Najveća aukcija u istoriji u novembru u „Kristiju”

Џаспер Џонс, „Small False Start”, 1960.
Procenjena ukupna vrednost više od 150 dela, čiji je vremenski opseg 500 godina, iznosi milijardu dolara, a reč je o slikama koje su bile u vlasništvu Pola Alena, suosnivača „Majkrosofta”, navodi Politika.

Remek-dela Botičelija, Sezana, Renoara, Hoknija, Džonsa, Lihtenštajna i mnogih drugih velikana slikarstva naći će se u novembru u „Kristiju” na najvećoj aukciji koja je ikada organizovana, najavljuju iz ove aukcijske kuće. Kako izveštavaju strani mediji, procenjena ukupna vrednost više od 150 dela, čiji je vremenski opseg 500 godina, iznosi milijardu dolara, a reč je o slikama koje su bile u vlasništvu Pola Alena, jednog od suosnivača „Majkrosofta”, preminulog 2018.

Iz „Kristija” naglašavaju da će kompletan prihod od prodaje ići u humanitarne svrhe, kako je Alen i želeo, kao i to da će aukcija nazvana „Vizionar: Kolekcija Pola Alena” svakako biti događaj bez presedana.

„Sama inspirativna ličnost Pola Alena, izniman kvalitet i raznovrsnost dela, kao i odluka da filantropija bude ideja vodilja prodaje doprineće tome da ova aukcija bude kao nijedna druga”, izjavio je za Bi-Bi-Si Gijom Čeruti, prvi čovek „Kristija”.

Među delima koja će biti moguće kupiti, pored već pomenutih na početku teksta, nalaziće se i jedno iz serije Sezanovih slika na kojima se nalazi prepoznatljiv motiv planine Sen Viktoar, čija vrednost prelazi sto miliona dolara, dok je rad Džaspera Džonsa, „Small False Start”, iz 1960, procenjen na oko 50 miliona. „Artnjuzpejper” podseća da je 2015, u Umetničkom muzeju u Portlandu, na izložbi na kojoj su bili izloženi pejzaži iz Alenove kolekcije, bilo moguće videti i dela Jana Brojgela Mlađeg, Kanaleta, Tarnera, Manea i Klimta… „Blumberg” beleži i to da je upravo Alen bio anonimni kupac Moneove slike „Plastovi” iz 1891 – nju je kupio na aukciji u „Kristiju” 2016. za 81,4 miliona dolara.

Nakon što je sa Gejtsom 1975. osnovao „Majkrosoft”, svoju ulogu u kompaniji napustio je 1983. godine (ostao je u bordu direktora do 2000) pošto mu je dijagnostikovan Hočkinov limfom, da bi sa sestrom Džodi kasnije osnovao novu kompaniju, a 2010. zaveštao je većinu svoje imovine i bogatstva u dobrotvorne svrhe, što je počelo i da se realizuje posle njegove smrti. Početkom dvehiljaditih osnovao je i Muzej pop kulture u Sijetlu, a 2015. podržao je finansijski i Umetnički sajam u istom gradu. Prema magazinu „Forbs”, 2018. njegovo bogatstvo procenjeno je na 20,3 milijarde dolara.

Poređenja radi, ako se otvori uvid u neke ranije podatke u domenu aukcija, svakako se mora pomenuti ukupna suma za koju su prodata dela iz zbirke Linde i Herija Meklova na aukciji u „Sadebiju”, a o čemu je „Politika” pisala. Njihova kolekcija bila je u dva navrata, novembra prošle i maja ove godine, predmet kupovine i konačna svota dobijena za sve radove iznosila je 922 miliona dolara, što je zabeleženo kao rekord kada je reč o aukciji dela iz istog vlasništva.

 

 

IZVOR:POLITIKA

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*