Nastavak saradnje sa SAD u oblasti nauke i tehnologije

Prvi potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić izjavio je danas da će nastavak saradnje Srbije i Sjedinjenih Američkih Država u oblasti nauke i tehnološkog razvoja doprineti širenju i razvoju odnosa između najširih naučnih i tehnoloških zajednica dveju zemalja.

Ružić je u Narodnoj skupštini, obrazlažući Predlog zakona o potvrđivanju Protokola za izmenu i dopunu Sporazuma između vlada Srbije i SAD o naučnoj i tehnološkoj saradnji, naveo da će ta saradnja omogućiti i bolju razmenu istraživača, naučnika, inženjera i tehničkih eksperata.

Svrha ovog sporazuma između Srbije i SAD jeste jačanje naučnih i tehnoloških potencijala potpisnica, širenje i razvoj odnosa između najširih naučnih i tehnoloških zajednica dveju zemalja, kao i unapređenje naučne i tehnološke saradnje u oblastima od obostrane koristi u miroljubive svrhe, ukazao je prvi potpredsednik Vlade.

Glavni cilj, kako je naveo, jeste razmena ideja, informacija, stručnog znanja i tehnologija u miroljubive svrhe, kao i zajedničko učešće u naučnim i tehnološkim pregnućima od obostranog interesa.

Ministar je dodao da sporazum daje osnovu za razmenu istraživača, naučnika, inženjera i tehničkih eksperata, organizovanje zajedničkih seminara, naučnih konferencija i sastanaka, obuku i unapređenje stručnog znanja istraživača, sprovođenje zajedničkih istraživačkih projekata i studija, uspostavljanje partnerstva između javnog i privatnog sektora baziranog pre svega na nauci, kao i uspostavljanje drugih oblika saradnje na naučnom, inženjerskom i tehnološkom nivou u bazičnim i primenjenim naukama.

Ružić je podsetio na to da je Sporazum između vlada Srbije i SAD o naučnoj i tehnološkoj saradnji zaključen 23. aprila 2010. godine, a istekao 21. januara ove godine.

Američka strana je, kako je dodao, u decembru 2020. godine inicirala produženje tog protokola za još deset godina, što je srpska strana prihvatila kao dobar korak u bilateralnim odnosima dveju zemalja.

S obzirom na to da je sam protokol isticao 21. januara nije bilo nikakvih smetnji da se jedna ovakva inicijativa prihvati, usaglasi i uvede u normu, rekao je Ružić.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*