo političku volju, već i aktivno, u saradnji resornim ministarstvom i međunarodnim partnerima, radimo na poboljšanju položaja žena“, rekla je potpredsednica Vlade tokom sastanka.

Evropska komesarka Helena Dali predstavila je nedavnu Evropsku strategiju nege Evropske komisije, predlog Direktive o borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, kao i nedavno dogovorenu Direktivu o rodnoj ravnoteži u odborima.

Ona je rekla da je ekonomsko osnaživanje žena prioritet za postizanje ravnopravnosti.

„Notirala sam rad Srbije na rodnoj ravnopravnosti. Važno je napomenuti da je Srbija bila jedna od prvih zemalja koja je ratifikovala Istanbulsku konvenciju. Kada govorimo o unapređenju položaja žena, neophodna je koordinacija svih institucija. Izvan moralnih argumenata za ravnopravnost, rodna ravnopravnost ima smisla i sa ekonomske tačke gledišta i za društvo u celini. Zbog toga Evropska komisija preduzima mnoge akcije u okviru Strategije rodne ravnopravnosti EU. Naš cilj je da obezbedimo da žene i muškarci, devojčice i dečaci, u svoj svojoj različitosti, mogu slobodno da slede svoj izabrani put u životu, imaju jednake mogućnosti da napreduju i mogu ravnopravno da učestvuju i vode naše evropsko društvo“, rekla je evropska komesarka na sastanku, na kojem je učestvovao i šef Delegacije EU u Srbiji, Emanuele Žiofre.

 

 

IZVOR:RTV

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*