Kada nam budu rekli da nam je ostalo šest meseci do ulaska u EU, mi ćemo u potpunosti usaglasiti našu politiku sa njihovom, jer je naša obaveza da do kraja to učinimo, rekao je predsednik Aleksandar Vučić, povodom očekivanja da Srbija uvede sankcije Rusiji.
On je, za TV Prva, kazao da su, kada je reč o sankcijama, govorili da će ih uvesti kada prođu izbori.
„Neki su dobili glasove zato što su obmanjivali građane kako su čvrsti i tvrdi, a posle izbora se videlo da je jedini čvrst bio onaj koji nije pretio, niti govorio o tome. Ja sam dovoljno odgovoran čovek. Pokušao sam da čuvam svoju politiku“, kazao je on.
Vučić je naglasio da je njegova politika da se ne dodvorava svom narodu, pa ne vidi što bi onda da se dodvorava ambasadama.
Na pitanje da li će moći da zadrži svoj stav, kazao: „Obećavam narodu da ćemo da čuvamo svoju politiku koliko god možemo“.
„Čvršće je moje „čuvaćemo koliko god možemo“, nego zaklinjanje na Bibliju ili bilo šta svih ostalih na političkoj sceni. Naše je da radimo svoj posao, da gledamo šta je naša politika, a to je da budemo na evropskom putu, čuvamo tradicionalna prijateljstva i vodimo samostalnu politiku“, ukazao je on.
Istakao je da će Srbija, naravno, kada bude obaveštena da je ostalo šest meseci do članstva u EU, usaglasiti potpuno svoju politiku, jer je obaveza da to učini do kraja pristupnog procesa.
Povodom situacije u svetu izazvane ratom u Ukrajini kazao je da očekuje veliku nervozu od 15. septembra, da sledi užas i paklena jesen.
Srbija čuva neutralnost, ne trebaju nam bilo čije vojne baze
Vučić je poručio da Srbiji nisu potrebne bilo čije vojne baze, već će snažiti svoju vojsku i čuvaće svoju neutralnost.
„Srbija želi sada da brine o svom narodu, da bude dovoljno jaka da bude sama“, rekao je Vučić na pojedine medijske napise da Rusija želi da humanitarni centar u Nišu pretvori u vojnu bazu.
On je dodao da će Srbija da gradi svoja politička savezništva, da se ne stidi dobrih odnosa sa Rusijom, Amerikom, Kinom, da je na putu ka EU, ali će sama da brine o sebi.
Srbija će kako je rekao, ostati vojna neutralnost, dok je on predsednik Srbije.
„Tri su opcije, ili da mi istekne mandat, za pet godina, jer tada više nisam vrhovni komandant, ili da me smene u skupštini, za šta im treba dvotrećinska većina, plus većina na referendum, ili da me ubiju ili da umrem. Da me naterate da Srbija izgubi neutralnost… nećete“, rekao je Vučić.
| Svaka čast Abazoviću što je potpisao Temeljni ugovor |
Vučić je, na pitanje o izjavi crnogorskog predsednika Mila Đukanovića da su Srbi u Hrvatskoj apsolvirali velikosrpsku platformu, a Srbi u Crnoj Gori nisu i da li se to može shvatiti kao pretnja Srbima, odgovorio da u Crnoj Gori ima 32 odsto Srba i upitao koja prava oni imaju. „Kažu u Prištini da neće novu Republiku Srpsku. A šta, hoćete da se odvojite, a nećete novu Republiku Srpsku? Tako i u Crnoj Gori, gde je ogroman procenata Srba. Zato svaka čast Abazoviću, koji je potpisao Temeljni ugovor“, rekao je Vučić. On je potpisivanje Temeljnog ugovora sa SPC ocenio kao veliku pobedu i poštovanje verskih sloboda. |
Ne postoji način da nas nateraju da ukinemo KM tablice
Vučić je izjavio da nije optimista kada je reč o predstojećem susretu sa premijerom privremenih prištinskih institucija Aljbinom Kurtijem u Briselu, 18. avgusta, ali da ide sa dobrom voljom da ukaže na svu, kako je naveo, pogubnost i opasnost sa kojom se suočavamo.
Podsetivši da je od potpisivanja Briselskog sporazuma, koji predviđa formiranje Zajednice srpskih opština, prošlo više od devet godina, Vučić kaže da Zapad to ne zanima i da oni kažu da sve mora da bude u skladu sa kosovskim ustavom.
Ako je to tako, kaže Vučić, Priština to može da uradi i bez dijaloga.
Što se preregistračije tiče, predsednik ističe da Albancima nije cilj da mi prihvatimo RKS table, već da hoće da ukinu KM tablice, jer su svi Srbi sa juga odavno prihvatili RKS table.
„Jer kada nema KM tablica, onda je to dokaz da Srbija ne živi na Kosovu. A na to nemaju nikakvo pravo. I ne postoji način da nas na to nateraju“, rekao je Vučić.
Na pitanje šta će Beograd da uradi od 1. septembra, Vučić kaže da ćemo raditi ono što možemo.
„Oni zajedno sa NATO mogu šta hoće, mada Stoltenberg se ponaša odgovorno, KFOR takođe, ali sile zaštitnice, čije to čedo, baš briga za Srbe i Srbije. Jer, po njima je Kosovo suverena zemlja i hoće da oteraju Srbe sa Kosova“, naveo je predsednik.
Vučić je rekao da zna koga oni žele da likvidiraju.
„Mi znamo i koga jure, znamo imena između šest i deset lica koje oni žele da likvidiraju, misle da su oni nosioci otpora, uvek su to najveći kriminalci, psihopate, ludaci…“, rekao je Vučić.
Za njih je, kaže, sada i Srbin sa kamenom terorista i kriminalac iako živi na teritoriji svoje zemlje po Rezoluciji 1244 UN.
Pojašnjava da je obelodanjivanje namere Prištine jedan od razloga da to spreči, ali će, ističe, oni nastaviti sa svojim akcijama i neće se umiriti dok kako je rekao, ne završe sever Kosova.
„To im je jedino važno i misle da su sve odavno završili. Na silu možete sve, ali vam nećemo dozvoliti pogrom našeg naroda“, rekao je Vučić i poručio da će Srbija učiniti sve da održi mir, gotovo po svaku cenu.
Na pitanje šta to znači „po svaku cenu“, predsednik precizira da to znači da ćemo učiniti sve da ne krene pogrom i ubijanje našeg naroda na Kosovu i Metohiji.
Besmisleno da temperatura u stanovima bude 23-24 stepena
Vučić je izjavio da Srbija nema problem sa gasom, ali da on želi da država obezbedi i da bude dovoljno električne energije u predstojećem periodu.
Vučić je ukazao da struja danas na berzi u regionu košta 440 evra po megavat-satu, u Francuskoj i Nemačkoj preko 500 evra.
„Fjučersi su na preko 1.000 evra po megavat-satu, a pri tome kažu da ih viša sila neće sprečiti da nam zabrane uvoz, čak i kada platimo struju preko 1.000 evra. A, vi za stan, struju plaćate 41 evro. A, država 440 evra“, konstatovao je Vučić.
Kako kaže, sve su cene povećane i, ako želimo da se obezbedimo za decembar i januar, moramo da razmišljamo sa više od 1.000 evra cene.
Naveo je i da je cena gasa porasla i danas je 2.230 evra, što, kaže, kad se u obzir uzmu posrednici, trgovci, drugi troškovi, izađe na 2.600-2.700 evra, što, kaže, „nije normalno“.
„Sedam do osam puta su cene veće od normalnih i zato se Nemačka, ozbiljna zemlja, priprema i otud odluka da stanovi u toj zemlji ne mogu da budu topliji od 19 stepeni. Moramo da gledamo šta radi Nemačka i da se spremamo za to“, rekao je Vučić.
On je rekao i da je besmisleno da u Beogradu temperatura u stanovima bude 23-24 stepena.
„Nemamo u ovom trenutku problem sa gasom, želimo da obezbedimo dovoljno struje“, poručio je Vučić.
Kako je rekao, još čeka da se obezbedi gas za pojedine termoelektrane-toplane, u Novom Sadu, Pančevu, Zrenjaninu.
„Ako TE-TO Zrenjanin napunimo gasom, da nam i to proizvodi struju, onda ćemo merama sličnim Nemačkoj, odnosno ako za jedan stepen smanjimo temperature, potrošiti 300 umesto 370 miliona kubnih metara gasa. To su ogromne uštede na jednom stepenu“, rekao je Vučić.
Time se, dalje, obezbeđuje višak gasa za električnu energiju, koja je potrebna u svim delovima Srbije.
„Sada pravimo sve te matematike i gimnastike, da izračunamo šta možemo. Jer, napravimo ugovor sa Bugarskom za ugalj, pa ne dođe ništa, pošto kažu da ne može da dođe baržama. Napravite ugovor sa Rumunima, ne može da dođe. Dovlačimo sada šta možemo kamionima i vozovima. Sve je užasno“, rekao je Vučić.
Dodao je da je cena uglja značajno porasla, a on je sada neophodan, podsećajući još jednom da su neki tražili da se odreknemo uglja“.
„Moj zadatak je da gradim bolje odnose sa Hrvatskom“
Vučić je istakao da je njegov zadatak da gradi bolje odnose sa Hrvatskom, ali je ponovio lični stav da nikada neće otići na hrvatsko more.
„Moram da dam sve od sebe da imamo najbliže moguće odnose, ali to ne znači da treba da zaboravim na sve šta je činjeno našem narodu“, poručio je on.
Vučić je, upitan kakav problem ima sa hrvatskim primorjem i da li zna koliko ljudi iz Srbije letuje tamo, kazao je da zna da je to više desetina hiljade ljudi svake godine.
Upitao je čime se tim ljudima zamera – da li je država njima zabranila nešto ili tim ljudima uradila nešto, time što je rekao da on ne bi tamo da letuje.
„Oni već letuju tamo i svoj stav su pokazali. Zašto meni branite da iskažem svoj stav? Ne smem da mislim, da imam svoj stav, da nešto ne želim što neko želi i hoće? To je suština jednog slobodnog i demokratskog društva“, poručio je on.
Istakao je da se ne zamera nikome, ali da ne misli da je potrebno da bude taj koji će da se dodvorava ljudima, iako to rade gotovo svi političari.
„Koji god protest da se dogodi, svi podržavaju. I Broza pogledajte, rekao je „studenti su u pravu“. Niti su studenti znali šta su tražili, niti on. Pohvališ nekog, pomiluješ po glavi i nastaviš“, rekao je on.
Kazao je da bi voleo da nema nijedan razlog da ne ode na hrvatsko primorje.
„Možda ti razlozi nisu racionalne prirode. Možda će se nešto promeniti, ali ne kod mene. Za mog života odluku da promenim neću. Moja starija deca, znajući ih oboje, teško da će želeti tamo da idu na odmor. Za Vukana se nadam da će drugačije gledati na stvari, da će mnoge stvari da se promene“, rekao je on.
Rekao je da čak i da nije znao za odbijanje njegove posete Jasenovcu, kada su mu rekli da to nije odlazak na more, a on nije hteo na more, već da oda poštu srpskim stradalnicima.
„Što da se ljute građani koji su na moru, da kažem da je metar kvadratni peškira važniji od „Magnum krimena“ u Jasenovcu, da bi od nekog dobio deset glasova više? Da li to treba da bude politika predsednika Srbije? Ja to ne mogu da promenim“, podvukao je on.
Podsetio je da je njegov otac rođen kao posmrče, koji je rođen u septembru, a upisali su mu oktobar, kada se rodio kod Crkvenca, gde su mu odveli majku.
„Ja sam bio vezan za moju baku, provodio sam mnogo vremena u Čipuljiću, tu sam radio najpre. Među onim spaljenim kućama bila je jedna kafana koja je pripadala Vučićima, i uvek bih na leto tu radio. Sve su to oni u jednoj noći spalili. Išli tačno po uglednim porodicama, kao i 1941. Crkvu su spalili četiri puta“, podsetio je on.
Međutim, ističe da nikada ne unosi lične stvari u politiku.
Kaže da je kampanja protiv njega u Hrvatskoj krenula kada je prvi put tražio da ide u Jasenovac, ali drugi razlog je Petrovačka cesta (tužba protiv pilota koji su bombardovali izbegličku kolonu), jer Hrvatska hoće „Oluju“ da predstavi kao čistu, legitimnu akciju, ali u njoj je ubijeno šestoro srpske dece.
„Izašli su sa tim bez stida i srama da kažu da je to Vučićeva provokacija. Za sve sam im ja kriv“, dodao je on.
Kazao je da ne bi želeo da ima lošije odnose sa Hrvatskom, ali oni tvrde da je zahtev za odlazak u Jasenovac i optužnica za Petrovačku cestu strašna provokacija.
„Moje će biti da radim na tome da gradimo bolje odnose sa Hrvatskom. Moj stav je lični da neću ići na more u Hrvatskoj“, ponovio je on.
Tek će se videti da li će biti održan Evroprajd, odluka do 10. septembra
Vučić rekao je večeras da će se tek videti da li će biti održan Evroprajd i da se odluka može očekivati u periodu između 5. i 10. septembra.
Vučić je objasnio da se na Savetu za nacionalnu bezbednost u ovim uslovima mora doneti ta odluka i da će je on saopštiti.
„Da li će te parade biti videćemo. Ja ću da obavestim narod, kakva god odluka da bude. U jednom slučaju biću kriv narodu, a u drugom Evropljanima“, konstatovao je on.
Naglasio je da je njegov posao da garantuje bezbednost, i da, ako vidi da to ne može, da će se otkazati skup.
„Da idem tamo kao moj Danilo, da nešto uzviknem ili gađam učesnike sa nečim, neću. Da li je Danilo danas za gej paradu – nije, ali da li će da baci nešto – neće, jer je odrastao“, objasnio je on.
Suština je, kaže, da i u ovom slučaju hoće svi samo državi da nabiju dodatni teret na leđa i da tako neki traže da se ne uvode sankcije Rusiji, neki da možemo da napadnemo NATO na KiM.
„Šta od nas hoćete, da ratujemo? Ne želim da ratujemo. Želim mir i stabilnost, i to nam je slogan. Za 99 odsto slučaja kažem imaćemo mir i stabilnost“, kazao je on.
Vučić je upitao da li treba da kaže strancima da nećemo njihove fabrike, a onda će tražiti plate.
„Licemeri su prvi u redu koji traže veće plate, a možemo ih imati samo ako imamo strane fabrike“, poručio je on.
Vladika Nikanor izvređao sebe i našu Crkvu
Vučić je oštro osudio vladiku Nikanora zbog uvreda iznetih na račun aktuelne premijerke Ane Brnabić i poručio da vladika treba da pokaže dokaz za sve što je izgovorio.
Vučić je istakao da vladika Nikanor pritom nije izvređao Brnabić, već je, ističe, izvređao sebe i našu Crkvu, unizio je našu Crkvu i mnogo više od toga.
„Da kažete da je brat Ane Brnabić pravio dete Ani Brnabić. Da li vas je sramota, da kažete da joj je deda bio ustaša. Da, jedan četvoro deda i baba je bio Hrvat i nije bio ustaša. Šta je problem s tim“, upitao je oštro predsednik.
Pritom, primetio je, vladika je za Brnabićkinog dedu rekao da je klao tamo nekoga, a onda na sve to kaže da bi on, zbog prajda, gej parade i pederbala, da ima uzeo oružje i upotrebio ga.
Istakao je da vladika Nikanor treba da pokaže dokaze za izgovorene reči na račun premijerke Brnabić.
Razume, dodao je da SPC mora da se izjasni protiv gej parade, ali niko nema pravo da preti ljudima.
Istakao je i kako god da se gleda na gej paradu, odnos je uvek 85 prema 15 u korist onih koji su protiv.
„Ja sam protiv, neću da učestvujem u tome, ali je moj posao da im garantujem sigurnost i bezbednost. Nema tu velike filozofije“, naveo je predsednik i istakao da je, prema njegovim rečima, suština u tome da neki ljudi na taj način zapravo hoće da „nakarikaju nešto državi, neki sepet na leđa“.
„Treba li nam sa Zapadom nešto pozitivno ili samo negativno. Šta hoćete, kako da vodimo zemlju? Šta hoćete? Da ratujemo? Ja ne želim. Želim mir i stabilnost to nam je slogan“, naveo je Vučić.
Istakao je da u 99 posto slučajeva kaže da će Srbija imati mir i stabilnost.
„Da li će Parade biti videćemo, ja ću obavestiti narod, i biću kriv kako god okrenete. O tome će odlučiti Savet za nacionalnu bezbednost između 5. i 10. septembra“, naveo je predsednik.
„Odustajanje od projekta Jadar moja najveća greška“
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras govoreći o projektu eksploatacije litijuma da smo našom neodgovornošću izgubili nešto što je mogao da bude kvantni skok za privredu Srbije i ponovio da je odluka o odustajanju od projekta Jadar njegova najveća greška.
„Mi smo jedini narod kog su strane službe uspele toliko da rasture u param parčad, da svojim lažima preko svih medija i društvenih mreža, uništimo nešto sto je moglo da bude kvantni skok za Srbiju“, rekao je Vučić gostujući na TV Prvoj.
Kako je rekao, stranci su se tukli između sebe da li će Rio Tinto ili neke druge kompanije da eksploatišu naš litijum koji je kvalitetniji od nemačkog i češkog.
Ponovio je da se i danas „jede“ zbog odluke da se prekine projekat i dodao da da smo mi jedini narod koje odrekao svoje nafte, misleći na litijum, a kako je rekao Loznica, Rađevina, Krupanj Mali Zvornik Ljubovija i čitava Mačva mogli da procvetaju.
„Loznica ima budžet od 35 miliona evra, mogli su da imaju budžet od 200 miliona evra, da ne znaju šta će s parama i da umesto realnih 75. 000 stanovnika imaju 150. 000 ljudi“, naglasio je Vučić.
Na pitanje da li je ta odluka nepovratna, odgovorio da je to pitanje za narednu Vladu Srbije.
„Ne mislim da je to realno u kratkom roku da se o tome razgovara, osim ako se ne znam kakvo čudo desi, pa da neko kaže kako to nije taj rudnik ili da se tako igrate, osim ako ne dođu neke druge činjenice na sto“, rekao je predsednik Srbije.
Oko 70 odsto goriva namenjenog poljoprivredi završi na crnom tržištu
Povodom protesta poljoprivrednika rekao je da očekuje da će se on završiti dogovorom, ali i da iz državne kase ode 30 miliona samo za ovo što im je obećano.
On očekuje da će poljoprivrednici biti malo zadovoljniji, i da to nisu profesionalni štrajkači.
„To su domaćini ljudi, biće malo zadovoljniji, ali i dalje nezadovoljni“, rekao je Vučić. Kako je primetio, poljoprivrednici koji protestuju delimično su u pravu iz njihovog ugla.
„To je najveći deo dobrih i poštenih ljudi. Naravno, ima onih koji se bave politikom i nekim svojim računicama, ali najveći broj su fer ljudi“ rekao je on i dodao da je ponosan, na, kako je primetio, vozni park traktora ispred zgrade Banovina u Novom Sadu.
„Sve subvencionisani traktori koje smo mi platili 40, 50 i 60 odsto. Baš sam bio srećan kada sam video“, rekao je predsednik Srbije.
Istakao je da je tačno da je đubrivo skupo, ali je dodao kako je to zbog skoka cene gasa, na šta država ne može da utiče.
Na zahtev poljoprivrednika da se ukine akciza na gorivo za traktore, rekao je kako se ne može igrati državom i dodao kako veliki deo goriva namenjenog poljoprivredi završi na crnom tržištu.
„Ovo je podatak koji je dostavio NIS. U mašine ide 31 odsto, a u kanister 69 odsto ove subvencionisane nafte, a to znači da je 60 do 70 odsto šverca za ovu 40 dinara nižu cenu koju smo dali“, objasnio je Vučić.
On je doda da pošteni poljoprivrednici dođu i sipaju dizel u svoje traktore, a oni što toče u kanistere su šverceri, koji su nabavili karticu na „dva ara zemlje“.
„Kad god uradite nešto uvek se ovom izložite, a neko mora da brine o državi, a neko hoće da je rasturi i da od nje sve uzme“, rekao je Vučić i dodao da državu treba braniti od onih koji bi na njoj da zarađuju i naveo primer gradnje autoputeva i eksproprijacije zemljišta.
„Imate plac. To je sada poljoprivredno zemljište i prijavili ste to, i na osnovu toga plaćate porez. Vrednost tog zemljišta je procenjena na 10.000 evra i vi na tih 10.000 evra plaćate porez na imovinu. I 35 godina ste plaćali i niste se bunili kada vam je bio mali porez na imovinu, a kada dođe država i nudi 10, ili 20 i 30 posto za tu zemlju, vi kazete malo je i tražite 10 i 20 puta više i onda pozovete političare i organizuju proteste“, rekao je Vučić
Vučić je zamolio ljude da vole svoju državu i da nemaju maćehinski odnos prema njoj.
„I da razumemo da nije svaki protest nešto što moramo obavezno da podržimo. Nekada su ljudi u pravu, nekada je istina na sredini. Ja ne mogu da podnesem više rasturanje države i da niko neće da plati porez i izdaje fiskalne račune“, rekao je Vučić.
| Rast plata i penzija biće veći od inflacije |
Vučić je izjavio da će najavljeni rast plata i penzija potpuno amortizovati efekat inflacije. „Inflacija će nam na međugodišnjem nivou na kraju godine biti oko 9,8 odsto a rast penzija će biti 20,2 odsto. Kada su rasle penzije četiri i pet posto a imali smo inflaciju od 3-4 odsto, pa je to bio rast. Posebno penzija, jer one nisu pratile plate koje su mnogo brže rasle. Ovog puta penzioneri će biti izuzetno zadovoljni“, rekao je Vučić gostujući na Televiziji Prva. On je naglasio kako je to uspeh, jer treba imati na umu da je ovo treća godina kovida i ratna godina. |
Vojnim licima od 1. januara plate veće za 25 odsto
Vučić je najavio da će od 1. januara naredne godine plate vojnim licima biti veće za 25 odsto.
„Što se vojske tiče, imam izvanrednu vest za vojna lica, za vojnike, razvodnike, desetare, podoficire, oficire, vojnike po ugovoru, od 1. januara sledi povećanje od 25 odsto“, rekao je Vučić.
To je, kako je rekao, u ovakvim uslovima, treće godine uzastopne krize, zbog kovida i ratova, „neverovatno povećanje“.
„To znači da ko danas ima platu od 60.000, poput vodnika, imaće 75.000 dinara. Na godišnjem nivou, to su tri plate više, to je ogromno povećanje“, rekao je Vučić.
On je rekao da država time želi da poboljša popunjenost vojske.
„Slaba nam je popunjenost prve i druge brigade, Beograd i Vojvodina nam u tom smislu ne postoje, tu je vrlo niska popunjenost. Jug Srbije nam popunjava vojsku, treća i četvrta brigade, od Vranja do Kraljeva, to nam je vojska“, rekao je Vučić.
Cilj je, kaže, da ljudi vide da i u vojsci mogu da budu dobro plaćeni.
IZVOR:RTV

Be the first to comment