Radnicima poslednje dve plate nisu isplaćene, ali se i pored toga redovno javljaju na posao i ne odustaju od svojih prava.
Brojni radnici u fabrici su radili od osnivanja. Nakon 23 godine saopšteno im je pred kraj radnog vremena da se zatvara i da na posao više ne dolaze. Međutim, radne knjižice nisu dobili. Od svojih prava ne odustaju i danonoćno borave ispred firme.
– Mi radnici smo se našli na ulici, bez ikakvog dokumenta smo izašli iz firme, samo nam je rečeno „od ponedjeljka nemojte više dolaziti“ – kaže radnica Grozdana Leburić.
Niko nije dobio dokument o prestanku radnog odnosa. Advokat Nada Živković kaže da su radnici ostali bez posla prije pokretanja stečajnog postupka. Pripremaju materijal za tužbu.
– Svi su to radnici na neodređeno vrijeme, gdje će se u ugovoru regulisati sa kojim danom prestaje radni odnos i koje su obaveze firme prema radniku, odnosno koja su prava radnika. U ovom momentu ovakav način davanja otkaza radniku je nezakonit – kaže Živkovićeva.
Gradonačelnik Prnjavora Darko Tomaš kaže da će grad snositi troškove pravnih savetnika i eventualnih zastupnika u sudskim sporovima.
– Ono što je za njih posebno važno jeste da ostvare svoja prava u smislu otkaznog roka i otpremnina, ali naravno i do tada neisplaćenih plata i grad će učiniti sve sa svoje strane da to tako i bude – ističe Tomaš.
Vlasnik kompanije nije želio da komentariše trenutnu situaciju.
Prethodno je firma Viale zapošljavala 150 radnika. Većini su otkazi uručeni u proteklih nekoliko meseci, a preostalih 50 pred kapijom preduzeća bore se za svoja prava. Osnovano je 2001. godine, a proizvodili su obuću za inostrano tržište.
IZVOR:RTRS
Be the first to comment