Međunarodni dan osoba sa invaliditetom – ponovo ukazuje na brojne prepreke na koje nailaze

LOGO

Međunarodni dan osoba sa invaliditetom, 3. decembar, obeležava se od 1992. godine, kada je Generalna skupština UN usvojila rezoluciju kojom se sve zemlje pozivaju na obeležavanje tog dana s ciljem da se unapredi i omogući osobama sa invaliditetom jednako uživanje ljudskih prava i ravnopravno učešće u društvu.

Širom sveta, osobe sa invaliditetom se suočavaju sa brojnim barijerama koje ih isključuju iz punog i efikasnog učestvovanja u društvenim tokovima. Oni se suočavaju sa nejednakim mogućnostima u pogledu obrazovanje, zapošljavanje, zdravstvene i socijalne zaštite.

U Srbiji živi oko 700.000 osoba s invaliditetom. Svi oni svakodnevno se suočavaju sa brojnim problemima – dolaze teže do posla i teško ostvaruju svoja prava, nepristupačni su im objekti, ne mogu lako i bezbedno da koriste javni prevoz. Na Međunarodni dan osoba sa invaliditetom ponovo ukazuju na brojne prepreke na koje nailaze.

Svedoci smo mnogo situacija u kojima su osobe koje imaju neki vid invaliditeta čini se nevidljive. Koliko god da je svima nama izazovan današnji način života, za njih je neuporedivo teži.

Goran Pećanac iz Saveza slepih Srbije kaže da ima mnogo problema, a kao najveći ističe nedostatak svesti o postojanju i potrebama osoba sa invaliditetom.

Prema njegovim rečima, nedostatak je govornih stanica u javnom prevozu ili ako vozač utiša taj uređaj može dovesti osobu u opasnost jer će se ona kretati šemom koju očekuje na pravoj stanici.

„Mnogi sumnjaju u kvalitete slepih osoba. Mnogi problemi bi se rešili samo uz malo dobre volje“, naveo je Pećanac.

Naveo je primere poteškoća i diskriminacije prilikom traženja posla.

„Za invalidnost se ne zna gde će, koga će, niko nema tapiju na invalidnost“, istakao je.

Zoranom Martinović iz Čepa za hendikep kaže da ta organizacija postoji 12 godina i da u poslednje dve godine se suočavaju sa poteškoćama.

„Pre mesec dana smo pokrenuli još jednu mogućnost da nam se pomogne. Putem SMS humanitarnog broja 3132 pošaljite poruku, koja košta 100 dinara i pomozite da Čep za hendikep preživi zimu“, naveo je Martinović i pozvao sve da prikupljaju čepove.

Međunarodni dan osoba sa invaliditetom obeležava se od 1992. godine sa idejom da obratimo pažnju na sve probleme sa kojima se suočavaju osobe sa invaliditetom.

 

 

 

IZVOR:RTS,BALKANTV

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*