Inovativne metode lečenja raka: Šta pokazuju rezultati nove ankete?

Screenshot-

Kada je reč o inovativnim terapijama stručnjaci kažu da inovativnost dolazi u mnogo različitih oblika, nekada je to drugačiji način uzimanja terapije koji omogućava jednostavniju primenu leka što dovodi do jednostavnijeg lečenja, a nekada je u pitanju potpuno novi mehanizam dejstva.

Sprovedena je anketa u ovoj oblasti, a najnoviji rezultati pokazuju da je od 19 odsto njih koji su uzimali ovu terapiju 98 odsto s njom i zadovoljno.

„Najveća vrednost ove ankete je što umesto nekih koji pretenduju da govore u ime pacijenata, često pričajući o industriji ili nekim državnim institucijama, ovde sami pacijenti imaju priliku da zaista kažu kako je njihovo viđenje, pre svega o svojim pravima, zatim o bolesti od koje se leče i opcijama koje su im na raspolaganju. I ono što je dobro jeste, pre svega, da su pacijenti jako dobro informisani o svojim pravima i da u najvećem procentu informacije o svojoj bolesti dobijaju iz pravih izvora, pre svega od zdravstvenih radnika ili od udruženja pacijenata, a u mnogo manjem procentu od interneta, doktora, Gugla i sl“, kazao je za N1 Bojan Trkulja, direktor Udruženja inovativnih proizvođača lekova.

Kako on kaže kada su u pitanju terapijske opcije koje su im na raspolaganju, raste broj pacijenata koji su upoznati sa mogućnošću, na primer, učešća u kliničkim studijama, a kada je reč o onima koji su već na inovativnim terapijama, veoma ohrabrujuće je to što 98 odsto ovih pacijenata je zadovoljno inovativnom terapijom koju primaju.

Da li se dovoljno priča o inovativnim terapijama kod nas?

Bojan Trkulja kaže da misli da je poslednjih godina ovo pitanje zaista dospelo u veliki širi spektar interesovanja javnosti.

„Mislim da je poslednjih godina napravljen značajan iskorak kada je u pitanju finansiranje inovativnih lekova. Ako posmatramo gde smo bili pre pet ili sedam godina, danas smo daleko bolji, ali ako se opet poredimo sa nekim zemljama našeg neposrednog regiona, jasno je da ima još mnogo prostora za napredak kada je u pitanju dostupnost inovativnih lekova kod nas.“

Zašto je u regionu bolje nego ovde?

„Mi kao udruženje proizvođača inovativnih lekova svake godine u okviru naše krovne organizacije na nivou Evrope radimo jedno istraživanje koje meri koliko od onih inovativnih lekova koji su registrovani u zemljama Evrope se nalazi na pozitivoj listi u svakoj pojedinačnoj zemlji. Kada se poredimo sa zemljama kao što su Bugarska, Rumunija, Hrvatska, Mađarska, vidi se da je dostupnost tih lekova kod nas dva, tri pa čak i četiri puta manja nego u zemljama regiona i to se čak videlo i kroz ovo istraživanje gde su pacijenti u jednom velikom procentu se izjasnili da smatraju da je dostupnost inovativnih lekova u regionu veća nego u našoj zemlji“, zaključuje Trkulja.

 

 

 

IZVOR:N1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*