U subotičkoj katedrali Sv. Terezije svečano je zaređen novi biskup Subotičke Rimokatoličke biskupije, monsinjor Slavko Večerin- Ceremoniju predvodio je monsinjor Ladislav Nemet zrenjaninski biskup, predsednik Međunarodne biskupske konferencije sv. Ćirila i Metoda, uz asistenciju penzionisanog subotičkog biskupa monsinjora dr Janoša Penzeša i biskupa grkokatoličke eparhije sv. Nikole u Ruskom Krsturu monsinjora dr Đure Džudžara, prenosi RTV.
Na svečanosti je pročitana papska bula – poruka papa Franje o zvaničnom imenovanju novog biskupa koji se svečano izjasnio o prihvatanju časne dužnosti.

U okviru ceremonije kao znak najdublje poniznosti prema Bogu, izabranik Slavko Večerin je legao licem prema zemlji uz posebne molitve, nakon čega su mu prisutni biskupi rukopolaganjem predali zaduženje.
Novi biskup je kao simbol primio sveti pomaz, knjigu jevanđelja, biskupski prsten, mitru i štap, i zauzeo biskupsku katedru.
Svečanom ustoličenju , uz mere bezbednosti protiv širenja pandemije, prisustvovalo je sveštenstvo, predstavnici crkvenih redova i države.
IZVOR:RTV

Be the first to comment