Kralj Mohammed VI posvetio je svoj govor svom narodu koje se usko tiču ​​Marokanaca: Problemu vode i situaciji na Bliskom istoku

Mohammed-VI VIKIPEDIJA

Kralj Maroka Muhamed VI održao je u ponedeljak govor svom narodu povodom 25 godina od stupanja na presto. U nastavku prenosimo govor marokanskog suverena u celosti:

 

“Slava Bogu,

Neka je selam i blagoslov Poslaniku, Njegovoj porodici i rodu,

Poštovani građani,

Danas sa ponosom proslavljamo dvadeset petu godišnjicu mog stupanja na presto. Tokom ovih godina, s milošću Svemogućeg Boga, postigli smo mnogo u pogledu političkih i institucionalnih reformi i konsolidacije marokanskog identiteta. Takođe sam pokrenuo mnoge ekonomske i razvojne projekte, kao i socijalne programe za postizanje socijalne kohezije i omogućavanje građanima da imaju pristup osnovnim uslugama. Štaviše, nastojao sam da konsolidujem teritorijalni integritet zemlje i poboljšam položaj Maroka kao uticajnog igrača i odgovornog, pouzdanog partnera na regionalnom i međunarodnom nivou.

Poštovani građani,

Naša dostignuća povećavaju naše samopouzdanje i grade nadu u budućnost. Ipak, izazovi sa kojima se naša zemlja suočava zahtevaju dalje napore i oprez, kao i kreativnija rešenja i dobro upravljanje. A jedan od najvećih izazova sa kojima se danas suočavamo jeste voda – izazov koji postaje sve ozbiljniji zbog suše, uticaja klimatskih promena, prirodno rastuće potražnje i kašnjenja u završetku nekih od projekata planiranih u okviru naše politike upravljanja vodama.

Šest uzastopnih godina suše imalo je dubok uticaj na rezerve vode i podzemne vode, čineći situaciju sa vodom sve težom i složenijom. Da bih rešio ovu situaciju, od koje pate mnogi regioni, posebno u ruralnim sredinama, dao sam instrukcije nadležnim organima da preduzmu hitne, inovativne korake kako bi se izbegla nestašica vode. Istovremeno, insistirao sam na optimalnoj implementaciji svih komponenti Nacionalnog programa za vodosnabdevanje i navodnjavanje 2020-2027, koji je doprineo ublažavanju ozbiljnosti situacije oko snadbevanja vodom.

S obzirom na rastuće potrebe i ograničenja u tom pogledu, želim da insistiram na redovnom unapređenju mehanizama nacionalne politike voda, kao i na uspostavljanju strateškog cilja – bez obzira na uslove i okolnosti – da se svi građani obezbede vodom za piće, i da se mobiliše najmanje 80% potrebne vode za navodnjavanje, širom nacionalne teritorije.

S tim u vezi, potrebno je završiti program izgradnje brana i dati prioritet branama planiranim u područjima sa značajnim padavinama. U skladu sa svojom ambicioznom, proaktivnom i strateškom vizijom, preporučujem da se ubrza završetak velikih projekata za transfere između basena: onih od basena Oued Laou i Loukkos do basena Oum Er-Rbia, preko basena Sebou i Buregreg. To će omogućiti da se zadrži milijarda kubnih metara vode koja se inače izgubi u more.

Pored toga, ovi projekti će omogućiti uravnoteženu distribuciju nacionalnih vodnih resursa po regionima. Isto tako, važno je da ubrzamo završetak postrojenja za desalinizaciju morske vode, prema zacrtanom programu za ovu namenu, a koji ima za cilj proizvodnju više od 1,7 milijardi kubnih metara godišnje.

Tako će do 2030. Maroko pokrivati više od polovine svojih potreba za pitkom vodom zahvaljujući ovim postrojenjima za desalinizaciju. Ovo će takođe omogućiti navodnjavanje ogromnih poljoprivrednih površina, čime će se povećati sigurnost u snadbevanju hranom u zemlji. Primer u tom pogledu je postrojenje za desalinizaciju u Kazablanki, koje će biti najveće te vrste u Africi, a drugo u svetu kojim će se 100% upravljati pomoću čiste energije.

Najveći izazov ostaje završetak planiranih postrojenja i srodnih projekata obnovljive energije na vreme i bez odlaganja. A pošto proizvodnja vode iz postrojenja za desalinizaciju zahteva snabdevanje ovih objekata čistom energijom, neophodno je ubrzati završetak projekta električnog povezivanja kako bi se obnovljiva energija prenela iz južnih provincija u centralna i severna područja zemlje što je pre moguće.

Imajući to na umu, pozivam na razvoj nacionalne industrije desalinizacije vode, kao i kurseve za obuku specijalizovanih inženjera i tehničara. Takođe želim da podstaknem stvaranje marokanskih kompanija specijalizovanih za izgradnju i održavanje postrojenja za desalinizaciju. S tim u vezi, dozvolite mi da naglasim da nema mesta za bilo kakav nemar, kašnjenje ili loše upravljanje u tako ključno vitalnom sektoru kao što je vodosnadbevanje.

Poštovani građani,

Imajući u vidu napore koji se ulažu da se voda obezbedi za sve nas, treba da budemo iskreni prema sebi u pogledu zdravog, racionalnog korišćenja vodnih resursa. Zaista, neprihvatljivo je trošenje milijardi i milijardi da bi se mobilisali vodni resursi, samo da bi se videlo da slučajevi rasipanja i zloupotrebe i dalje postoje. Očuvanje vode je nacionalna odgovornost koja se tiče svih institucija i svih zainteresovanih strana. To je takođe odgovorna dužnost svakog građanina.

Stoga pozivam nadležne vlasti da budu strožije kada je u pitanju zaštita vodnih resursa nacije, da uspostave policiju za vodu i da smanje prekomernu upotrebu vode i haotične prakse crpljenja vode. Takođe pozivam na dalju koordinaciju i doslednost između politike voda i poljoprivredne politike, posebno u periodima nestašice vode, i pozivam na korišćenje navodnjavanja kap po kap širom zemlje.

U istom smislu, moramo usvojiti ambiciozniji program za tretman i ponovnu upotrebu vode kako bismo bili sigurni da iskorišćena voda može poslužiti kao važan izvor za pokrivanje naših potreba u oblastima navodnjavanja, industrije itd.

Na kraju, želeo bih da istaknem potrebu za podsticanjem inovacija i ulaganja u nove tehnologije upravljanja vodama. Što se tiče južnih provincija Kraljevine, tamošnja završena postrojenja za desalinizaciju vode značajno su doprinela ekonomskom i društvenom razvoju regiona.

Stoga pozivam na proširenje fabrike Dahla i povećanje proizvodnih kapaciteta sličnih objekata u budućnosti, oslanjajući se, u tom cilju, na značajan potencijal ovih pokrajina za proizvodnju čiste energije kako bi se zadovoljile potrebe stanovništva i tamošnjih proizvodnih sektora, kao što su poljoprivreda, turizam, industrija itd.

Poštovani građani,

Veliko interesovanje koje pokazujemo za situaciju koja preovladava u zemlji ne znači da smo nesvesni ili neosetljivi na tragediju koja je zadesila našu palestinsku braću i sestre. Kao predsednik komiteta al-Kuds, uspeo sam da otvorim sigurnu rutu kojom smo u odsudnom času isporučili preko potrebnu hranu i medicinsku pomoć našoj braći i sestrama u Gazi.

I u skladu sa istim duhom posvećenosti i odgovornosti, nastavljam da podržavam konstruktivne inicijative koje imaju za cilj pronalaženje praktičnih rešenja, postizanje opipljivog i trajnog prekida vatre i rešavanje humanitarne situacije. Pogoršanje uslova u ovom regionu zahteva prevazilaženje logike upravljanja krizom i traženje konačnog rešenja ovog sukoba, zasnovanog na sledećem:

– Prvo: ako je okončanje rata u Gazi hitan prioritet, onda se to mora postići istovremeno sa otvaranjem političkih perspektiva koje vode pravednom i trajnom miru u regionu;

– Drugo: Odluka o pregovorima o oživljavanju mirovnog procesa između palestinske i izraelske strane zahteva presecanje puta ekstremistima, sa koje god strane oni dolazili;

– Treće: Postizanje potpune bezbednosti i stabilnosti u regionu može se ostvariti jedino u okviru rešenja o dve države, sa Gazom kao sastavnim delom teritorije nezavisne palestinske države, a istočnim Jerusalimom kao njenim glavnim gradom.

Poštovani građani,

Odgovornost svih građana – i muškaraca i žena – je da doprinose razvoju otadžbine i brane njene najbolje interese i pravedne ciljeve. Naglasivši to, želeo bih da istaknem koliko cenim napore koje ulažu državni akteri i pokretačke snage, kako u javnoj tako i u privatnoj sferi, zarad napretka i razvoja zemlje.

Želeo bih, s tim u vezi, da izrazim svoju zahvalnost svim pripadnicima naših Kraljevskih oružanih snaga, Kraljevske žandarmerije, organa lokalne samouprave, Snaga nacionalne bezbednosti, Pomoćnih snaga i Službe za vanredne situacije na njihovoj posvećenosti i stalnoj mobilizaciji pod mojim rukovodstvom, u odbrani jedinstva, bezbednosti i stabilnosti nacije.

Molimo se za duše naših pravednih mučenika, među njima pre svega mog blaženog dede i poštovanog oca, Njihovih Pokojnih Veličanstva Kralja Muhameda V i Kralja Hasana II – neka počivaju u miru.

Ne mogu smisliti bolji način da zaključim ovo obraćanje nego rečima Svemogućeg Boga: „I Bog spušta kišu s neba, i daje život zemlji posle njene smrti“ – Istinita je Reč Božija.

 

 

 

IZVOR:BALKANTV

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*