„Korakom do slobode“ akcija je nastavnika u štrajku koju je organizovalo neformalno udruženje prosvetnih radnika Udružena prosveta Srbije. Nastavnici su peške krenuli iz Beograda do Čačka i njihov maraton će trajati od 3. do 6. marta. Učenici Pete beogradske gimnazije nastavljaju blokadu do daljnjeg.
Nastavlja se blokada Pete beogradske gimnazije, tokom popodneva humanitarni bazar
Učenici Pete beogradske gimnazije nastavljaju blokadu do daljeg, a danas organizuju i humanitarni bazar.
Učenici su i sada u Petoj gimnaziji, gde su i prespavali, a jutros je stigla nova smena i tako će biti 24 sata dnevno do daljeg.
Vršilac dužnosti direktora Danka Nešović, čiji je nedavno imenovanje izazvalo nezadovoljstvo među zaposlenima i đacima, jutros nije viđena u školi, saznaje Fonet.
U Petoj gimnaziji danas se u dvorištu očekuje i humanitarni bazar koji će trajati od 13 do 17 čaova, a zajedno ga organizuju đaci te škole, Treće i Matematičke gimnazije.
Prvi dan štafetne šetnje prosvetara iz Beograda i Niša – cilj Sloboda Čačak
Prosvetni radnici u štrjku krenuli su danas oko 9 časova ujutro u štafetnu šetnju od Beograda do Čačka. Plan je da do 6. marta stignu u Čačak. Ovaj maraton prosvetara organizovalo je neformalno udruženje prosvetnih radnika Udružena prosveta Srbije.
Štafetna šetnja počela je od Poljoprivrednog fakulteta do Fakulteta dramskih umetnosti, a prvog dana plan je da se stigne do Obrenovca. Narednog dana nastavnici bi trebalo da stignu do Ljiga, a 5. marta uveče u Gornji Milanovac, navedeno je u saopštenju.
Dolazak u Čačak planiran je 6. marta u 13 sati.
I niški prosvetari, okupljeni u Neformalnom udruženju prosvetnih radnika Udružena prosveta Srbije najavili su da sutra kreću u štafetni marš do Čačka.
Prva deonica je od Niša do Draževca, potom od Draževca do Aleksinca, dalje do Deligrada, a potom do Kaonika.
Prva etapa drugog dana marša je od Kaonika do Kruševca, nastavlja se deonicom Kruševac – Velika Drenova, a sledi put od Velike Drenove do Trstenika i od Vrnjaca do Kraljeva.
Za treći dan štafetnog marša planirane su deonice Kraljevo-Slatina i Slatina – Čačak.
„Očekujemo da nam se usput priključe kolege i svi građani i da tako ujedinjeni stignemo do cilja – Slobode Čačak“, navppdi se u saopštenju.
Prosvetari ističu da im je Čačak domaćin i da će se u tom gradu sastati „sa hrabrim i istrajnim kolegama iz Užica“, da su se na taj potez odlučili kako bi „pružili podršku kolegama koji trpe pritiske već nedeljama“, da im pokažu da su „uz njih, da nisu sami“.
„Ujedinjeni smo pod krovnom organizacijom Udružena prosveta Srbije, u mreži koja predstavlja horizontalno i vertikalno povezivanje svih prosvetnih radnika.
Povezali smo jug i sever Srbije i ustanove svih nivoa vaspitno-obrazovnog procesa, od predškolskih do univerziteta. Zajedno želimo da se izborimo za školu po meri svakog deteta i u tome istrajavamo“, poručuje u saopštenju Neformalno udruženje prosvetnih radnika Udružena prosveta Srbije.
Veliki protest „Studentski edikt“ u Nišu 1. marta, četiri meseca posle pada nadstrešnice u Novom Sadu, trajao je osamnaest časova na na Trgu kralja Milana i u okolnim ulicama. Dan su obeležili predstava, nastupi dva benda i dečjeg i blokadnog hora, performans glumaca i studenata, govori studenata, a pročitan je i Studentski edikt.
Protestom su kružili leci u kojima se poziva na veliki skup u Beogradu 15. marta.
Studenti traže odgovornost za tragediju u Novom Sadu 1. novembra, kada je 15 osoba poginulo, a dvoje ljudi je teško povređeno.
Protest u Nišu usledio je posle velikog skupa studenata iz cele zemlje pod nazivom „Sretnimo se na Sretenje“ u Kragujevcu.
Prethodno, povodom 100 dana od pada nadstrešnice u Novom Sadu, studenti su i 9. februara, sedmočasovnom blokadom beogradskog mosta Gazela još jednom pozvali nadležne institucije na odgovornost.
Kada se navršilo tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici, 1. i 2. februara, organizovana je i studentska blokada Mosta slobode u Novom Sadu, koja je trajala 27 sati.
Nekoliko dana pre, istim povodom, studenti su organizovalijednodnevnu blokadu beogradske Autokomande.
U međuvremenu – studenti, profesori univerziteta u Srbiji kao i nastavnici osnovnih i srednjih škola, đaci i maturanti širom gradova Srbije – nastavljaju sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata, osnovnih, srednjih škola i gimnazija.
Zahtevi studenata u blokadi su objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana na prethodnim protestima povodom tragedije u Novom Sadu, podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.
Predstavnici vlasti smatraju da su ispunili sve zahteve, dok studenti u blokadama ističu da nijedan od zahteva nije ispunjen u potpunosti. Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu više puta je objavio analize dokumentacije u kojima je taksativno navođeno koji papiri nedostaju ili nisu kompletni.
Jedan od povoda za ostavku premijera Miloša Vučevića 28. januara je i napad na studente ispred stranačkih prostorija Srpske napredne stranke u Novom Sadu, u noći između 27. i 28. januara. Napadači su tada tukli studente palicama i pesnicama. Studentkinja koja je tom prilikom teže povređena imala je intervenciju na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju UKCB.
U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, više privatnih fakulteta i nekoliko visokih strukovnih škola.
Potpisima studentske zahteve su podržali određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu, kao i Advokatska komora Srbije, koja je bila u trodnevnom štrajku, a potom i u jednomesečnom štrajku. Akcijama, protestima i obustavom rada podršku pružaju i poljoprivrednici, lekari, glumci, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci.
Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola. Pojedine srednje škole i gimnazije održavale su tokom raspusta javne časove na kojima su odavale poštu stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije.
Oprečni su podaci o osnovnim i srednjim školama u štrajku koje objavljuju resorno ministarstvo, sa jedne, i nereprezentativni sindikati i organizacije civilnog društva sa druge strane. U međuvremenu, učitelji, nastavnici i profesori u štrajku svojim zahtevima su pridodali i zahteve studenata.
Maturanti novosadske Gimnazije „Jovan Jovanović Zmaj“ obustavili su blokadu zato što su, kako navode, ispunjeni svi zahtevi osim izvinjenja direktora. Veći deo kolektiva nastavnika škole, ali i članova sindikata Gimnazije, kao i roditelji učenika koji ih podržavaju, zahtevaju smenu direktora.
Početkom februara studentske zahteve podržali su i penzioneri.
Studentske blokade fakulteta i rektorata počele su krajem novembra, pošto su akademci sa Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu fizički napadnuti ispred zgrade fakulteta tokom odavanja pošte stradalima u novosadskoj tragediji.
Skupovi podrške studentima koji tri meseca blokiraju fakultete i protestuju zahtevajući odgovornost za pogibiju 15 ljudi na Železničkoj stanici u Novom Sadu održavaju se u regionu, ali i u srpskoj dijaspori, u Evropi, Americi i Kanadi, Australiji. Nedavno, svakodnevno ili povremeno se održavaju i u Vašingtonu, Čikagu, Bostonu, Los Anđelesu, Hjustonu, Torontu, Vankuveru, Sidneju, ali i po evropskim gradovima – Milanu, Frankfurtu, Beču, Amsterdamu, Londonu, Luksemburgu, Ljubljani.
IZVOR:RTS

Be the first to comment