Svečano otvaren deo auto-puta od Adrana do Preljine, Vučić: Od Beograda do Kraljeva za sat i 15 minuta, nastavljamo da gradimo

Èaèak, Kraljevo, 26. juna 2026. - Predsednik Srbije Aleksandar Vuèiæ izjavio je danas da æe otvaranjem nove deonice u okviru Moravskog koridora, od Adrana kod Kraljeva do Preljine kod Èaèka biti povezani ljudi iz tri okruga - Branièevskog, Raškog i Moravièkog i istakao da æe se od Beograda do Kraljeva sada stizati za sat i 15-20 minuta. "Èaèak ima nekih 110.000 ljudi. Kraljevo - iste velièine, otprilike su Èaèak i Kraljevo. Kruševac je veæi i od Kraljeva i od Èaèka. Imate izmeðu, uvezane Æiæevac, Varvarin, blizu su Aleksandrovac i Brus, Trstenik i Vrnjaèka Banja su direktno na Moravskom koridoru", rekao je Vuèiæ prilikom vožnje autobusom novootvorenom deonicom Moravskog koridora. FOTO TANJUG/ DEJAN ŽIVANÈEVIÆ/ bg
Izvor: TANJUG/ DEJAN ŽIVANČEVIĆ/

ČAČAK, KRALJEVO –

Deo auto-puta od Adrana kod Kraljeva do Preljine kod Čačka, na Moravskom koridoru, danas je svečano otvoren. Ova deonica će za saobraćaj biti puštena sutra ujutro u 9 časova, a putarina se neće naplaćivati do 1. jula. Autoput se gradi za računsku brzinu od 130 kilometara na čas, sa širinom od ukupno 30 metara, što je za skoro dva metra šire od ostalih auto-puteva u Srbiji, čime će se obezbediti dodatni komfor i povećati bezbednost odvijanja saobraćaja. Moravski koridor je prvi digitalni koridor u Srbiji, koji omogućava brzu i pouzdanu razmenu informacija, u cilju bezbednog odvijanja saobraćaja.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će otvaranjem nove deonice u okviru Moravskog koridora, od Adrana kod Kraljeva do Preljine kod Čačka biti povezani ljudi iz tri okruga – Braničevskog, Raškog i Moravičkog i istakao da će se od Beograda do Kraljeva sada stizati za sat i 15-20 minuta.

Predsednik je istakao da moramo da nastavimo da radimo i gradimo. Na pitanje da nabroji koliko je kilometara auto-puteva izgrađeno, Vučić je rekao da ne može precizno da se seti i da nabroji sve što se radi.

„Sada završavamo brzu saobraćajnicu Šabac-Loznica. Završavamo, što je stvarno važno za Srem, ali i za Republiku Srpsku i za, rekao bih, i Bosnu i Hercegovinu, Kuzmin-Sremska Rača. Radi se ubrzano Beograd-Zrenjanin. Napali smo veoma ozbiljno oko Sombora i Bačkog Brega „Smajli“. Završavamo i otvaramo uskoro novih 26 kilometara na trasi prema Golupcu, takozvani Istočni koridor. Uskoro će da krene prema Raški i Pazaru. Takođe, prema Arilju i Ivanjici sa druge strane, od Požege prema Arilju i Ivanjici, preko Kotromana do Sjenice, odnosno Duge Poljane“, naveo je Vučić.

Dodao je da se gradi i prema Prokuplju i Kuršumliji „ful profil auto-puta“, što će, kako je naveo, Toplicu da učini neuporedivo snažnijom ekonomski i brže i lakše povezanom ne samo sa Nišom i Leskovcem, već i sa Pomoravljem i Beogradom.

„Nemojte da zaboravite da smo mi uradili kompletan auto-put od Niša, tamo od Proseka do ulaza u Sićevačku klisuru, do bugarske granice“, istakao je on.

Dodao je da se radi Fruškogorski koridor, koji je veoma važan projekat.

Vučić je rekao i da će se uraditi put u Brusniku koji je obećao građanima, za 150 porodica.

Dodao je da će se raditi i pruga Beograd- Bar, kao i da se potpisuje ugovor za auto-put Požega-Užice, do Bele zemlje, obilaznica oko Užica, tunel podno Kadinjače i spajanje sa Bajinom Baštom.

Istakao je da građani to zaslužuju i da Užice takođe zaslužuje blonicu o kojoj će govoriti u narednim nedeljama.

„Ovde moramo i stari most u Kraljevu da popravimo. Bezbroj problema. Mnogo para, to decenijama nije obnavljano, ništa nije decenijama obnavljano. Pruga nam od ’76, kad je puštena u promet, nije obnavljana nigde. Sad ćemo, ja sam razgovarao o tome i sa Kinezima i Rusima i sa svima, da krenemo u tu obnovu što je moguće pre“, rekao je predsednik Vučić.

– Otvaranje deonice auto-puta Preljina-Adrani veliki dan za Čačak i Kraljevo

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas na svečanom otvaranju deonice autoputa Preljina- Adrani da je ovo veliki dan za Čačak i Kraljevo i dodao da će građani moći da daju ime Moravskom koridoru po nekoj istorijskoj ličnosti.

„Hvala vam što ste došli po ovoj vrućini, sačekali, a mi se sutra vidimo, sutra ništa neće biti između nas. Čekam sutra da vas čujem i da dobijem vaše mišljenje o svemu onome što smo radili. Pre svega, vaše ekselencije, uvaženi ministri, gradonačelnici, predsednici opština, dragi narode, ja sam malopre u autobusu, dok smo se vozili i prelazili ovih 29 kilometara, našalio se rekavši, a da nije bila šala, da sam uvek najsrećniji i najnasmejaniji kada otvaramo deonice auto-puteva“, rekao je Vučić u obraćanju u Adranima.

Istakao je da novim auto-putevima spajamo naše gradove i zemlje, ali i da dovodimo turiste i skraćujemo putovanja.

„I činimo narodu, činimo običnim ljudima život nešto lakšim. I veliki Andrić je govorio na kraju da je sve put. I svaki put je razumeo kao posebnu liniju života. I u skladu sa tim, ja samo hoću da vam kažem da ovaj put za nas ima ogroman značaj. I kada su me pitali kakav naziv da dobije, ja sam nekako intuitivno, jer on opet ide na Čačak, rekao: Ajde onaj što ide prema Požegi, malo je zapadnije, a ovaj je malo južnije, pa opet dva kraka Miloša Velikog, moraće da dobije neko drugo i mi smo ga nazvali Moravski koridor“, rekao je Vučić.

Naveo je da će građani će ipak moći da smisle neko bolje ime jer imamo puno istorijskih ličnosti i fantastičnih ljudi koji su zadužili našu zemlju, po kojima i ova deonica može da dobije ime.

„U svakom slučaju, veliki dan za Kraljevo, veliki dan za Čačak. Ovaj auto-put je nov, besprekoran. On je širi od svih drugih auto-puteva. Radili smo ga sa kompanijama Behtel i Enka, američkom i turskom kompanijom i imali ogromnu podršku UK Finance, dakle britanske agencije, sa kojima nije uvek lako pregovarati, ali kada se dogovorite, onda oni svoj posao obave veoma brzo, efikasno i dobro. I zahvalan sam i našim američkim i engleskim partnerima na tome što smo dobro ovo izveli“, naveo je Vučić.

On je istakao da je kvalitet auto-puta izuzetan i da će građani moći da se uvere u to u decenijama pred nama.

„Auto-put ima najveću širinu u Srbiji. I to nije samo tih 112 km puta, to je i izgradnja potpornih zidova na našim rekama, sprečavanje poplava u budućnosti“, rekao je Vučić.

Dodao je da je do danas otvoreno 100 kilometara Moravskog koridora, a da je ostalo još samo 12 kilometara.

„Već na proleće nastavljamo da gradimo prema Bogutovcu, Raški, Ušću, Raški, Novom Pazaru, prema Jarinju i verujem da su to fantastične vesti za sve ljude koji žive u tim delovima Srbije. Ovaj auto-put je izgrađen za brzinu od 130 km/h, jer mu i širina kolovoza i kvalitet izgradnje dozvoljavaju nešto brže nego neki drugi putevi sličnih karakteristika. To znači da je ovo jedan od najbezbednijih“, istakao je Vučić.

Ukazao je da su auto-putevi najvažniji i najznačajniji.

„Slušao sam decenijama Čačane kako maštaju o auto-putu. A nikada nisam čuo u Kraljevu da maštaju o auto-putu. Čuo sam: ‘Neka je do Kragujevca, pa ćemo lako mi to parče od Kragujevca do Kraljeva’. I nikad nije bilo lako. Dok prođete Korićane, dok izađete iz Kragujevca, pa Vučkovica, Gruža, Vitanovac, dok dođete do Kraljeva. A sad imamo auto-put do Kraljeva, za sat i 15, sat i 20 minuta od Beograda do Kraljeva. Ko je o tome mogao da mašta? Kad hoćete na drugu stranu, prema Nišu, isto toliko. Zemlja je premrežena autoputevima“, naveo je Vučić.

Dodao je da je u prethodnih 13 godina izgrađeno 651 km auto-puteva i brzih saobraćajnica.

„Trenutno gradimo 434 km, to će biti 1.085 km za samo 2,5 godine završeno, gotovo duplo više nego za 70 godina. Za to ste vi zaslužni i to ne može niko da vam uzme. Nijedna starija generacija, nijedna mlađa, niko. To smo mi svi zajedno uradili, građani ove zemlje. I to od trenutka kada smo imali 500. 000 ljudi koji su dobili otkaze, kada nam je Srbija bila nezaposlena, sa najvišom stopom nezaposlenosti u Evropi od 26 odsto do danas, kada u Kraljevu imate 9. 000 manje nezaposlenih nego što je bio slučaj pre 12 godina i u Čačku, gde je gotovo 10. 000 manje nezaposlenih nego što je bilo pre 12 godina“, rekao je predsednik Srbije.

Vučić je rekao da to nije dovoljno i da Srbija nastavlja da se gradi.

„Uvek može i mora bolje. Zato ćemo morati da radimo“, rekao je predsednik Srbije.

Vučić je rekao da će se postarati da Kraljevo dobije još mnogo lokalnih puteva, novih škola i fabrika, kao i dijagnostički centar pri bolnici.

„Znam probleme sa Eurotajom u ovom trenutku, već se trudimo i verujem da ćemo moći da pronađemo novog investitora u kratkom vremenskom roku za Kraljevo, da nadoknadimo taj deo ljudi koji će da ostane bez posla“, rekao je Vučić.

Istakao je da nije lako izgraditi auto-put, ali je ukazao da su saobraćajne nesreće ređe na auto-putevima, nego na magistrali.

„Mnogo života, i dečijih i odraslih ljudi, će ovo da nam sačuva. Mnogo sam srećan što ovo danas otvaramo, čestitam vam na velikim uspesima, ovim starijima da kažem posebno, ali svima. U ponedeljak izlazimo sa novim merama, a oni koji mogu, kojima nije teško, dobrodošli sutra u Beograd. Sutra ćemo da govorimo o tome kako ćemo da pobedimo one koji su hteli da zaustave Srbiju“, rekao je predsednik Vučić.

– Otpravnik poslova ambasade Velike Britanije: „Ovo je naš najveći projekat u ovom regionu i najveći putni projekat koji UKEF podržava na globalnom nivou“

Otpravnik poslova ambasade Velike Britanije Dominik Otve izjavio je danas da je ova deonica Moravskog koridora koja se danas otvara, odnosno auto-put od Preljine kod Čačka do Adrana kod Kraljeva, veoma važan projekat za bolje povezivanje ljudi, privrede i turista i da se nada da će ceo ovaj projekat biti završen pre kraja ove godine.

On je na svečanom otvaranju auto-puta od Preljine kod Čačka do Adrana kod Kraljeva rekao da je zvanična izvozno-kreditna agencija Ujedinjenog Kraljevstva (UKEF) podržala je finansiranje ovog projekta kroz dva kredita ukupne vrednosti 660 miliona evra.

otvaranje, moravskog, koridora,, dominik, otve, , i, drzavni, vrh, srbije

Izvor: TANJUG/ DEJAN ŽIVANČEVIĆ/ bg

„Ovo je naš najveći projekat u ovom regionu i najveći putni projekat koji UKEF podržava na globalnom nivou“, rekao je on.

Prema rečima Otve u okviru ovog projekta, posebno su sprovedena brojna unapređenja regulacije reka i nasipa kako bi se ojačala društvena, poljoprivredna i ekonomska otpornost ovog regiona.

Otpravnik poslova ambasade SAD Aleksandar Titolo rekao je da je otvaranje ove deonice Moravskog koridora još jedan opipljiv rezultat rastuće saradnje između SAD i Srbije.

„Ovaj autoput je više od običnog puta. To je ekonomski koridor koji povezuje industrijske gradove Kruševac, Kraljevo i Čačak i omogućava lokalnim zajednicama da se dalje razvijaju i rastu“, rekao je on.

Titolo je podsetio i da je krajem prošle godine, kada je prisustvovao otvaranju srednje deonice, rekao da smo ušli u novu eru američko-srpskih odnosa i da i danas ovaj deo puta ilustruje ono što je postignuto u ovoj novoj eri, a to je jasan pravac napred ka zajedničkoj budućnosti i prosperitetu.

„Pred nama leži još posla. Radujem se našim daljim naporima u saradnji sa Srbijom u oblasti tehnologije, energetike i infrastrukture, i jedva čekam da prođem celih 120,5 kilometara Moravskog koridora“, rekao je on.

– Nove mere biće predstavljene u ponedeljak u 18.00 sati

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas će u ponedeljak u 18.00 sati predstaviti nove mere i programe za Srbiju i da će biti mnogo dobrih vesti, a posebno za penzionere.

„U ponedeljak u 18 sati predstavljamo program i biće mnogo dobre vesti i verujem da će biti radost. Ja se najviše radujem auto-putevima, ali znam da će se ti ljudi više radovati verovatno tim merama nego auto-putu“, rekao je Vučić prilikom otvaranja deonice Moravskog koridora od Adrana do Preljine.

vucic,moravski, koridor

Izvor: TANJUG/ DEJAN ŽIVANČEVIĆ/

Istakao je da se posebno raduje infrastrukturnim projektima kao što je Moravski koridor i novootvorena deonica jer oni ostaju, kako je naveo, decenijama, ako ne i vekovima ukoliko ljudi budu znali kako da ga održavaju.

„Oni su radili put i 30 metara širine, najširi je obično 28 metara, a taj put pruža dodatnu bezbednost u obilaženju i stvarno je divno urađen put. Kvalitet asfalta je najbolji mogući, drenaža, sve najbolje urađeno. Možemo samo da se ponosimo time, sve je digitalizovano“, istakao je Vučić.

Naglasio je da će država raditi i da u Raški okrug dođu nove investicije i da bude novih radnih mesta, naročito u Kraljevu.

„Nije lako inače, rekao sam malopre, Volkswagen najavljuje otpuštanje 100.000 ljudi. Mi smo samo navikli da šta god da se dešava u svetu, ne treba to nas da pogađa, kriv nam je Vučić za sve. Ratuju u Ukrajini, ratuju u Iranu, koja god posledica da dođe, zna se ko je krivac ovde, ljudi ne žele da sagledaju objektivnu situaciju koliko je teško u svetu“, rekao je predsednik Vučić.

– Saobraćaj na auto-putu Čačak-Kraljevo od sutra u 9, ceo Moravski kodidor do kraja godine

Vučić je izjavio da će ceo Moravski koridor, sa preostalih 12 kilometara auto-puta, biti završen do kraja godine.

Saobraćaj na novoj deonici, od Preljine do Adrana, u dužini od 28,71 kilometar, krenuće sutra ujutru u 9.00 sati, a putarina se neće plaćati do 1. jula.

„Ja sam veoma srećan što niko nije ni tražio, niko nije ni sanjao da izgradimo auto-put do Kraljeva. O tome se čak nije ni pričalo. Pričalo se nekada za auto-put do Čačka, nikad se ništa nije delalo, radilo, ali za Kraljevo se nije čak ni pričalo. Ovo je nova istorija“, rekao je Vučić tokom vožnje autobusom novom deonicom.

Naglasio je da je od 1945. godine do 2013. urađeno ukupno 596 kilometara auto-puteva i brzih saobraćajnica, a da je ova vlast od tada uradila 651 kilometar, kao i da je još 435 km u izgradnji.

„Što znači negde oko 1.085 kilometara, što će biti gotovo dvostruko više za nekih 15 godina u odnosu na tih 67-68 godina. To pokazuje da su građani Srbije vredno radili u prethodnim godinama, da smo bolje radili nego obično i da smo postigli velike rezultate“, rekao je predsednik Vučić.

Istakao je da auto-putevi dovode fabrike, ali i turiste.

„Auto-put zbližava članove porodice i omogućava bolji životni standard građanima. To je ono što smo radili naporno, mada pri tome smo i dalje, morate da imate u vidu, uprkos ogromnim ulaganjima, nisko zadužena zemlja sa javnim dugom od 43,7 odsto BDP-a, po čemu smo izrazito nisko zadužena zemlja“, ukazao je Vučić.

Kaže da ne može da sakrije da je najsrećniji kada se otvara auto-put.

– Uložićemo mnogo u gradnju gasnih elektrana i u nuklearku zbog fabrika za AI

Predsednik Srbije izjavio je, na svečanom otvaranju autoputa od Preljine kod Čačka do Adrana kod Kraljeva, da će biti uloženo dosta u izgradnju gasnih elektrana u Srbiji, ali i u izgadnju nuklearke, kako bi se obezbedilo dovoljno struje da bismo mogli da pravimo fabrike, data i trening centre za veštačku inteligenciju i obučavanje robota.

Vučić je tokom vožnje autobusom novom deonicom autoputa rekao novinarima da je zato, pored gradnje autoputeva važno da imamo i dobre pruge kako bismo mogli da privučemo još investitora.

„I moliću i ove naše kineske prijatelje da nešto naprave dobro kao što su u Loznici i Šapcu, da baš urade u Užicu ili okolini Užica. Je l’ vi razumete? Nije lako danas dovući investitore, morate samo to da imate u vidu. Volkswagen vam danas najavljuje 100.000 otkaza. Pa radiće oni kod nas, nije problem. Mi imamo mesta, ali ovi naši pola rade, pola neće. Pa mi sad pregovaramo, mi imamo ovde najveći problem, da znate, sa stepenom bolovanja, jer je on viši nego i u Meksiku i u Tunisu i u svakoj drugoj zemlji, čak dvostruko viši“, rekao je Vučić.

Kaže da deo naših građana lažira bolovanja da bi mogli da obavljaju poljoprivredne poslove leti.

Vučić je podsetio da zajedno sa Azerbejdžancima treba da izgradimo gasnu elektranu u Nišu.

„Mi ćemo to da radimo i u Nišu i u Novom Sadu dalje, pokušaćemo da kupimo od Rusa TE-TO Pančevo, da vidimo, sve što možemo da kupimo, sve što nam povećava kapacitete proizvodnje struje, ne pitamo koliko košta, spremni smo da platimo. Nemamo dovoljno struje. Ljudi nam sada već krajem juna troše više električne energije nego krajem novembra. Ljudi su naviknuti na to“, rekao je Vučić.

On je kazao da treba što pre da se izgradi i reverzibilna hidroelektrana Bistrica i dodao da će se to raditi u saradnji sa Japancima.

„Veoma je važno da to uradimo zato što bi nam to umnogome pomoglo, ne samo zbog delimične proizvodnje električne energije, već pre svega zbog balansiranja električnom energijom, zbog toga što tada ne morate da prodajete kada je jeftina energija, već čuvate pa je prodajete kada je skupa, ili kupujete od nekog drugog kada je jeftina. Strašno je važno da to imate. Sa ovakvim akumulacijama u Perućcu koje su niske i na Dunavu, koji je jedva plovan, dakle imamo ogromne, ogromne probleme sa hidropotencijalom i strašno nam je važno da Bistricu uradimo što pre. Ali računajte da neće Bistrica biti za još sedam godina“, naveo je Vučić.

– Da su danas izbori nama ne bi bilo lako, ali drugima bi bilo još teže da pobede

Predsednik Vučić izjavio je, povodom istraživanja rejtinga političkih stranaka, da SNS-u, da se danas održavaju izbori, ne bi bilo lako da pobedi, ali da bi drugima bilo još teže.

Vučić je, tokom vožnje autobusom u okviru svečanog puštanja u saobraćaj deonice Moravskog koridora Preljina – Adrani, odgovarajući na pitanje novinara da prokomentariše najnovije istraživanje agencije „Faktor plus“ prema kojem bi, da su izbori u nedelju, SNS osvojila 47,1 odsto, a studentska lista 30,7 odsto, pozvao još jednom sve građane na skup koji će biti održan 27. juna na platou ispred Skupštine Srbije u Beogradu.

 „Što se tiče procenata za političke stranke, da su danas izbori, nama ne bi bilo lako, ali drugima bi bilo možda još teže da pobede, tako da ja to tako definišem. Svakako, biće jedna teška utakmica“, istakao je Vučić.

Kako je rekao, kratko je samo pogledao to istraživanje, a to su podaci koji njega inače najmanje zanimaju.

„Zanimaju me druge stvari. Ne postoji, čini mi se, ni jedno mesto u Evropi gde imate pozitivan trend kretanja. To vam je sad Mađarska, verovatno zbog promene vlasti, a ljudi misle da se Srbija kreće u dobrom smeru. To su strašno važne stvari, mnogo sam srećan što je u Srbiji i dalje pozitivan trend, što ljudi veruju svom rukovodstvu i što vide da se zemlja kreće u dobrom smeru. To je za mene jedno važno istraživanje“, kazao je Vučić.

Na pitanje kako komentariše poruke sa pitanjem zašto je danas otvarao auto-put da idu blokaderi besplatno, Vučić je kazao da su i to građani Srbije.

„I obezbedili smo im da idu džabe. Besplatno“, dodao je Vučić.

Na pitanje kako komentariše to što na opozicionim medijima vređaju one koji pešače iz raznih delova Srbije ka Beogradu na sutrašnbji skup, Vučić je kazao da se svako kreće u granicama svoje pokvarenosti.

„Obično na sebe misle“, kazao je Vučić.

– O zabrani ulaska Vučićeviću u Crnu Goru: Moraćemo da pristupimo recipročnim merama

Predsednik  Vučić izjavio je, povodom zabrane ulaska uredniku Informera Draganu Vučićeviću u Crnu Goru, da ne smeju da se kažnjavaju ljudi koji drugačije misle i koji govore nešto što se nekome ne dopada i da će država morati da pristupi recipročnim merama.

Dodao je da je Crna Gora izabrala da se obračunava sa ljudima koji drugačije misle.

„U državnim odnosima, nažalost, morate da se rukovodite principom reciprociteta. Žao mi je zbog mnogih u Crnoj Gori koji su se bavili hibridnim ratovanjem protiv Srbije, napadali nas, a svaki petak dolazili da provedu to veče u Beogradu na vodi. Sad će biti drugačiji odnos države Srbije“, rekao je predsednik Vučić.

Vučić je dodao da je Beograd dobio informacije o ovoj zabrani preko službe bezbednosti i da će biti potvrđeno da li je to tačno.

„Voleo bih da isprave to kao veliku grešku, jer ne smete da kažnjavate ljude koji drugačije misle i koji govore ono što se nekome ne dopada. U protivnom, mi to nismo želeli, mi nikada to nismo želeli, nikada nismo reagovali na njihove najbrutalnije napade, na čitavu hajku i harangu koju vode već više godina protiv Srbije, protiv srpskog državnog rukovodstva. Nikada neku sličnu odluku doneli. Nažalost, moraćemo da pristupimo recipročnim merama“, naveo je Vučić.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*