Mali privrednici i frilenseri protestovali, na tri sata blokirali centar Beograda

Nezadovoljni mali privrednici, njih nekoliko stotina, okupili su se ispred Ministarstva finansija u Ulici Admirala Geprata u centru Beograda, zahtevajući razgovor sa predstavnicima Vlade i resornim ministrom, kako bi prevazišli teškoće u poslovanju tokom pandemije.

 

Mali privrednici i frilenseri protestovali, na tri sata blokirali centar Beograda

Foto: Ne davimo Beograd
Udruženje „Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije“ završilo je protest upozorenja u Beogradu zahtevom da ih prime u Ministarstvu finansija na razgovor o problemima u privredi, ali nisu uspeli da predaju čak ni spisak predloženih mera za rasterećenje poslovanja.
Zastupnik Udruženja Slađana Trajković rekla je za Betu da su im u Ministarstvu finansija rekli da zahteve u pisanoj formi predaju Vladi Srbije u Nemanjinoj 11.
Udruženje je već jednom poslalo zahteve Vladi Srbije, ali nije dobilo nikakav odgovor i ponovo će ih predati„, rekla je Trajković.
Privrednici traže otpis poreza i doprinosa za mesece za koje je država isplatila minimalne zarade ili deo zarade i pomoć ugroženim sektorima. Trajković je rekla da su na protest došli privrednici iz cele Srbije i da je „to snažna podrška i da neće odustati od zahteva“.
Na protestu su se mogli čuti slogani poput „Protiv zločinačkog sistema za pljačku“, „Ovo je radnički skup, bez pomoći smo na ulici“, „Turističke agencije umiru“, „Otima se domaćoj privredi“, „Ministar nije šef privredi“. Kako je ranije javio reporter Nova.rs, tokom protesta saobraćaj nije prolazio Ulicom admirala Geprata. Okupljeni su nosili maske i poštovali epidemijske mere.
Milena Almond, iz Zaštitnika preduzetnika i privatnika Srbije, poručila je da će u januaru oko 200.000 ljudi ostati bez posla ukoliko ne bude reakcije države.
Strani investitori dobijaju velike subvencije, dok se domaći mali preduzetnici, pekare primera radi, kažnjavaju za najsitnije prekršaje„, rekla je ona.
Podršku su im pružili i predstavnici Udruženja za zaštitu ustavnosti i inicijative „Ne davimo Beograd“. Oni podržavaju protest nezadovoljnih malih privrednika, ugostitelja, frilensera, radnika u turizmu, muzičara i drugih građana nezadovoljnih merama ekonomske podrške države.
Neizvesno je koliko će još pandemija trajati, a pored obolelih i ljudi u riziku od oboljenja, kao društvo moramo pomoći onima koji ostaju bez poslova i bez sredstava za preživljavanje. Inicijativa Ne davimo Beograd poziva nadležne organe da u trenucima krize usmere podršku države prema onima kojima je ona najpotrebnija. To su svakako najugroženiji siromašni građani koji su već bez posla, ali ukoliko ne pomognemo mikro, malim i srednjim preduzećima, posebno iz sektora turizma, ugostiteljstva i ostalih delatnosti koja trpe najveću ekonomsku štetu prouzrokovanu razbuktavanjem pandemije, imaćemo sve više onih koji nemaju primanja„, navode u inicijativi.
Autor: Beta, nova.rs, 021

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*