„Ptica dolazi za deset dana u Urugvaj. Možeš u nju staviti šta god želiš, ja i MCC idemo sa 200 i Pruge 200 i drugi sa 200, 25 odsto istoga dana napušta tvoje ruke.” Ovako glasi SMS koji je Majkl Dokovič, uhapšen prošlog maja u Bazelu zbog šverca narkotika avionom, poslao Peruancu Oskaru Karenu 2. maja 2019. godine. Hrvatsko tužilaštvo smatra da je tom porukom ugovorena pošiljka od 600 kilograma kokaina koji je dve sedmice kasnije zaplenjen u Švajcarskoj.
Istraga je rekonstruisala neverovatnu priču o Dokovičevim poslednjim mesecima na slobodi. Rođen u Crnoj Gori kao Iljmija Frljukčić, još kao mladić imao je problema sa zakonom u SAD, posle čega je promenio ime.
Sa prve strane
Za njega se nije čulo sve do prošlog maja, kada je uhapšen u Bazelu sa 600 kilograma kokaina, tek pristiglog iz Urugvaja. Nakon izručenja iz Švajcarske, Dokovič u zatvoru Remetinac čeka suđenje pred Županijskim sudom u Zagrebu.
U Srbiji su nešto kasnije privedeni naš državljanin Dražen Letić i Dokovičeva devojka Nevenka Čuturić. Oni sada čekaju odluku Ministarstva pravde Srbije o ekstradiciji u Hrvatsku.
„Krivično vanpretresno veće Višeg suda u Beogradu je 24. februara 2020. godine donelo rešenje kojim je utvrdilo da su ispunjene zakonske pretpostavke za izručenje Republici Hrvatskoj Nevenke Čuturić i Dražena Letića. Ono je postalo pravosnažno odlukom Apelacionog suda, 12. juna 2020. godine i spisi su poslati Ministarstvu pravde RS na donošenje konačne odluke o ekstradiciji”, rečeno je za „Politiku” u Višem sudu.
U međuvremenu, Siniša Čuturić, brat Dokovičeve devojke Nevenke Čuturić, izručen je Hrvatskoj iz BiH, kao jedan od članova grupe.
Opisujući neobičan život Dokoviča, koga neki poznaju i kao Živka Jovića, neki kao Radovana Trzina, ili ga znaju po nadimku Majk ili Babo, tužilaštvo otkriva podatke do kojih je došla policija sa tri kontinenta, Evropol i DEA. Značajnu ulogu u razotkrivanju bande u operaciji pod šifrom „Familija” odigrao je i MUP Srbije. Kao paravan za šverc droge angažovane su hostese koje su, i ne znajući, glumile putnice na kratkim prekookeanskim putovanjima. Optužnicu, čije detalje objavljuju hrvatski mediji, potkrepljuju iskazi ovih devojaka kojima je Dokovič stalno bio okružen. Pričao im je da trguje voćem i povrćem iz Crne Gore. Rekle su da je vozio nekoliko automobila, „mercedes” i „porše”, a jedna od devojaka, navodno „Plejbojeva” zečica tvrdila je da je imao i „teslu”. Svi zajedno putovali su u Dubai, države EU i u Srbiju, gde je imao iznajmljene luksuzne stanove. Dokovič je, naglasile su, trošio ogromne sume novca.
Ipak, u nekom trenutku one su posumnjale da je taj čovek biznismen. jer nikad nije imao poslovne sastanke. Stalno je menjao telefone i štitio ih od prisluškivanja. Jedna je posvedočila da je videla čak i pištolj, a kada ga je pitala šta će mu, odgovorio je: „Iz fore.” Kod Dokoviča, tvrdila je ista devojka, uvek je u sefu bila „solidna količina belog” i on joj je često nudio, a i sam je voleo da „povuče crtu”.
Poseban deo filmske priče o Dokoviču je let mlaznjakom do Urugvaja. Procena je da je na iznajmljene avione za transport droge Dokovič potrošio 900.000 evra. Njegov saradnik iz Sarajeva Serkan Unverdi, vlasnik turističke agencije, organizovao je lažnu turističku grupu koju su činile devojke iz Rijeke i nekoliko mladih Čeha. Devojke su stigle u Prag i plan je bio da preko Nice odlete u Južnu Ameriku. Rečeno im je da će raditi kao hostese u luksuznom kazinu u Paragvaju, gde bogataši dolaze na kockarske vikend ture. Zatim su kazali da ne idu u Paragvaj, već u Urugvaj. Kasnije se ispostavilo da se od Paragvaja odustalo zbog prisustva policije u luci.
U Pragu su upoznale Dokoviča koga je Unverdi zvao Babo. Rekao je da im je to šef, ali Baba više nisu videle. Čudan uslov za let za Urugvaj bio je da ne nose nikakav prtljag, sem ručnog. Čitava drama izbila je kada je jedna od devojka došla sa ogromnim koferom, pa je Unverdiju, kako su ostale hostese svedočile, „pao mrak na oči”.
Sve su ih smestili u avion sa češkim pilotima. Sleteli su u Nicu i devojke su se začudile jer je tada u letelicu ukrcano 15 velikih crnih torbi sa odećom. Objašnjeno im je da je običaj u Urugvaju da se siromašnom stanovništvu donese garderoba. Tada su poleteli, ali je jedna od devojaka fotografisala torbe i stavila sliku na „Fejsbuk”, zbog čega je Unverdi ponovo „poludeo”.
Devojkama su pre leta podeljene brošure za ponašanje u Urugvaju. Navodno, sve one rade turističko istraživanje o uticaju 5G mreže. Tek što su se smestile u hotel u Montevideu, rečeno im je da se sutradan vraćaju u Evropu. Bilo im je čudno što su torbe sa odećom ponovo u avionu, čak ih je bilo i više. Novi problem napravili su vozači kombija koji su ih, umesto na VIP, gde ne prolaze kontrolu, dovezli na običan terminal na aerodromu u Montevideu, pa je Unverdi opet „histerisao”.
Torbi je bilo toliko da nisu sve stale u prtljažni prostor, već su ih ubacili na mesta za putnike. Unverdi je kazao devojkama da ih ni slučajno ne otvaraju, zbog čega su pomislile da je u njima „nešto nelegalno”. Ipak, posvedočile su da je let do Nice prošao dobro, da su se one kombijem vratile u Hrvatsku, a „torbe sa odećom” su otišle „drugim putem”. Kasnije se saznalo da su prebačene u Bazel, gde je po njih došao Dokovič. A po njega, češke pilote i ostale saučesnike došla je švajcarska policija. Ispostavilo se da je u 21 torbi bila droga vredna 18 miliona evra.
Niko iz ove grupe nije priznao šverc 600 kilograma kokaina. Svoj deo krivice prihvatio je jedino policajac iz Rovinja, Ivan Lešić, koji je optužen da je Dokoviču proveravao da li je za njima na snazi neka potraga, kao i da mu je pomogao u izradi hrvatskih dokumenata. Ispričao je da je to tražio Dražen Letić, koji mu se predstavio kao kolega policajac koji radi u Vukovaru, navodeći da su mu provere potrebne za nekog hrvatskog državljanina koji živi u Srbiji. Letić je kasnije u Srbiji optužen za špijunažu u korist Hrvatske.
Dokoviču se na teret stavlja i da je u oktobru 2018. iz Francuske u Zagreb dovezao automobil sa tajnim bunkerom i zatim tim vozilom došao u Srbiju. Tamo ga je predao svojoj devojci Nevenki Čuturić i njenom bratu Siniši radi odlaska u Belgiju i preuzimanja novca od kokaina. Čuturići su u Antverpenu preuzeli milion evra i krenuli u Hrvatsku, ali im je policija novac oduzela na graničnom prelazu Bregana. Na novcu su nađeni tragovi kokaina i brat i sestra su brzo dovedeni u vezu sa Dokovičem.
Posetioci iz Kostarike
Drugooptuženi Petar Šarac Pjer, prema optužnici, bio je veza s južnoameričkim dobavljačima. On je nekoliko puta putovao u Kostariku i Dominikansku Republiku, mada je porekao da je to imalo ikakve veze s drogom i naveo da je razlog za put bila operacija začepljenih arterija. Za dvojicu Kostarikanaca, Džonatana Roberta Holmsa i Kristijana Jimeneza Vargasa, koji su u martu prošle godine došli u Zagreb i Split kazao je da su njegovi poznanici koji su mu došli u posetu. Hrvatsko tužilaštvo utvrdilo je da su ti posetioci opasni kriminalci poznati policiji zbog ubistva i droge.
Hapšenje zbog ukradene slike Pola Sezana
Tužioci su u istrazi saslušali i nekoliko osoba koje su Dokovič i drugooptuženi Petar Šarac u Zagrebu angažovali za neke poslove. Tražili su da, uz novčanu naknadu, prevezu automobil, na primer, u Amsterdam, da ga ostave u jednoj garaži dva dana, a zatim da se istim automobilom vrate u Zagreb. Od jednoga od tih vozača Petar Šarac je zatražio da iz Beča preko granice preveze jednog njegovog prijatelja. Dogodilo se da je policija na granici uhapsila tog čoveka, a ispostavilo se da je on član bande koja je u Švajcarskoj ukrala slike Pola Sezana.
IZVOR:POLITIKA
Be the first to comment