Apel 26 hrvatskih lekara i naučnika: Uvesti najoštrije mere, testirati više…

Medicinari ispred privremene kovid bolnice u zagrebačkoj Areni (Foto EPA-EFE/ANTONIO BAT)

ZAGREB – Zabrinuti širenjem drugog talasa pandemije kovida-19 u Hrvatskoj i velikim brojem žrtava, 26 istaknutih hrvatskih lekara i naučnika iz zemlje i inostranstva obavilo je danas apel javnosti i iznelo preporuke za savladavanje teške javno-zdravstvene i društvene krize u Hrvatskoj.

„Želeli bi smo da se ogradimo od svih izjava koje su na osnovu pogrešnih podataka uveravale javnost tokom novembra da će epidemija u Hrvatskoj stagnirati ili umanjivati intenzitet, te da nam strože mere nisu potrebne ili da nisu delotvorne. Ograđujemo se i od procena da je virus na bilo koji način oslabio, jer one nisu u skladu sa naučnim saznanjima”, istakli su lekari i naučnici potpisani u apelu, prenosi Tanjug.

Kada se utvrdi da je širenje zaraze izmaklo kontroli, potrebno je, naglašeno je, preventivno i bez odlaganja aktivirati najoštrije mere kontrole epidemije koje su u Hrvatskoj politički i ekonomski moguće.

Time se poštuje načelo prevencije, tj. sprečava se pojava velikog broja zaraženih, umesto da se moraju lečiti, uz preopterećenje bolnica zaraženim osobama.

Nužno je osigurati kvalitetne i transparentne informacije o širenju zaraze. To znači, pojašnjava se, da treba da postoje jasni kriterijumi kako testirati osobe pod sumnjom na zaraženost, kojim testovima, gde se sve u državi sprovode ti testovi, kako se biraju „verovatni slučajevi” i na internetu treba da budu javno dostupni svi ti podaci.

Takođe je, navodi se dalje, potrebno napraviti javno dostupan registar broja zaraženih, broja osoba u samoizolaciji, broja hospitalizovanih osoba, bolnica gde su osobe, te raspoloživih kapaciteta pojedinih bolnica za zbrinjavanje korona bolesnika, uz tačan broj postelja za lečenje bolesnika kojima je potrebno intenzivno lečenje i respiratora.

Nadalje, broju umrlih u bolnicama od kovida-19 treba svakoga dana dodati i broj umrlih izvan bolnica.

U uslovima intenzivnog širenja zaraze i gubitka kontrole nad epidemijom, potrebno je znatno više i odlučnije testirati, kako bi se udeo pozitivnih u ukupnom broju testiranih smanjio na niže od pet odsto sa sadašnjih 30-ak odsto.

Odvajanjem zaraženih i njihovih kontakata od nezaraženih osoba znatno ćemo brže suzbiti epidemijski talas, podseća se u javnom apelu.

Potpisnici apela ističu da zdravstvenim ustanovama i epidemiološkim službama širom Hrvatske treba u razdobljima intenzivnijeg širenja zaraze organizovati znatnu pomoć u osoblju i sredstvima, kako bi se uložio najveći mogući napor u otkrivanje i izoliranje zaraženih, te pravilnom lečenju obolelih.

Zalažemo se i za uvođenje jasno definisanog sistema „semafora”, te regionalizaciju, kako bi se podstaklo stanovništvo u pojedinim sredinama da održava zarazu pod kontrolom svojim ponašanjem i time izbegava uvođenje automatskih i unapred propisanih mera.

Tražimo određivanje ključnih epidemioloških parametara na osnovu kojih se uvode ili ukidaju određene protivepidemijske mere, kako bi se smanjila neizvesnost u društvu, stoji u apelu 26 istaknutih hrvatskih lekara i naučnika, koje je u ime svih potpisanih poslao doktor Ivan Đikić.

 

 

IZVOR:POLITIKA

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*