Najveći broj testiranih od početka epidemije

TANJUG

Ministar zdravlja u Vladi Republike Srbije Zlatibor Lončar saopštio je danas da je u Srbiji u poslednja 24 časa na koronavirus testirano ubeljivo najviše osoba do sada – 11.521, od kojih je 426 pozitivno.

TANJUG

Lončar je na konferenciji za novinare Kriznog štaba za zaštitu zdravlja stanovništva Republike Srbije od zarazne bolesti COVID-19 istakao da je ponosan na zdravstveni sistem koji je uspeo da testira ovako veliki broj ljudi.

On je naglasio da je procentualno nešto niži broj zaraženih, kada se ima u vidu broj testiranih, ali je ponovio apel građanima da poštuju sve propisane mere kako bismo se dalje uspešno borili sa koronavirusom.

Ministar je ocenio da nema razloga za paniku zbog današnjih rezultata, kao i da je dobra vest to da je manje preminulih, dodavši da u narednih 48 časova neće biti problema sa smeštajnim kapacitetima u kovid bolnicama.

On je objasnio da su iz Čačka, Kraljeva i Požarevca, u kojima je uočeno da se povećava broj pregleda i prijava, pacijenti preventivno premeštani u Beograd da bi mogli mirnije da sačekaju noć i da ne dođe ni do kakvih vanrednih situacija.

Ministar je, odgovarajući na pitanje o starosnoj strukturi 8 preminulih osoba u poslednja 24 časa, naveo da je reč o starijim licima, koje su imale dosta komorbiditeta.

Lončar je rekao i da je više od 300 obolelih od koronavirusa bilo na protestima i da taj broj treba pomnožiti nekoliko puta, imajući u vidu i ljude sa kojima su oni bili u kontaktu.

On je, govoreći o stanju trudnica zaraženih koronavirusom, koje su hospitalizovane u KC Niš, naveo da je jedna boljeg zdravstvenog stanja, dok je stanje druge ugroženo i iziskuje intenzivan monitoring.

Ministar je, takođe, poručio da su ljudi koji čine Krizni štab najbolje što Srbija ima, ali da su, i naši drugi poznati stručnjaci dobrodošli sa svojim sugestijama, idejama i planovima.

Istovremeno, on je predočio da su inspekcije svakodnevno na terenu i da proveravaju koliko se mere poštuju, pri čemu je naveo podatak da je više od 30 građana do juče bilo kažnjeno za nenošenje maski u zatvorenom prostoru.

Prema njegovim rečima, mera obaveznog nošenja maski uvedena je ne zbog kažnjavanja, već da bi se podigla svest građana o tome koliko su one značajne u sprečavanju širenja virusa.

Direktorka Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ Verica Jovanović istakla je da je, bez obzira na ličnu odgovornost, istraživanje i praćenje kontakata od velikog značaja.

Ona je najavila da će ovih dana o tome biti doneta stručna odluka, koja će biti obrazložena instrukcijom, i dodala da je jedini problem primene onda kada je lokalna transmisija tako intenzivna da onemogućava praćenje kontakata.

Jovanović je objasnila da je ovih dana u stručnim krugovima, ne samo u Kriznom štabu, razgovarano o metodama istraživanja kontakata i praćenja onih koji su bili u neposrednoj komunikaciji i bliskom kontaktu sa zaraženom osobom i to duže od 15 minuta, bez maske i zaštitnih mera.

Prema njenim rečima, zdravstvene institucije u Srbiji rade na pripremanju plana preventivih mera u sprečavanju širenja virusa na jesen, kada se očekuje novi talas.

Ona je rekla da se preventivne mere odnose na sva mesta na kojima se očekuje okupljanje velikog broja ljudi, a koja zbog toga predstavljaju rizik za širenje virusa.

S ozbirom na to da se radi o novom virusu i da smo svedoci novog pika, preventivne mere su u izradi i sastavljaju se planovi u institucijama, među kojima su i škole, fakulteti i druge obrazovne ustanove, objasnila je direktorka „Batuta“.

Jovanović je napomenula da će ovaj virus biti prisutan i septembru i da je sada cilj da se broj inficiranih do jeseni što više smanji.

Kada dođemo do pokazatelja koji su jako mali, skoro jednocifreni, i onda ćemo primenjivati ove preventivne mere, rekla je Jovanović i dodala da će te mere biti ključne da se epidemija u ovakvim razmerama više ne javlja.

Direktor Infektivne klinike Goran Stevanović je rekao da količina virusa koja može da dospe u organizam zavisi od poštovanja preventivnih mera, a to su nošenje maske i držanje distance, kao i od dužine vremena izlaganja.

Stevanović je objasnio da nije svejedno da li ste na maloj distanci sa zaraženom osobom proveli pola sata, dva sata ili čitavo veče.

Zavisi i od tipa kontakta, od toga da li ste sedeli i pričali, ili se grlili i ljubili kao što se čini na slavljima, naveo je on, pri čemu je upozorio na to da, u situaciji kada imamo veliki broj obolelih, moramo da se ponašamo kao da je svaka osoba s kojom smo u kontaktu infektivna.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*