
Broj potvrđenih slučajeva korona virusa u Nemačkoj povećan je za 798 – na 171.306, pokazuju jutrošnji podaci Instituta za zarazne bolesti Robert Koh.
Juče su zabeležena čak 933 novoobolela. Broj smrtnih slučajeva povećan je za 101 – na 7.634, prenosi Rojters.

Rusija: 10.028 novih slučajeva, ukupno 242.271
U Rusiji je registrovano 10.028 novih slučajeva u poslednja 24 sata, tako da je ukupan broj zaraženih 242.271.
Zdravstvene vlasti su saopštile da od ukupnog broja novoobolelih njih 4.461, odnosno 44,5 odsto, ne pokazuje nikakve simptome, prenosi Rojters.
Rusija je od juče na drugom mestu u svetu po broju zaraženih korona virusom, posle SAD.
Rusija je obustavila upotrebu medicinskih respiratora modela Aventa-M koji je u toj zemlji proizveden posle 1. aprila, a nakon što su dva takva aparata navodno izazvala požar u dve različite bolnice, saopštila je Služba za zdrastveni nadzor Roszdravnadzor.
U požaru u bolnici u Sankt Peterburgu u utorak je poginulo pet osoba, a u bolnici u Moskvi poginula je jedna osoba u subotu, prenosi TASS.
Ruske zdravstvene vlasti juče su saopštile da proveravaju kvalitet i bezbednosti respiratora u ove dve bolnice.
Ranije danas je američka federalna agencija za upravljanje krizom (FEMA) saopštila da su respiratori tipa Aventa-M koje je Rusija poslala Sjedinjenim Američkim Državama, u toj zemlji nikad nisu korišćeni.
Najstarija žena u Španiji oporavila se od korona virusa
Žena stara 113 godina, za koju se veruje da je najstarija žena u Španiji, oporavila se od korona virusa, saopštili su zvaničnici.
Mariji Branias dijagnostifikovan je u martu, ali nakon nekoliko nedelja u izolaciji, ona se oporavila.
To znači da je preživela pandemiju gripa 1918-19, španski građanski rat 1936-39 i korona virus, prenosi BBC.
„Sad kad joj je dobro želi da govori, da objašnjava, to je opet ona“, tvitovala je njena ćerka.
Marija Branias rođena je u Meksiku 1907. godine, a dve decenije živi u staračkom domu u gradu Olot.
Broj preminulih u Španiji porastao je danas za 184 što je blagi porast u odnosu na jučerašnji dan, kada je broj smrtnih slučajeva iznosio 176, saopštilo je Ministarstvo zdravlja.
Ukupan broj preminulih u Španiji dostigao je 27.104, preneo je Rojters.
Broj slučajeva kod kojih je dijagnostifikovan korona virus iznosi 228.691, što je za 661 više u odnosu na jučerašnji dan kada je iznosio 228.030.
Granice zatvorene najverovatnije do jula
Španske vlasti planiraju da granice ostanu zatvorene za većinu putnika iz inostranstva do jula kako bi izbegle pojavu drugog talasa korona virusa, izjavila su danas dva neimenovana izvora iz Ministarstva spoljnih poslova.
Kopnene granice sa Francuskom i Portugalijom zatvorene su od sredine marta kada je proglašena vanredna situacija radi borbe protiv pandemije, preneo je Rojters.
Španija je počela da ublažava restriktivne mere za svoje građane, kako je pandemiju stavila pod kontrolu, ali je nametnula dvonedeljni karantin za strane putnike i praktično zatvorila vazdušne i morske granice kako bi izbegla uvoz novih slučajeva iz drugih zemalja.
Mere karantina ističu 24. maja, kao i vanredno stanje, ali i jedno i drugo se može produžiti.
U svakom slučaju, ograničenja vezana za putovanja biće verovatno na snazi mnogo duže u odnosu na 24. maj, bez obzira koliko je turizam važan za špansku ekonomiju, rekli su neimenovani izvori Rojtersu.
„Kada dostignemo novu normalu, možemo početi sa otvaranjem granica sa zemljama šengena, govorimo o otvaranju za ove zemlje početkom jula“, rekao je jedan od izvora.
I drugi izvor je potvrdio da vlada ne očekuje da otvori granice pre jula. Da bi sprečila novi talas zaraze od putnika iz inostranstva, vlada proučava načine kako da iskontorliše ko može da uđe u zemlju.
„Dva modela su predložena – ili sanitarni koridori ili medicinsko testiranje“, istakao je prvi izvor.
Deo letnje sezone i dalje može da bude sačuvan dolaskom turista iz šengenske zone, dodao je izvor.
U Austriji korona virus trenutno ima 1.069 osoba
U Austriji se broj aktivno obolelih značajno smanjuje, a u protekla 24 sata smanjio se za 121 slučaj na ukupno 1.069.
Ukupno je, od izbijanja epidemije u Austriji krajem februara, izlečeno 14.304 obolelih od korona virusa.
Od početka epidemije korona virusom zarazio se 15.931 stanovnik Austrije, što je za 39 više nego juče.
Trenutno su hospitalizovane 243 osobe, za 21 manje nego pre 24 sata, a 55 se nalazi na intenzivnom odeljenju, što je smanjenje od četiri pacijenta.
U protekla 24 sata umrla je jedna osoba, čime se broj umrlih povećao na 624.
Od početka epidemije u Austriji je sprovedeno 336.252 testiranja na korona virus, od čega najveći broj u Beču sa 76.478.

Italija: Epidemija se smiruje ali se virus ne predaje
Sto dana od početka epidemije koronavirusa u Italiji, u zadnja 24 sata, zaraženo je novih 1400 osoba, od toga u regiji Lombardija, epicentru zaraze, 419, 172 osobe su podlegle virusu, pa se tako ukupan broj zaraženih u Italiji popeo na 221.216 hiljada, a preminulih na 30.911.
Svi ovi parametri pokazuju da se epidemija smiruje, ali da je virus i dalje prisutan.
Mediji izvještavaju da je koronavirusu podlegao i poznati anestezionog iz Torina, Davide Kordero 63 godine, bez drugih bolesti, a javnost ga između ostalog pamti kao doktora koji je u aprilu, stalno tražio da se lekari koji su na prvoj liniji borbe protiv zaraze, adekvatno zaštite od koronavirusa.
Do sada su 162 lekara umrla od Covid19. Brod-karantin koje su trscanske vlasti nameravale da usidre u luci, a u kabine smeste oko 150 starih osoba zaraženih koronavirusom, za sada ostaje u luci na jugu Italije, jer su lokalne vlasti pod pritiskom javnosti, i peticije koju je protiv projekta lokalne vlasti da se stari iz domova smeste u karantin na brod potpisalo je nekoliko hiljada građana, odustale od ove ideje.
O tome list „Il Manifesto“ piše na naslovnoj strani pod ironičnim naslovom „Potonuo“.
Sve do sada predsednik regije Friuli Venezija Giulia, koji je favorizovao projekat brod-karantin, Masimiliano Fedriga, tvrdio je da je u regionu situacija bolja nego u drugim delovima Italije, insistirao je na otvaranju „svega i odmah“, jer je po njemu u regionu „sve pod kontrolom“.
Pisci o slučaju „brod-karantin“ mediji su otkrili da nije sve kako vlasti tvrde. Do sada je u Trstu, gradu koji je centar regije, umrlo od koronavirusa 150 starih osoba, a u staračkim domovina kako izveštavaju mediji, ima još najmanje 300 starih osoba koji su zaražene, koje su još uvijek u staračkim domovima i čekaju da neko resi taj problem.
Rumunija: Najviše inficiranih u Bukureštu i okrugu Sučeava
Najviše inficiranih korona virusom u Rumuniji ima u okrugu Sučeava, 3.317 i u glavnom gradu Bukureštu 1.555, izvestila je agencija ROM.
Prema zvaničnim statistikama, Rumunija je i dalje zemlja sa najviše zaraženih u regionu.
Ukupno, do sada je potvrđeno 16.002 slučaja kovida-19 u Rumuniji, saopštila je Grupa za strateške komunikacije.
Be the first to comment