Zapadni lideri se spremaju za povratak Trampa, ali ne znaju šta će on uraditi

Screenshot

Zapadni lideri uveliko se pripremaju za potencijalni povratak Donalda Trampa u Belu kuću, a njegov odnos prema NATO-u posebno je značajan za donosioce odluka u prestonicama država članica „Alijanse”, piše „Politiko”.

Pripreme za Trampov potencijali povratak mogu se podeliti u tri kategorije:

Prvo, mnogi zapadni lideri pokušavaju da uspostave lični kontakt sa Trampom i njegovim savetnicima, kako bi se izgradili lične odnose koji će pomoći da se potencijalni sukob minimizira.

Drugo, dolazi do promena u politici koje imaju za cilj da udovolje Trampu i njegovim saveznicima, uglavnom ublažavanjem Trampovih pritužbi na neadekvatnu evropsku potrošnju na odbranu.

Treće, u toku je rad na „kreativnim diplomatskim i pravnim merama” kako bi se prioriteti NATO-a zaštitili od „petljanja” Trampove administracije.

Međutim, čak ni to možda neće biti dovoljno, zato što na kraju krajeva niko ne može da zna kakve će poteze Tramp povlačiti.

„Naravno, najveći izazov je što ne znamo — a mislim da niko ne zna tačno — šta će on uraditi”, rekao je neimenovani diplomata iz jedne zemlje NATO-a.

Kada je Tramp prvi put izabran za predsednika, politička situacija u svetu bila je relativno stabilna, zbog čega su mnogi na Zapadu verovali da mogu da sačekaju da se „situacija u Americi stabilizuje”.

Situacija se sada potpuno drugačija.

Kamil Grand, bivši pomoćnik generalnog sekretara NATO-a i francuski zvaničnik za odbranu, rekao je da Alijansa sada pristupa Trampu daleko drugačije nego 2017.

„Prošli put je bilo mnogo lakše jer nije bilo rata”, rekao je Grand, koji podržava koaliciju francuskog predsednika Emanuela Makrona. „Sada smo u okruženju u kojem je razgovor zaista, zaista drugačiji.”

Ukrajina u centru pažnje

Glavno pitanje koje je poslednjih meseci preokupiralo zvaničnike u NATO zemljama je Ukrajina, odnosno li će Tramp naterati Kijev da pregovara sa Moskvom.

Međutim, kako navodi „Politiko”, dok mnogi ljudi bliski Trampu iznose različite planove za okončanje rusko-ukrajinskog sukoba, nije izvesno da postoji konkretni „tajni plan” Trampove administracije za Ukrajinu.

Sve više uticajnih zvaničnica NATO zemalja pokušava da uspostavi direktan lični kontakt sa Trampom i njegovim najbližim saradnicima. „To je trka ko će biti poslednja osoba koja će razgovarati s njim pre nego što donese odluku”, rekao je jedan evropski odbrambeni zvaničnik.

Jedna lekcija koju su američki saveznici izvukli iz prve Trampove administracije je da su lični odnosi sa bivšim predsednikom i ljudima koji su mu najbliži najvažniji, prenosi RT Balkan.

 

 

 

IZVOR:POLITIKA

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*