Ključna bakterija u zubnom plaku se umnožava kroz neobičan proces, nadmašujući druge mikrobe da dominiraju mikrobnim okruženjem u našim ustima, otkriva novo istraživanje.
Mikrobna zajednica u ljudskim ustima nudi naučnicima neobičnu priliku da proučavaju reprodukciju bakterija. Uobičajena bakterija u zubnom plaku, Corinebacterium matruchotii, ne deli se na dve, već na nekoliko novih ćelija kroz retki proces koji se naziva višestruka fisija.
Mikrobiolog Skot Čimileski iz Morske biološke laboratorije SAD predvodio je tim koji je posmatrao pojedinačne ćelije C. matruchotii kako se dele na oko 14 novih ćelija. Ovaj fenomen baca svetlo na to kako ove bakterije stvaraju strukturu koja podržava druge mikrobe u ustima, piše Zimo.hr.
„Grebeni imaju korale, šume imaju drveće, a zubni plak u našim ustima ima Corinebacterium“, kaže Džesika Mark Velč, mikrobiolog sa ADA Forsajt instituta i Morske biološke laboratorije SAD.
Velč i njene kolege su se zainteresovale za jedinstvenu reprodukciju C. matruchotii nakon proučavanja prostorne organizacije bakterija plaka. Bakterije formiraju šiljastu strukturu „jež“ na zubima, sa C. matruchotii filamentima kao osnovom.
Da bi to istražili, istraživači su koristili mikroskopiju sa vremenskom distancom da bi posmatrali rast i interakciju bakterija unutar biofilma. Otkrili su da podela ćelija C. matruchotii nije binarna, kao što je uobičajeno, već mnogo produktivnija.
Prvo, bakterija se izdužuje na jednom kraju, raste mnogo brže od srodnih vrsta koje se nalaze na koži ili u nosu. Nekoliko podeonih zidova ili septa se tada formira odjednom, pre nego što se ćelija podeli na 3 do 14 ćerki ćelija.
Ovaj proces omogućava da se kolonije C. matruchotii brzo šire, rastući do pola milimetra dnevno. Ovo bi moglo objasniti zašto se plak ponovo pojavljuje tako brzo nakon čišćenja zuba.
Značajna prednost u odnosu na druge mikrobe u ustima
Ovi biofilmovi su poput mikroskopskih prašuma. Bakterije u ovim biofilmima međusobno deluju dok rastu i dele se, objašnjava Čimileski. On dodaje da ovaj jedinstveni ćelijski ciklus verovatno omogućava C. matruchotii da formira guste mreže unutar biofilma.
C. matruchotii takođe nema flagelum, strukturu koju druge bakterije koriste za kretanje. Njegov brzi rast može mu pomoći da istražuje svoju okolinu i takmiči se za resurse u ljudskim ustima punim mikroba.
Verujemo da brz rast ekstrakcijom vrhova i istovremene višestruke podele objašnjava kako C. matruchotii nadmašuje druge mikrobe da formiraju filamentozne mreže u jezgru biofilma zubnog plaka, pišu autori studije, koja je objavljena u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.
IZVOR:N1
Be the first to comment