Politika:Struja za pojedine privrednike poskupljuje i 55 odsto

Generalni direktor preduzeća „Dunav” a. d. Grocka Petar Stojanović još je u čudu od kada mu je 11. juna stigao dopis iz „Elektroprivrede Srbije – Snabdevanja”, u kome ga obaveštavaju da će električna energija za potrošače u privredi poskupeti 55 odsto! A da pri tome nikakve najave nije bilo pre toga, navodi Politika.

– Dobili smo ponudu od „EPS Snabdevanja” za potpuno snabdevanje električnom energijom za period od 1. 7. 2021. do 30. 6. 2022. godine. U ponudi je za višu tarifu data cena 82,57 evra za jedan megavat-čas (do sada je cena bila 53,44 evra), što u procentima iznosi povećanje od 54,51. Istovremeno je za nižu tarifu data cena od 52,34 evra za jedan megavat-čas (dosadašnja je bila 33,88 evra), što je u procentima povećanje od 54,49 odsto. Ovakvo drastično povećanje cene električne energije ne samo da je neprihvatljivo za nas već predstavlja ozbiljnu pretnju za dalji rad i opstanak preduzeća „Dunav” Grocka, imajući u vidu da smo firma koja spada u red pretežnih izvoznika, a da imamo fiksiran kurs evra u odnosu na dinar, pa to našu situaciju čini beznadežnom – kaže za „Politiku” prvi čovek preduzeća „Dunav” a. d.

S obzirom na to da Privredna komora Srbije treba da štiti interese industrije, u skladu sa svojim ingerencijama, molimo ih da preduzmu sve mere kako bi se pokrenula inicijativa kod Ministarstva privrede i ovakav trend drastičnog povećanja cena električne energije, u uslovima kada nema inflacije, zaustavio i obezbedio opstanak mnogih fabrika koje su u istoj ili sličnoj situaciji kao „Dunav”, kaže Stojanović.

Upitani šta je razlog ovako velikog poskupljenja, u EPS-u za „Politiku” kažu da je struja tržišna roba i trenutna cena je posledica kretanja cena na berzama električne energije, koje su dostigle rekordne nivoe. Ostvarene spot cene električne energije u 2021. godini od 1. januara do 15. juna na berzi HUPH u Mađarskoj, kao referentnoj berzi za naš region, bile su najveće u ovom periodu godine, od kada je ova berza počela s radom 2010. godine. Cene su u ovom periodu najveće ikada i na berzama u Srbiji, Sloveniji i Hrvatskoj, iako su počele kasnije s radom u odnosu na HUPX berzu.

Što se tiče cena na komercijalnom tržištu, referentna cena električne energije na veleprodajnom tržištu u Srbiji za krajnje kupce za period jul 2020 – jun 2021. godine bila je na nivou od 46 evra po megavat-satu za baznu isporuku, 52 evra po megavat-satu viša tarifa, 34 evra po megavat-satu niža tarifa. Pad cena u odnosu na prethodnu godinu posledica je pandemije kovida 19.

U junu 2021. godine referentna cena električne energije na veleprodajnom tržištu u Srbiji za krajnje kupce jul 2021 – jun 2022. godine na nivou je od 77 evra po megavat-satu za baznu isporuku (87 evra po megavat-satu viša tarifa, 56 evra po megavat-satu niža tarifa).

Konačna cena za krajnje kupce u Srbiji zavisi od trenutka davanja ponude, od tipa kupca, odnosno njegove godišnje potrošnje i profila potrošnje kupca po mesecima. U slučaju „Dunav” a. d. Grocka u 2019. godini ugovorene su cene od 62,25 evra po megavat-satu za višu tarifu i 39,46 evra po megavat-satu za nižu tarifu, dok je u 2020. godini ugovorio cenu od 53,44 evra po megavat-satu za višu tarifu i 33,88 evra po megavat-satu za nižu tarifu, ističu u EPS-u.

U skladu sa Zakonom o energetici, svi kupci električne energije osim domaćinstava i malih kupaca imaju obavezu da električnu energiju nabavljaju na tržištu i snabdevanje se obavlja na osnovu ugovora o snabdevanju, koji se zaključuje uglavnom na godinu dana.

Za vreme trajanja ugovora cena je nepromenljiva, a u momentu ugovaranja zavisi od trenutnih prilika na tržištu tako da se kupac može suočiti i s nižim i s višim cenama u odnosu na prethodni ugovor. Aktuelno povećanje utiče na cenu kod kupaca koji sada ugovaraju nabavku električne energije.

Tržišni trendovi i fluktuacije cena važe za sve učesnike na tržištu pa i za ostale snabdevače, tako da EPS i u ovim uslovima ostaje konkurentan. EPS garantuje nepromenjivost cena za potpisane ugovore, tako da i pored promena na tržištu veliki potrošači imaju sigurnost snabdevanja i cene u ugovorenom periodu i ne menjaju EPS za drugog snabdevača.

Veće cene na berzama utiču i na ponude drugih snabdevača ne samo EPS-a. Najveći broj kupaca koji povremeno menjaju snabdevača spade u male komercijalne kupce koji imaju malu godišnju potrošnju i nemaju značajan uticaj na poslovanje EPS-a.

Cena emisije ugljen-dioksida najveći krivac

Najveći razlog za porast cena električne energije u Evropi, kako na spot tržištima, tako i na tržištima fjučersa, jeste pre svega porast cena emisija ugljen-dioksida na istorijski maksimum tokom ove godine. Trenutna cena je na nivou od 52-53 evra po toni (maksimum je bio iznad 56 evra). Poređenja radi, prosečna cena emisija ugljen-dioksida u 2019/20. godini bila je oko 25 evra po toni, a tokom marta 2020. cena je bila oko 17 evra po toni.

 

 

IZVOR:POLITIKA

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*