
U Srbiji ukupno 46 obolelih od koronavirusa. Od poslednjeg izveštaja sinoć do jutros u 08 časova nije bilo uzoraka za testiranje, navodi se na sajtu Ministartsva zdravlja.
Do 8 časova 15. marta 2020. godine, u nacionalnoj referentnoj laboratoriji Instituta Torlak testirano je ukupno 268 osoba koje su ispunjavale kriterijume definicije slučaja.

Na Klinici za infektivne bolesti KC Niš, trenutno se leči šestoro pacijenata, kod kojih je potvrđeno da su oboleli od korona virusa COVID-19.
Kako je objavljeno na sajtu KC Niš, četvoro pacijenata hospitalizovano je 10.03. uveče i 11.03. u ranim jutarnjim satima, a peti pacijent, kod koga je potvrđeno prisustvo virusa, na Kliniku je smešten 13. marta. Šesti pacijent primljen je 14. marta u večernjim satima.
Pacijent koji je primljen na Kliniku za infektivne bolesti 10. marta i dalje ima umerene simptome uzrokovane virusom, ali je u potpuno stabilnom stanju i preduzimaju se sve neophodne mere lečenja. Ostali hospitalizovani pacijenti uglavnom još ne pokazuju simptome, ali su i oni pod 24- časovnim monitoringom infektologa niškog Kliničkog centra, kako to propisane mere i algoritmi SZO predviđaju.
I u narednom periodu KC Niš će, svakoga dana, dva puta dnevno, u 8:30 i 18:30 sati, blagovremeno dostavljati informacije o eventualno nastalim promenama, vezanim za korona virus Covid-19, navedeno je u saopštenju.
U Pomoravskom regionu stabilna situacija
Direktor Zavoda za javno zdravlje u Ćupriji dr Goran Radovanović, izjavio je danas Tanjugu da je situacija što se tiče zaraze korona virusom, a što je obradila epidemiološka služba, u Pomoravskom okrugu, „dobra i stabilna“.
Sutra ćemo dobiti nove rezultate sa Instituta Torlak, ali sada je situacija dobra““, istakao je Radovanović i zamolio građane da se strogo pridržavju upustava Ministarstva zdravlja i Vlade Srbije.
On je pohvalio čoveka iz Rekovca, jedinog zaraženog korona virusom iz Pomoravskog okruga, koji se sam, posle povratka sa puta, a posle informacije da mu je saputniku u Hrvatskoj potvrđena zaraza, prijavio Instututu za zarazne bolesti u Kragujevcu, a nije se pozdravio i koji je izbegao bilo koji kontakt sa porodicom ili bilo s kim drugim u mestu boravka.
Radovanović je istakao da se treba odgovorno ponašati, svuda gde se nađemo, ali ne paničiti, jer kako je rekao, „nije sve zaraza koronavirusom, ako se zakašljete i imate temperaturu, postoje i druge respiratorne bolesti“.
Sve lokalne samouprave u Pomoravskom okrugu, rečeno je Tanjugu, postupaju, „isključivo u skladu sa merama Ministarstva zdravlja, Vlade Srbije i Svetske zdravstvene organizacije u cilju sprečavanja, pojave i širenja zaraze a pojačan je nadzor i inspekcija, pre svega u predškolskim i školskim ustanovama a najveći teret ja na zdravstvenim ustanovama.
Opština Svilajnac je iz svojih rezrevi uputila predškolskim i školskim ustanovama na svom području sredstva za higijenu i radiće to dok traju posebne mere protiv virusa korone, izjavio je predsednik opštine Predrag Milanović.
Škole i vrtići pojačali su mere dezinfekcije prostora a vrtići i igračaka, dodao je on.
Predsednik opštine Paraćin Saša Paunović, je izjavio da su, danas, organizovane ekipe krenulo u distribuciju hrane starim ljudima, a lokalna samouprava je zatražila da sama plati, dodatni broj lekara i medicinskih sestara u Domu zdravlja i Opštoj bolnici.
„Zatražili smo, da se ispred Službe hitne pomoći i Doma zdravlja postavi šator za trijažu pacijenata, „da niko sa temperaturom ne uđe i da zarazi malobrojne lekare“, istakao je Paunović.
U Pomoravskom okrugu, u čijem su sastavu grad Jagodina i opštine Ćuprija, Despotovac, Paraćin, Svilajnac i Rekovac, supermareketi i prodavnice su veoma dobro snabdevene prehrambenim proizvodima i proizvodima za higijenu, a u apotekama nema maski, asepsola, alkohola, u drogerijama alkoholnih maramica, gela za suvo pranje ruku.
Be the first to comment