Klimatske promene dovele su do ekspanzije krpelja, a mogle bi da dovedu i do povećanja broja slučajeva lajmske bolesti, koju prenose zaraženi krpelji, jer blage zime i toplija proleća, pogoduju tim parazitima.
Budući da ne postoji vakcina protiv te infektivne bolesti, preostaje nam samo da budemo veoma oprezni nakon boravka u prirodi i detaljno pregledamo svaki deo tela- poručuju epidemiolozi.
Iko je krpelj mali paukoliki parazit, može da nam napravi veliki zdravstveni problem, naročito ako je zaražen bakterijom Borrelia Burgdorferi, koja izaziva multisistemsku, infektivnu bolest, poznatu kao Lajmska bolest. Da li je neki krpelj infektivan ili ne, saznaćemo, nažalost, tek nakon njihovog ujeda, sa pojavom prvih simptoma.
„Prvi simptom je erythema migrans, odnosno osip koji je crvenog karakterističnog izgleda u obliku oka, on se javlja 3 do 30 dana nakon uboda zaraženog krpelja i javlja se kod 60-70 posto inficiranih. Pored tog osipa, mogu da se jave i drugi simptomi slični gripu, kao što su povišena telesna temperatura, bolovi u zglobovima, mišićima, glavobolja i može da se javi otok limfnih čvorova“, ukazuje Tatjana Pustahija, epidemiološkinja Instituta za javno zdravlje Vojvodine.
Ukoliko na osnovu kliničke slike lekar posumnja na Lajmsku bolest, pacijent se odmah šalje na serološke testove, koji se rade u institutima za javno zdravlje.
„Imamo dva testa u upotrebi : ELISA test i Western Blot test. Prvo se radi ELISA test, to je test kojim se meri titar antitela na uzročnika ove bolesti, a nakon toga se radi potvrdni test, ali samo za one kod kojih su rezultati Elisa testa pozitivni ili granični“, ističe dr Pustahija.
Pacijentima kod kojih se bolest potvrdi u ranom stadijumu, daje se antibiotska terapija, ali u praksi ima i težih slučajeva.
„Ukoliko se rani stadijum Lajmske bolesti ne prepozna, onda dolazi do diseminacije odnosno širenja infekcije putem krvotoka na druge organe, nastaje multisistemsko oboljenje sa zapaljenjem centralnog nervnog sistema, zapaljenjem srca, zglobova i drugih organa“
Doktorka Pustahija napominje da bi im u praćenju učestalosti Lajmske bolesti pomoglo ponovno uvođenje nadzora nad tom bolešću, budući da je on ukinut 2016. godine u celoj zemlji, te ne postoje precizni podaci o broju inficiranih. Kako ističe, pretpostavlja se da je ona i dalje prisutna, imajući u vidu činjenicu da se građani nakon boravka u prirodnim žarištima, poput Fruške Gore, često javljaju za pomoć lekarima, nakon ujeda krpelja.
IZVOR:RTV
Be the first to comment