Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici zaključak kojim se usvaja paket pravnih i ekonomsko-socijalnih mera u cilju zaštite prava Srba i vitalnih državnih i nacionalnih interesa na Kosovu i Metohiji, kao i operativni plan za realizaciju određenih mera u socijalno-ekonomskoj oblasti.
Mere podrazumevaju snažnu diplomatsku kampanju svih državnih organa na zaštiti i borbi za poštovanje prava srpskog naroda na prostoru KiM, koja su ugrožena jednostranim i nasilnim potezima Aljbina Kurtija, zbog čega je neophodan povratak na status Quo Ante, kao osnova za poštovanje svih tekovina dijaloga.
Set mera podrazumeva i snažnu finansijsku podršku srpskom narodu na prostoru KiM, kroz izdvajanje 20.000 dinara mesečno za 5.000 nezaposlenih i socijalno najugroženijih korisnika, besplatne udžbenike za svu našu decu, naknada za užinu za decu u preškolskom obrazovanju, osnovnim i srednjim školama, nova radna mesta, infrastrukturne projekte u vidu izgradnje i adaptacije novih kuća za srpski narod na KiM, a sve s ciljem sistemske podrške održivom ostanku i opstanku našeg naroda na ovim prostorima.
U cilju zaštite vitalnih nacionalnih interesa srpskog naroda u pokrajini, biće uspostavljeno specijalno Tužilaštvo za procesuiranje zloupotreba i kršenja osnovnih ljudskih prava, uzurpaciju imovine, ugrožavanje telesnog integriteta i dostojanstva građana Srbije na prostoru KiM.
Odlukom koja je danas usvojena na sednici Vlade Srbije potvrđen je stav o otpornosti srpskih institucija na prostoru KiM koje neće biti ugašene, kao i odluka o nelegalnosti svih organa i institucija obrazovanih na teritoriji Kosova i Metohije nakon nelegalno jednostrano proglašene nezavisnosti i nepostojanju svih njihovih akata koji su doneti ili će tek biti doneti.
U cilju realizacije usvojenog zaključka Vlada će u hitnom roku formirati odgovarajuće radne grupe za svaku od mera radi realizacije istih.
Ove mere su pravno uobličene i preduzimaju se kao odgovor na trenutnu situaciju na KiM u cilju zaštite Srba koji su u teškom položaju, vodeći računa o potrebi očuvanja mira, poštujući sve međunarodne obaveze, zalažući se i dalje za mirna i kompromisna rešenja svih otvorenih pitanja kroz Dijalog i ispunjenje postignutih dogovora.
Paket mera i operativni plan obavezujući su za sve organe državne uprave, službe Vlade, sve funkcionere, kao i pregovarače srpske strane u Dijalogu Beograda i Prištine.
Članovi Vlade usvojili su i zaključak kojim se nalaže Ministarstvu odbrane da pokrene proceduru za vraćanje obaveznog služenja vojnog roka.
Premijer Miloš Vučević izjavio je posle sednice da je donet zaključak kojim se nalažu aktivnosti i mere koje moraju sva ministarstva da primene u smislu pravne i socijalno ekonomske zaštite i aktivnosti i zaštite Srba na KiM, kao i naših nacionalnih interesa.
„I to je ono što je direktno povezano sa onih pet oblasti u kojima je predsednik pričao, vraćanje stanja pre ovih jednostranih poteza vlade Albina Kurtija. To je svakako da proglasimo Kosovo i Metohiju kao području posebne socijalne zaštite. To je dalje jačanje srpskih institucija na Kosovu i Metohiji i njihovo osnaženje i nedozvoljavanje da one budu ugašene“, rekao je Vučević za Tanjug.
On je istakao da je vrlo bitno i formiranje posebnog ili specijalnog, a videće se kako će se formalno-pravno definisati, odeljenja tužilaštva koje će procesuirati sve počinioce krivičnih dela vezana za ono što se dešava na Kosovo i Metohiji.
„Hoćemo da znamo odgovornost svakoga onoga ko sprovodi ovo nasilje nad Srbima, nad srpskom imovinom“, poručio je Vučević.
Takođe, ići će se sa zahtevom ka Skupštini Srbije da nevažećim, odnosno nelegalnim proglasi sve akte koji su suprotni sporazumima između pregovarčkih strana od proglašenja tzv. Kosova.
„Znači sve ono što se činilo jednostrano, sve ono što je poništavalo dogovore i napore za nas ne postoji, nevažeće, neobavezujeće i ne može da proizvodi pravno dejstvo“, rekao je Vučević.
Ministarstvu odbrane naloženo da pokrene proceduru obaveznog služenja vojnog roka
Vlada Srbije usvojila je i zaključak kojim se nalaže Ministarstvu odbrane da hitno pokrene proceduru za vraćanje obaveznog služenja vojnog roka u trajanju od 75 dana, izjavio je Vučević.
„Mislim da će Vlada Srbije do kraja sledeće nedelje, a biće pozvan i predsednik Srbije kao vrhovni komandant da prisustvuje sednici Vlade Srbije, usvojiti predlog izmena zakona kojim ukidamo suspenziju obaveznog služenja vojnog roka, ali ga definišamo na 75 dana“, rekao je on za Tanjug.
Naveo je da je ideja da obavezno služenje vojnog roka zaživi sredinom sledeće godine.
Dodao je da se kreće u proces definisanja kako da mladi regruti koji su recimo završili elektrotehničke, mašinske i slične škole mogu da služe vojni rok i u Vojno-tehničkom institutu i onim organizacionim delovima Vojske Srbije i Ministarstva odbrana koje zahtevaju veće tehničko i tehnološko znanje.
„Nama će trebati mladi momci koji znaju da vode i voze besposadne letelice, dronove, tako da će imati i klasičan oblik služenja vojnog roka, ali imaćemo i mladiće koji su određenih profila školske spreme da mogu da u posebnim jedinicama Vojske Srbije pomognu državi svojim znanjem i veštinama“, rekao je Vučević.
Vučević: Nema predaje Kosova i Metohije, Srbija neće ostaviti svoj narod |
Vučević je rekao da nema predaje Kosova i Metohije, da nema povlačenja, kao i da Srbija ne odustaje od zaštite svojih državnih, nacionalnih ciljeva i interesa. Vučević je poručio da je želja države da Srbi na Kosovu i Metohiji ostanu tamo da žive, da niko ne širi dodatnu paniku, kao i da ih niko ne uznemirava. On je poručio da Srbija vodi računa o njima i apelovao na Srbe da ostanu na svojim vekovnim ognjištima. „Nema predaje, kao ni povlačenja Srbije. Poštujemo sve, nećemo da imamo ratove i sukobe, ali mnogo je važno da Srbi na KiM izdrže, kao i da ostanu tamo da žive vekovima“, izjavio je on i dodao da je to ključno. Istakao je da se ne obazire na reakcije Prištine, već da je jedino što ga brine srpski narod koji živi na KiM. „Da oni ne sprovode teror nad Srbima na KiM, mi ne bismo morali da preduzimamo neke aktivnosti. Da su poštovali proces dijaloga, i implementirali ono što je dogovoreno pre 11 godina, danas bismo imali mnogo bolju situaciju“, napomenuo je Vučević. Prema njegovim rečima, s obzirom da je Priština zabranila dinar, poštu, poštansku štedionicu, robu, lekove, upala u srpske opštine, lažno izabrala gradonačelnike, smenila ljude u sistemu policije, i sve poništili nasiljem, država Srbija će preduzeti mere. „Srbija neće ostaviti Srbe na KiM. Ovo su ozbiljne mere koje spremamo, a opet da ne idemo u konflikt i rat, nego da pokažemo da je Srbija odgovorna strana u celom procesu i da čuvamo državu, kao i Srbe na Kosovo i Metohiji“, zaključio je Vučević. Predsednik Aleksandar Vučić je predstavio sinoć tokom obraćanja javnosti u Palati Srbija, zahteve i poteze Srbije u vezi sa situacijom na KiM, podeljene u pet oblasti i istakao da će u tom cilju biti pokrenuta globalna diplomatska kampanja i da će razgovarati do kraja novembra sa 60 svetskih lidera kojima će predstaviti sedam nužnih tačaka za napredak u dijalogu. |
IZVOR:RTV
Be the first to comment