Najsavremenija terapija za lečenje umerenih i teških oblika psorijaze dostupna je svim pacijentima u Srbiji koji boluju od ove bolesti, rekla je prof. dr Mirjana Milinković Srećković, načelnica Odeljenja klinike za dermatovenerologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije na konferenciji održanoj u Beogradu.
„Savremena terapija pruža mogućnost da pacijenti postignu potpunu kontrolu bolesti – čistu kožu i budu bez manifestacije psorijaze, čime se prevenira i pojava komplikacija i komorbiteta kao što su dijabetes, kardiovaskularne bolesti, depresija i mnoge druge. Pacijente sa umerenim i teškim oblikom psorijaze kod kojih bar jedan sistemski i konvencionalni lek nije dao rezultate, možemo da lečimo savremenom biološkom terapijom koja predstavlja efikasan i bezbedan vid lečenja obolelih“, navela je profesorka Milinković Srećković i dodala da su sada u Srbiji, zahvaljujući razumevanju države i RFZO, dostupne terapije u skladu sa evropskim i svetskim standardima.
„Biološku terapiju u Srbiji trenutno prima više od 1.500 pacijenata, u zavisnosti od leka, dobijaju je jednom mesečno, jednom u dva ili tri meseca, terapija je veoma komforna, aplicira se kao vakcina“, objasnila je dr Milinković Srećković i dodala da je trenutno terapija doživotna, ali da su najnovija istraživanja pokazala da oboleli koji dobiju ovu ciljanu terapiju godinama nemaju nikakve simptome oboljevanja jer ona utiče na to da se izmeni tok bolesti.
Udruženje od bolelih od psorijaze „3P“ i dermatolozi u Srbiji, obeležavajući Svetski dan borbe protiv psorijaze koji ove godine kao temu ima porodicu, istakli su da se trude da podignu svest o ovoj hroničnoj, inflamatornoj bolesti kože i zglobova, koja može da ima i sistemske manifestacije, a od koje u Srbiji boluje oko 140.000 ljudi.
„Želimo da ukažemo na izazove sa kojima se susreću, ne samo oboleli, već i njihovi najbliži. Patnja pacijenta zbog simptoma bolesti se prenosi i na njegovu najbližu okolinu – porodicu i prijatelje, a oni igraju ključnu ulogu u pružanju emocionalne i psihološke podrške obolelima“, naglasio je predsednik udruženja Pacijenti protiv psorijaze „3P“ Vladimir Kecić.
Prema rečima načelnika Odeljenja dermatovenerologije u KBC Zvezdara doktora Predraga Majcana, psorijaza ima veliki uticaj na fizičko i mentalno funkcionisanje, kvalitet života, rad i zaposlenje, pogotovo kod pacijenata sa umereno teškim i teškim oblicima bolesti.
Osećaj stida, briga i anksioznosti su česti i studije pokazuju da je rizik od depresije i suicidnih ideja značajno povećan u poređenju sa opštom populacijom. Pacijenti su često ograničeni u socijalnom, fizičkom i emocionalnom funkcionisanju i mogu da imaju teškoće pri spavanju i svakodnevnim aktivnostima.
„Zato apelujemo na pacijente da se jave dermatologu, jer za svakog postoji odgovarajuća terapija“, podvukao je dr Majcan.
Član udruženja „3P“, Marko Uzelac, naveo je svoje iskustvo kao primer kako biološka terapija može da promeni kvalitet života.
„Psorijazu sam dobio u detinjstvu i 16 godina sam se lečio raznim kremama dok pre nekoliko godina nisam dobio konvencionalnu sistemsku terapiju na koju nisam odreagovao. Nije bilo poboljšanja u manifestacijama psorijaze, pa mi je propisana biološka terapija. Uz biološki lek koji primam već nekoliko godina mogo bih da kažem da sada živim život bez psorijaze“, rekao je Marko Uzelac.
Veoma je važno da pacijenti shvate da ne moraju da trpe teret psorijaze, dodao je Vladimir Kecić, te udruženje apeluje na sve pacijente, one koji su tek primetili prve simptome bolesti, ali i one koji već godinama imaju psorijazu i možda misle da im niko ne može pomoći da što pre odu na pregled kod dermatologa.
„Ono što je veoma značajno za obolele, poboljšava se kvalitet života i pacijent može potpuno normalno da živi i bude socijalno i profesionalno aktivan“, naglasio je predsednik udruženja „3P“.
IZVOR:N1
Be the first to comment