
Prosvetni radnici protestovali su ispred zgrade RTS-a, tražeći od Javnog servisa da o njihovim zahtevima izveštava objektivno, istinito i pravovremeno, kao i da „stanu na stranu građana“ i izveštavaju o njihovim zahtevima u Drugom dnevniku. Protest su podržali studenti, srednjoškolci i deo radnika RTS-a. Prosvetni radnici su prethodno protestovali ispred resornog ministarstva zbog neispunjenja njihovih zahteva, a šetali su i do sedišta reprezentativnih sindikata. Studenti i građani širom Srbije odaju poštu stradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Plenum škola u obustavi nastave u Užicu: Većina nastavlja sa radom od ponedeljka
Plenum škola u obustavi nastave u Užicu, posle devet nedelja obustave nastave, najavio je da većina škola od ponedeljka počinje sa radom.
Kako ističu razlog tome nisu ni izostale plate, niti pritsci i strah, već interes učenika.
Oni nastavljaju borbu putem administrativnog štrajka, na taj način što će se fokusirati na sadržaj, a ne na, kako kažu, nadoknadu koju zahteva Ministarstvo i koja podrazumeva samo formalni broj časova.
Pored toga zatražili su opoziv Branka Popovića sa mesta gradskog većnika za društvene delatnosti, jer smatraju da je svojom izjavom u Pionirskom parku stavio do znanja da ne poštuje znanje i obrazovanje kao neupitne društvene vrednosti.
Nakon odavanje pošte nastradalima u padu nadstrešnice u Novom Sadu, deo Šapčana uputio se ispred Gradske kuće gde je u toku bio sastanak ministra informisanja i telekomunikacija u ostavci Dejana Ristića i gradonačelnika Šapca Aleksandra Pajića sa predstavnicima lokalnih medija.
Gradska kuća bila je zaključana, a okupljeni su osim negodovanja, uputili i niz uvreda i pretnji novinaru našeg dopisništva Nenadu Tomaševiću, koji je telefonom snimao događaj, kao i Milici Mijailović, novinarki lokalnog nedeljnika Glas Podrinja.
Ekipa šabačkog dopisništva do sada je svakodnevno izveštavala sa blokada i protestnih šetnji u tom gradu.
Predstavnik prosvetnih radnika: Tražimo od RTS-a da bude prozor u svet
Predstavnik prosvetnih radnika istakao je da Radio-televizija Srbije „treba da bude prozor u svet“.
„Tražimo od RTS-a da bude na strani svojih građana“, rekao je jedan od predstavnika prosvetnih radnika na početku svog govora.
Optužio je RTS da je saučesnik u propadanju jednog društva, jer, kako je rekao, ne želi da čuje glas naroda.
„Javni servis ima obavezu da izveštava objektivno i pravovremeno“, rekao je predstavnik prosvetnih radnika.
Istakao je da RTS treba da izveštava pravovremeno, objektivno i istinito, što do sada, kako je naveo, nije bio slučaj, i zatražio od Javnog servisa da se njihovi zahtevi istaknu u Drugom dnevniku.
„Nažalost, posle najskorijeg događaja od 15. marta, potpuno je ogoljen već prisutan osećaj da više nikakav dokaz o istini nije relevantan u poređenju sa onim što Javni servis servira građanima. Neka RTS ima na umu da na taj način seje seme razdora među porodicama, prijateljima i poznanicima. Želimo da se naš, studentski i glas svih poštenih radnika ove zemlje čuje. Pored informativnog programa, gde ste dužni da nas objektivno i istinito informišete o najznačajnijim dešavanjima u zemlji i van nje, vaša uloga je da podržavate razvoj demokratskih vrednosti kod građana, kao i solidarnosti, i svih onih osobina koje krase jedno civilizovano društvo“, naveo je.
Istakao je da je slogan RTS-a „Vaše pravo da znate sve“ netačan i da građani od RTS-a ne mogu da saznaju ništa.
„Objektivnost i istinitost vašeg izveštavanja o događajima u zemlji koji su obeleženi poslednjih par meseci su upitni. Čuli smo da se govori o nekakvim pritiscima. Narod ka vama ne vrši nikakav pritisak. Ovo je vapaj za istinom i pravdom. Dok je na stranim televizijama uživo prenošen štrajk studenata, RTS je prikazivao zabavni program koji je zastareo i reprizni“, istakao je govornik na protestu ispred RTS-a.
Ponovio je zahteve upućene Ministarstvu prosvete.
„Tražimo da nadležnih institucija da osiguraju garanciju i bezbednost svim učesnicima nastavnog procesa, kako bi mogao neometano da se nastavi. Tražimo da se odmah prekine sa svim represivnim merama usmerenim protiv nastavnika i da se povuku svi dosadašnji zapisnici i izrečene mere od strane inspekcije, kao i rešenje o nezakonitom obračunu isplate januarskih zarada koje je donelo Ministarstvo prosvete, a koje je primenjeno na februarske zarade zaposlenih“, naglasio je.
Objasnio je da se od resornog ministarstva traži i momentalna realizacija protokola iz 2023, koji je u vezi sa materijalnim stanjem zaposlenih u prosveti.
„Takođe, tražimo da da se promene odredbe posebnog kolektivnog ugovora koje su diskriminatorne i favorizuju članove sindikata. Tražimo i da se smanji administrativni deo posla nastavnika u korist obrazovnog, kao i da se potpuno ukine platforma ‘Zdravitas’, te da se hitno ispita reprezentativnost sindikata, koja nije ispitana već duži niz godina“, istakao je predstavnik prosvetnih radnika na protestu ispred zgrade RTS-a.
Naveo je da su zahtevi prosvetnih radnika koji protestuju i da se u što kraćem roku donesu Izmene i dopune zakona o osnovnom i srednjem obrazovanju koje se tiču izbora direktora škole i broja obaveznih timova u školama.
„Tražimo od Vlade Republike Srbije da u što kraćem roku ispuni sve studenske zahteve kako bismo dobili i potvrdu da živimo u pravnoj državi u kojoj institucije rade svoje poslove kako treba“, zaključio je u obraćanju.
Prosvetni radnici protestuju ispred zgrade RTS-a
Prosvetni radnici, studenti, srednjoškolci i drugi građani stigli su ispred zgrade Radio-televizije Srbije u Takovskoj ulici u sklopu protesta pod sloganom „Zahtevi nisu ispunjeni! Recite To Svima“.
Proteste je podržao i pridružio im se i deo radnika Javnog servisa.
Prosvetari održali 15 minuta tišine za stradale u Novom Sadu
Prosvetni radnici i studenti u protesnoj šetnji, započetoj ispred Ministarstva prosvete, zastali su na raskrsnici ulica Kraja Milana i Kneza Miloša i petnaestominutnom tišinom odali poštu žrtvama tragedije u Novom Sadu, a potom i minutom tišine nastradalima u požaru u Kočanima.
Prethodno su prošli zgradu Unije sindikata prosvetnih Srbije USPRS gde su pravili buku i održali govor koji je ujedno dopis koji se danas predaje svim reprezentavnim sindikatima.
Odavanje pošte i tišina i u Smederevu
Građani Smedereva deo prosvetnih radnika , studenti i učenici, okupili su se i danas ispred Smederevske gimnazije u 11.52, kako bi odali poštu stradalima u Novom Sadu i pružili podršku studentima.
Na 15 minuta blokirali su raskrsnicu kod Gimnazije. Njima su se priključili i nastavnici Tehničke škole, koji su u zvaničnom saopštenju obavestili javnost, da danas obustavljaju nastavu, čime podržavaju svoje maturante, njihove stavove i akcije.
Takođe, u saopštenju kažu da su ponosni na energiju, svest, kritičko mišljenje i zrelost svojih učenika u svim aktivnostima koje pozivaju na odgovornost, zajedništvo i solidarnost u borbi za pravedno društvo.
Studenti i građani blokirali raskrsnicu Južnog bulevara i Maksima Gorkog
Studenti Fakulteta bezbednosti i učenici Druge ekonomske škole blokirali su raskrsnicu Južnog bulevara i Maksima Gorkog.
Oni su sedamnaestominutnom tišinom odali počast poginulima u požaru u Severnoj Makedoniji i žrtvama pada betonske nadstrešnice u Novom Sadu.
Studentima i učenicima su se u odavanju počasti žrtvama pridružile desetine građana.
Studenti medicine i zdravstveni radnici u Novom Sadu – „Pacijenti nisu politički rekviziti“
Studenti medicine u Novom Sadu okupili su se ispred fakulteta i prošetali do poliklinike Kliničkog centra Vojvodine, gde im se pridružio deo zdravstvenih radnika ove ustanove. Zajedno su petaestominutim tišinom odali poštu nastradalima na novosadskoj Železničkoj stanici.
Učesnici u saobraćaju su se spontano zaustavili kod Kliničkog centra Vojvodine. Lekari, studenti i građani nisu izašli na kolovoz.
Okupljeni su potom prošetali do Upravne zgrade KCV-a, gde su izveli akciju pod nazivom „Pacijenti nisu politički rekviziti“.
Na asfaltu su povukli crvenu liniju kojom poručuju da je, kako navode, pređena granica nemorala, zloupotrebe službenog položaja i zloupotrebe pacijenata u političke svrhe.
Akcija se odnosi na kritiku nedavne posete predsednika Srbije Aleksandra Vučića jedinici intenzivnog lečenja povređenima u požaru u Kočanima, u pratnji predstavnika medija.
Studenti navode da su time bili direktno narušeni epidemiološki i etički principi lečenja životno ugroženih pacijenata.
Oni ističu da je neophodno ukazati na zloupotrebu pacijenata u političke svrhe uz zahtev za poštovanje medicinske etike i zaštite pacijenata. Potrebno je,kako kažu, pozvati na odgovornost lekare koji su dopustili kršenje propisanih epidemioloških mera.
„Čast i kodeks su iznad politike, a kršenje epidemioloških mera ugrožava život pacijenata.Ovo je trenutak kada lekari preuzimaju odgovornost za zaštitu pravde, etike i stručnosti. Ništa nije važnije od života i zdravlja naših pacijenata. Dosta je bilo“, ističu studenti.
Tišina kod Pravnog fakulteta
Studenti Pravnog i tehničkih fakulteta, kao i građani, kod Pravnog fakulteta odaju poštu stradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Prosvetari krenuli u protestnu šetnju do RTS-a
Neformalne zajednice „Puls osnovnih škola“ i „Puls srednjih škola“ krenuli su u šetnju do Radio-televizije Srbije i reprezentativnih sindikata.
Na putu do zgrade RTS-a u Takovskoj plan dela prosvetnih radnika je da odu i do sedišta Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikata radnika u prosveti Srbije, Sindikata obrazovanja Srbije i Gradskog sindikata prosvetnih radnika Srbije.
Nastavnica: Ministarstvo prosvete reaguje stihijski i nedosledno
Marija Starčević, nastavnica srpskog jezika u Osnovnoj školi „Sveti Sava“ iz Surčina, ističe da Ministarstvo prosvete mesecima postupa nedosledno i stihijski.
„To smo imali prilike da gledamo u više navrata, a poslednja situacija je bila isplata zarada za februar. U januaru nam je to velikodušno oprošteno, da bi u februaru te zarade bile umanjene – neki su dobili deo plate, a pojedini nisu dobili ništa“, rekla je Starčevićeva.
Navela je da ne postoji mehanizam na osnovu kojeg su zarade smanjivali.
„Neki nastavnici su dobili 2.000, drugi 16.000 i zato mi danas pitamo ljude iz ministarstva po kom Zakonu, i po kom osnovu, su nam umanjili zaradu. Pitamo ministarku kako na koji je način zaradila i zaslužila svoju platu – da li tako što je direktore navodila da krše zakon i čine krivično delo“, istakla je nastavnica srpskog jezika.
Zaključila je da resorno ministarstvo prikriva informacije od javnog značaja i koliko je škola i nastavnika u obustavi, kakvi su kadrovi u prosveti i informaciju o tome ko menja odsutne nastavnike.
„Pitamo ministarstvo i sa kojim reprezentavnim sindikatima razgovara, kada više od 60 odsto zaposlenih protestima pokazuje da ne podržava njihove odluke“, smatra Starčevićeva.
Prosvetari ispred Ministarstva prosvete
Neformalne organizacije „Puls osnovnih škola“ i „Puls srednjih škola“ protestuju ispred Ministarstva prosvete pod sloganom „Zahtevi nisu ispunjeni! Recite To Svima“ zbog neispunjenja njihovih zahteva, a u planu je i protestna šetnja do Radio-televizije Srbije i reprezentativnih sindikata.
Protest podržavaju studenti i srednjoškolci.
Učesnici protesta su istakli transparente „Ovo je zemlja za nas“, „Pumpaj“, „Od vas zavisi“, „Obustava“, „Prosvetni ratnici“, “ Vi ste odgovorni“, a okupljeni pravi i buku pištaljkama i trubama.
Puls osnovnih i srednjih škola traži od RTS-a da, kako navode, izveštava o njihovim zahtevima, jer je RTS u obavezi da objektivno, istinito i pravovremeno informiše javnost o stanju u prosveti i u celom društvu.
Studenti u blokadi tvrde da nastavljaju sa akcijama dok njihovi zahtevi ne budu ispunjeni. Pružili su podršku prosvetarima ispred Ministarstva prosvete u Beogradu.
Zaposleni na Medicinskom fakultetu u Beogradu stupili su u štrajk koji će, kako su rekli, trajati do ispunjenja studentskih zahteva. Udružena prosveta Srbije pozvala je na potpunu obustavu nastave do 19. marta.
Studenti i građani nakon Urgentnog centra u Beogradu, protestovali ispred Ministarstva zdravlja.
Nastavljaju se protesti i blokade studenata i građana u Srbiji. Veliki broj građana iz cele zemlje odazvao se na studentski protestni skup pod sloganom „15. za 15“ u centru Beograda 15. marta. Studenti u blokadi protestuju četiri i po meseca tražeći odgovornost za pad nadstrešnice u Novom Sadu i pogibiju petnaest ljudi.
Kilometarske kolone automobila su u subotu, 15. marta, od jutarnjih časova pristizale u prestonicu Srbije, a formalno organizovanje dugih pešačkih kolona ka centralnim tačkama okupljanja počelo je nešto posle 10 časova ujutru iz svih pravaca grada.
Iako je prvobitno Skupština Republike Srbije bila najavljena za centralno mesto okuljanja, Trg Slavija je u dva navrata tokom dana proglašen za alternativno mesto centralnog programa skupa „15. za 15“, iz bezbednosnih razloga – zbog okupljenih oko Udruženja Studenti 2.0 koji su boravili i tog dana u Pionirskom parku.
I pored toga, na više lokacija u centru Beograda došlo je do incidenata i međusobne tuče jednog dela učesnika protesta, a danima posle protesta javnost je zainteresovana za slučaj u Ulici kralja Milana kada je petnaestominutna tišina koja je počela u 19.00 prekinuta četiri minuta ranije zbog toplotno-vazdušnog udara o kojem svedoče očevici među kojima je određen broj zatražio lekarsku pomoć.
Dok se u delu javnosti spekuliše o upotrebi zvučnog sredstva za razbijanje demonstracija, policija, Vojska i BIA demantuju da je tako nešto upotrebljeno 15. marta.
Beograđani su u petak dočekali bicikliste i kolone studenata pešaka iz više gradova i krajeva Srbije koji su učestvovali u višednevnom maratonu „Marš za Srbiju“, kako bi stigli na veliki skup „15. za 15“ u Beogradu.
Studenti u blokadi su 11. marta u 21 sat okončali 22-časovnu blokadu ulaza u zgradu Radio-televizije Srbije u Takovskoj 10 i Aberdarevoj 1, koja je počela 10. marta, oko 22.30. Istovremeno, bila je blokirana i zgrada Radio-televizije Vojvodine.
Nastavili su sa blokadama fakulteta i rektorata posle studentsko-radničkog protesta „Rame uz rame – studenti i radnici“ koji je održan za vikend. U Nišu je održan studentski protest „Ruža pravde“, dok su je u Novom Sadu bio protest pod nazivom „Šta žene znaju sa jajima“.
Dva dana ranije je organizovana šetnja „Krugom dvojke“ u Beogradu i protest ispred zgrade RTS-a.
Deo studenata u blokadi i građana koji su bili na protestu ispred RTS-a došli su do Pionirskog parka i skandirali i zviždali okupljenima u Udruženju „Studenti 2.0“ koji, kako navode, žele da pohađaju nastavu i koji su od četvrtka pod šatorima u Pionirskom parku. Kordon policije stajao je između dve grupe studenata i građana.
Pored svakodnevnih protestnih šetnji i odavanja pošte nastradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, širom Srbije, održan je i veliki protest „Studentski edikt“ u Nišu, 1. marta, četiri meseca posle pada nadstrešnice u Novom Sadu kada su studenti iz više pravaca u višednevnom maratonu peške stigli u Niš na protest koji je trajao 18 sati.
Studenti traže odgovornost za tragediju u Novom Sadu 1. novembra, kada je 15 osoba poginulo, a dvoje ljudi je teško povređeno.
Protest u Nišu usledio je posle velikog skupa studenata iz cele zemlje pod nazivom „Sretnimo se na Sretenje“ u Kragujevcu.
Prethodno, povodom 100 dana od pada nadstrešnice u Novom Sadu, studenti su i 9. februara, sedmočasovnom blokadom beogradskog mosta Gazela još jednom pozvali nadležne institucije na odgovornost.
Kada se navršilo tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici, 1. i 2. februara, organizovana je i studentska blokada Mosta slobode u Novom Sadu, koja je trajala 27 sati.
Nekoliko dana pre, istim povodom, studenti su organizovali jednodnevnu blokadu beogradske Autokomande.
Novi veliki skup najavljen je u Beogradu, za 15. mart.
U međuvremenu – studenti, profesori univerziteta u Srbiji kao i nastavnici osnovnih i srednjih škola, đaci i maturanti širom gradova Srbije – nastavljaju i sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata, osnovnih, srednjih škola i gimnazija.
Zahtevi studenata u blokadi su objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana na prethodnim protestima povodom tragedije u Novom Sadu, podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.
Predstavnici vlasti smatraju da su ispunili sve zahteve, dok studenti u blokadama ističu da nijedan od zahteva nije ispunjen u potpunosti. Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu više puta je objavio analize dokumentacije u kojima je taksativno navođeno koji papiri nedostaju ili nisu kompletni.
Jedan od povoda za ostavku premijera Miloša Vučevića 28. januara je i napad na studente ispred stranačkih prostorija Srpske napredne stranke u Novom Sadu, u noći između 27. i 28. januara. Napadači su tada tukli studente palicama i pesnicama. Studentkinja koja je tom prilikom teže povređena imala je intervenciju na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju UKCB.
U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, više privatnih fakulteta i nekoliko visokih strukovnih škola.
Potpisima studentske zahteve su podržali određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu, kao i Advokatska komora Srbije, koja je bila u trodnevnom štrajku, a potom i u jednomesečnom štrajku. Akcijama, protestima i obustavom rada podršku pružaju i poljoprivrednici, lekari, glumci, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci.
Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola. Pojedine srednje škole i gimnazije održavale su tokom raspusta javne časove na kojima su odavale poštu stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije.
Oprečni su podaci o osnovnim i srednjim školama u štrajku koje objavljuju resorno ministarstvo, sa jedne, i nereprezentativni sindikati i organizacije civilnog društva sa druge strane. U međuvremenu, učitelji, nastavnici i profesori u štrajku svojim zahtevima su pridodali i zahteve studenata.
IZVOR:RTS
Be the first to comment