Vlada Velike Britanije produžila je rok do 21. oktobra za donošenje odluke o odobravanju planova Kine za izgradnju najveće ambasade u Evropi u Londonu. Odluka je odložena nakon što je Peking odbio da u potpunosti objasni razlog zbog kojeg su neki delovi planova “zacrnjeni”, odnosno nedostupni.
Kineski planovi za izgradnju nove ambasade na mestu stare zgrade u blizini Londonske kule naišli su na protivljenje lokalnih stanovnika, zakonodavaca i prodemokratskih aktivista iz Hong Konga, preneo je Rojters.
Političari u Britaniji i SAD izrazili su zabrinutost da bi zgrada mogla da bude korišćena kao baza za špijuniranje. Kineski konsultantski tim DP9 saopštio je da smatraju da je nivo detalja u planovima dovoljno informativan, dok britansko Ministarstvo stanovanja traži dodatna pojašnjenja.
Kineska ambasada u Londonu izrazila je “ozbiljnu zabrinutost” zbog odlaganja, pozivajući britanske vlasti da ispune međunarodne obaveze i bez odlaganja odobre izgradnju.
IZVOR:POLITIKA

Be the first to comment