SUBOTICA –
Pobeglo ili napušteno mladunče lava pronađeno je danas u Subotici. Mlada ženka lava stara nekoliko meseci odmah je dobila veterinarsku negu i smeštena je u Prihvatilište za divlje životinje Zoološkog vrta na Paliću.
Prisebnošću vozača na Čantavirskom putu, jednoj mladoj lavici je spašen život. Na poziv građana i Policije, nadležne službe su izašle na teren i zatekli do šest meseci staro mladunče u jako lošem stanju, a nakon tretmana kod veterinara ga zbrinuli u prihvatilištu Zoološkog vrta na Paliću.
„Hitno smo je odveli u PanVet da bi joj dali infuziju, uradili analize, tako da je ona sada u karantinu, kahetična je, dehidrirana je i još uvek odbija da jede, tako da će ostati do daljnjeg u karantinu i videćemo kako napreduje“- svedoči rukovodilac prihvatilišta za divlje životinje u ZOO Palić Arijana Tot.
„Nakon nekoliko sati koje je proveo na infuziji, uspeli su malo da ga povrate, pa se sada zaista nadamo najboljem i da smo na vreme pružili ovu prvu pomoć ovoj životinji“- nada se direktorka Zoološkog vrta na Paliću Sonja Mandić.
Svi koji bi da „kupe“ lava na crnom tržištu, moraju da računaju s tim da će jednoga dana to malo, slatko, umiljato mače porasti u veliku, divlju zver. Koja zahteva otpilike ovoliki prostor za smeštaj, deset kilograma mesa dnevno i slično. Stoga – ovo nije prvi put da se Zoološki vrt na Paliću suočava sa ovakvom situacijom i kažu da – ovo stvarno više nema smisla.
„Nemoguće je vratiti ih u prirodu po oporavku s obzirom da nije njihovo stanište nigde u našoj zemlji, pa su samim tim osuđene da žive u nekim privremenim smeštajima, pogotovo imajući u vidu da Zoološki vrtovi, koji se trude da ispune standarde za držanje životinja ne mogu unapred da planiraju ovakve vrste zaplena. Samim tim mi sada nemamo adekvatan prostor, niti znamo da li u našoj zemlji postoji, a da se ova jedinka može zadržati“- naglašava Mandić.
U poslednjoj zapleni, pre više od godinu dana, lavić Tiberije se uspešno rehabilitovao i postao je deo Zoološkog vrta na Paliću koji pored njega trenutno ima dve lavice i jedan par albino lavova.
IZVOR:RTV

Be the first to comment