„Američki marinci koji nose krv naših vojnika i hiljada Palestinaca na svojim rukama, ne mogu da posećuju našu zemlju. Jenki, idite kući. Svaki put kada dođete u Tursku, mi ćemo vas dočekati kako zaslužujete”, poručili su pripadnici nacionalističke organizacije Unija mladih Turske (TGB), radikalne organizacije, koji su napali američke marince u Izmiru gde su se ovi iskrcali sa jurišnog broda „USS wasp”. Posle incidenta vlasti u Izmiru su privele petnaest članova te grupe, među kojima su bile i dve devojke. Organizacija ima korene u maloj nacionalističkoj opozicionoj stranci Vatan (Otadžbinska partija).
Brod je u ponedeljak stigao u Sredozemno more, gde je Pentagon, posle izbijanja sukoba u Gazi, uputio dva nosača aviona i druge ratne brodove kako bi pomogao Izraelu koji se, pored Palestinaca, našao na ivici sukoba i sa Iranom, Libanom i drugim zemljama u regionu.
U TGB objašnjavaju da je ovo njihov odgovor na incident koji se desio 2003. Godine, kada su američki vojnici, kako tvrde, hapsili turske komandose i ponižavajući im navlačili džakove preko glave, što je dovelo do protesta u Ankari i pogoršanja odnosa dve NATO savezničke zemlje.
U Ankari zasad nema zvaničnog reagovanja povodom incidenta koji se dogodio u Izmiru. Gradonačelnik tog grada je samo potvrdio da su lišili slobode petnaest članova Unije mladih i bez iznošenja pojedinosti potvrdio da je istraga u toku. Predstavnik za medije Bele kuće je, kako prenose istanbulski listovi, pozdravio potez turskih vlasti. „Vašington je uznemiren zbog ovog ataka, ali je istovremeno zahvalan turskim vlastima zbog brze intervencije”, rečeno je u Beloj kući.
Jaz između Turske i Amerike je vremenom sve dublji. Ankara i Vašington sada ne mogu da postignu kompromis oko mnogih pitanja. Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan oštro kritikuje šefa Bele kuće Džozefa Bajdena, ali i druge vodeće zapadne zemlje zbog bezrezervne podrške koju od prvog dana pružaju izraelskom premijeru Benjaminu Netanjahuu, koga Ankara optužuje za genocid nad Palestincima u Gazi. Vlada u Ankari je nedavno i formalno podržala Južnoafričku Republiku, koja je protiv Tel Aviva podnela tužbu pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu. Turska je nedavno blokirala ekonomsku saradnju sa Izraelom i pozvala sve islamske zemlje da slede njen primer i da izvrše pritisak na „ratnog zločinca” Netanjahua, koji je od oktobra prošle godine u Gazi i na Zapadnoj obali ubio više od 40.000 Palestinaca, mahom žena i dece.
Ankara ne može da oprosti Vašingtonu ni podršku sirijskim Kurdima, koji iz susedne zemlje povremeno napadaju ciljeve u istočnoj Anadoliji. U Pentagonu tvrde da su oni istinski borci protiv ekstremista Islamske države, a u Ankari smatraju da je to filijala zabranjene Radničke partije Kurdistana (PKK), čiji se pripadnici bore za veća prava tog naroda. Ona je godinama na listi terorističkih grupa u Turskoj, Evropskoj uniji i Americi.
IZVOR:POLITIKA
Be the first to comment