Ruski sud odredio je pritvor Amerikancu, muzičaru i bivšem padobrancu, u kontekstu jakih tenzija između Moskve i Vašingtona vezanih za rat u Ukrajini.
Muzičar Travis Lik (Leake) optužen je da je organizovao prodaju droge mladima, što je krivično delo za koje može da se dobije više godina zatvora, saopštio je sud u Moskvi.
On će ostati u zatvoru do 6. avgusta 2023. godine dok čeka na moguće suđenje, a pritvor može biti produžen, dodao je sud preko Telegrama.
Prema američkoj televiziji Si-En-EN (CNN) uhpšeni Amerikanac je muzičar i muzički producent koji živi u Rusiji već više godina.
Poslednjih godina porasto je broj uhapšenih američkih državljana u Rusiji u kontekstu pogoršanja odnosa između Moskve i Vašingtona koji su na najnižem nivou od početka ruske ofanzive u Ukrajni.
Vašington optužuje Moskvu da hapsi Amerikance da bi ih koristila kao ulog za razmenu i vraćanje ruskih zatvorenika u SAD.
U martu su ruske bezbednosne službe uhapsile američkog novinara Evana Gerkoviča, uz optužbe za špijunažu koje on odbacuje.
Još jedan Amerikanac zatvoren u Rusiji je Pol Vilan, bivšio podoficir marinac koji služi 16-ogodišnju kaznu zatvora zbog „špijunaže“.
U decembru izvršena je razmena zatvorenika između Moskve i Vašingtona koja se odnosila na američku košarkašku zvezdu Britani Grajner koja je bila u pritvoru u Rusiji i ruskog trgovca oružja Viktora Buta, zatvorenog u SAD.
IZVOR:N1

Be the first to comment