Sajber napadi na sajt BiH parlamenta, stručnjaci za bezbednost kažu – očekivano

(Foto: pixabay)

O kakvoj vrsti sajber napada na zvaničnu stranicu Parlamenta BiH se radi? Sa kojim ciljem? I da li je nanesena šteta? Iz bezbednosnih agencija N1 Sarajevo nije dobilo odgovor. Poznato je jedino da su pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu i Obavještajno sigurnosne agencije BiH (OSA) odmah upućeni u zgradu državnog parlamenta.

U toku hakerskog napada nije moguće pristupiti određenoj internet stranici. Pa tako ni zvaničnom sajtu Parlamenta BiH. Kada biste probali, prvo biste dugo čekali, a umesto početne stranice državnog parlamenta, pojavilo bi se ovo, uz poruku da je vreme za konekciju isteklo.

Stručnjaci kažu, šteta u velikoj meri ne može da bude nanesena jer se, bar za sada, prema svemu sudeći, radi o pokazivanju moći.

„Pitanje je samo da li je mreža kako treba segmentirana, odnosno da li se taj web server nalazi na istom segmentu mreže kao i neki puno ozbiljniji i ranjiviji serveri sa bazama podataka, sa određenim informacijama koje ne bi trebalo da budu u frontu i ne bi trebalo da budu javno dostupne“, kaže Vahidin Đaltur, sudski veštak za digitalnu forenziku.

Sumnjalo se, čini se, na moguće napade ove vrste. Iz OSA (Obavještajno sigurnosne agencije) su još prošle sedmice upozorili sve institucije i privatni sektor da zbog, kako su naveli, povećanog broja sajber napada, izvrše sigurnosnu procenu informaciono-komunikacionih sistema i preduzmu neophodne mere.

„I mi smo primetili da je aktivnost povećana, što je bilo i za očekivati s obzirom na geopolitičku situaciju i s obzirom na to da je predizborni period, ne smemo ni to zanemariti. Dakle, jednostavno, bilo nam je očekivano“, kaže Predrag Puharić, stručnjak za sajber bezbednost.

Upozorenja dolaze i iz EU. Zbog ranijih iskustava. Mešanja jedne u izborne procese druge države nisu ništa novo. Probleme takve vrste, podsećaju iz NATO-a, pravila je ranije Rusija, čak i velikim silama poput SAD. S ciljem stvaranja nestabilnosti u zemlji i dovođenja u pitanje legitimnosti i ishoda izbora.

„Uveravam vas da ćemo tokom ovih izbora najverovatnije videti pokušaje u tvoj sferi. Ruski fokus na BiH neće prestati nakon izbora. U zemljama regiona su zabeleženi veliki sajber napadi i zato moramo biti oprezni, a ponajviše moramo biti spremni“, rekao je Johan Satler, šef Delegacije EU u BiH.

A BiH za takve napade nije spremna. Niti na tome radi. I dalje nema zakona na državnom, niti na nivou Federacije koji bi te oblasti regulisali. A ulaganja u tu oblast, skoro da i nema, navodi N1 Sarajevo.

 

 

IZVOR:N1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*