
DODIK: DIGITALNI IDENTITET JE PITANJE SUVERENITETA I ZAŠTITE GRAĐANA REPUBLIKE SRPSKE
Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik poručio je da pitanje elektronskog identiteta i digitalnih sertifikata nije tehničko, već pitanje suvereniteta, bezbjednosti i zaštite podataka građana Republike Srpske.
Istakao je da Republika Srpska neće dozvoliti da se, pod izgovorom modernizacije, zaobilaze zakoni, proširuju nadležnosti institucija kojima one ne pripadaju i otvara prostor za manipulaciju digitalnim identitetima i podacima građana.
Dodik smatra da je Uprava za indirektno oporezivanje BiH iskorišćena kao instrument centralizacije, navodeći da su aktivnosti na izdavanju digitalnih sertifikata bez jasnog pravnog osnova nezakonite i da predstavljaju pokušaj uspostavljanja kontrole nad digitalnim identitetom građana mimo zakona i ustavnih nadležnosti.
Naglasio je da će Republika Srpska insistirati da oblast digitalne identifikacije bude uređena isključivo u skladu sa Ustavom i nadležnostima koje joj pripadaju. Prema njegovim riječima, svaki pokušaj uspostavljanja kontrole nad digitalnim identitetom građana izvan tog okvira predstavlja pravnu nesigurnost, mogućnost političke zloupotrebe i direktan udar na institucionalni poredak Republike Srpske.
Dodik je poručio da će Republika Srpska podržati svaku odluku i svaki potez koji štiti pravnu sigurnost, podatke građana i njeno ustavno pravo da samostalno odlučuje o pitanjima iz svoje nadležnosti.
„Digitalna budućnost da, ali nikada po cijenu otimanja nadležnosti Republike Srpske“, naveo je Dodik u objavi na društvenoj mreži Iks.
Na kraju je ocijenio da se, kako je naveo, ponavljaju pokušaji „podvala, prevara i otimanja nadležnosti na mala vrata“, uz poruku da takvi pokušaji, prema njegovim riječima, „sa Republikom Srpskom neće proći“.
Izvor : Balkan TV

Be the first to comment