ODLOŽENA SVEČANOST 53. DODELE NAGRADE SPOMEN-ZBIRKE PAVLA BELJANSKOG

NAGRADA SPOMEN-ZBIRKE PAVLA BELJANSKOG

 

Usled pogoršane epidemiološke situacije, Spomen-zbirka Pavla Beljanskog odlaže 53. dodelu Nagrade Spomen-zbirke Pavla Beljanskog, za najbolji master rad odbranjen na Odeljenju za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Kako uručenje ovog prestižnog priznanja predstavlja lep povod za susret kolega iz struke i prethodnih dobitnika Nagrade, a prezentacija nagrađenog rada izaziva veliku pažnju javnosti, svečanost će biti održana kada se za to steknu uslovi. O novom terminu publika će biti blagovremeno obaveštena.

Za laureata Nagrade Spomen-zbirke Pavla Beljanskog za školsku 2019/2020. godinu proglašena je istoričarka umetnosti Jelena Gačić, za master rad „Posleratna arhitektura u Kruševcu (1945 – 2000)“, odbranjen kod prof. dr Aleksandra Kadijevića.

 

DELATNOST GRUPE „ŽIVOT“ NA UMETNIČKOJ I POLITIČKOJ SCENI KRALJEVINE JUGOSLAVIJE TOKOM ČETVRTE DECENIJE 20. VEKA

Otvorena za publiku od 22. oktobra do 27. decembra

IZLOŽBA

Izložba Delatnost grupe „Život“ na umetničkoj i političkoj sceni Kraljevine Jugoslavije tokom četvrte decenije 20. veka, autorke msr Marijane Vaščić, realizovana prema master radu nagrađenom prošle godine, biće otvorena za publiku od četvrtka, 22. oktobra, od 13 časova.

Otvaranjem izložbe istovremeno se obeležava Dan Spomen-zbirke Pavla Beljanskog, 22. oktobar. Tim povodom, ulaz u muzej biće besplatan do nedelje, 25. oktobra, a svaki deseti posetilac dobiće na poklon katalog izložbe Delatnost grupe „Život“.

 

 

O IZLOŽBI

Izložba Delatnost grupe „Život“ na umetničkoj i političkoj sceni Kraljevine Jugoslavije tokom četvrte decenije 20. veka fokusira se na delovanje umetničkog kolektiva „Život“ od osnivanja koje se vezuje za 1934. godinu, pa sve do 1940. godine kada je održan njihov poslednji sastanak, nakon kojeg su usledila brojna hapšenja umetnika, što se smatra simboličkim krajem grupe. Grupa „Život“ se na jugoslovenskoj sceni izdvojila svojim delovanjem na dva fronta, što je dovelo do toga da se umetnost i politika u slučaju ovog kolektiva intenzivno prožimaju i imaju svojevrstan uzročno-posledični odnos. Grupa koja je funkcionisala kao umetničko-politički pokret postala je stožer socijalne umetnosti četvrte decenije i sinonim za angažovanu umetnost. Pored politizacije likovnog polja, akcenat je i na problemima umetnosti kolektiva, kao jednog specifičnog vida umetničkog udruživanja i samoorganizovanja. Budući da je socijalna umetnost u prvi plan istakla tehniku grafike zbog njenih mogućnosti stvaranja multi originala ali i dramatičnog odnosa crno-belih površina, grafika se kao tehnika posebno vezuje za ovu grupu. Stoga će, prema konceptu nagrađenog rada, a u vidu svojevrsnog kabineta grafika i crteža, biti izložene u najvećem broju grafike, ali takođe i odabrani crteži, kroz koje će se predstaviti neki od najznačajnijih radova ključnih protagonista ove grupe.

Postavka obuhvata dela iz muzejskih i privatnih kolekcija: Narodne biblioteke Srbije, Narodnog muzeja u Beogradu, Muzeja Jugoslavije, Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, Spomen-zbirke Pavla Beljanskog i Fondacije Vujičić kolekcije, čime je formirana celina radova koji međusobno korespondiraju i omogućavaju analizu ideologije ove grupe. Organizacija izložbe je, osim pozajmice dela, zasnovana i na saradnji sa institucijamama i pojedincima, među kojima su Radio-televizija Srbije, Radio-televizija Vojvodine i gospođa Mira Kun. Realizaciju izložbenog projekta omogućili su Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije i Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama AP Vojvodine, uz podršku Generali osiguranje, Srbija.

Izložba traje od 22. oktobra do 27. decembra 2020. godine, uz raznovrstan program, koji će se odvijati u skladu s propisanim merama.

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*