Nakon pljačkaške drame na jednom brodu krajem maja, početkom jula domaći tanker je do istovarnog terminala u Smederevu pratila policijska patrola pružajući posadi zaštitu od napada lokalnih pirata piše Politika.
Smederevo – Luka „Smederevo” kao jedna od najvećih utovarno-istovarnih luka na Dunavu, gde godišnje pristane više od hiljadu stranih brodova, deceniju i duže važi za leglo rečnog kriminala. „Politika” je već pisala o višegodišnjoj opsadi smederevskog akvatorijuma od strane dunavskih pirata i pokušajima ovdašnje rečne policije da im stane na put. Nebrojeni su primeri krađe goriva, uglja, čelika, kukuruza, žita, procenjuju se štete veće od 3,5 miliona evra godišnje, a sve češće zbog piratske brutalnosti ugrožena je bezbednost posada. Poslednja takva pljačka desila se u noći 26. maja kada su maskirani razbojnici upali na brod. Jedna grupa pljačkala je tovarni deo, a druga stambeni gde su se na meti našle i lične stvari i novac članova posade. Kada su lađari pokušali da im se suprotstave, pirati su nasrnuli metalnim šipkama, a samo je igrom slučaja sprečena tragedija. Ova drama se odigravala na svega pedesetak metara od sedišta rečne policije na dunavskom keju, a kako saznajemo, pljačkaši još nisu uhvaćeni.
Ovo je bila samo kap u čaši nakon serije razbojništava i krađa kod Smedereva, zbog čega se prvo naredno pristajanje u ovdašnju luku odvijalo uz policijsku pratnju, za šta se zalažu i profesionalni lađari.
U noći između 2. i 3. jula, domaćem tankeru koji je uplovljavao u Smederevsku luku iz luke „Midija”, u uzvodoj plovidbi se pridružila patrola rečne policije iz Smedereva. Policijski čamac je od 1.105. kilometra pratio domaći tanker do istovarnog terminala u Smederevu, pružajući brodu i posadi svojevrsnu zaštitu od eventualnih napada lokalnih pirata, kažu iz Udruženja profesionalnih lađara Srbije.
Policija je posadi naglasila da ipak obrate pažnju tokom boravka u akvatoriju Smedereva i da ih, ukoliko ipak dođe do napada ili pokušaja krađe, kontaktiraju telefonom i zatraže pomoć.
Predlažemo i uvođenje „vruće linije“, odnosno direktne veze sa dežurnom službom kako bi se vreme čekanja svelo na razuman minimum ili uvođenje dežurnog VHF kanala na kojem bi se svi brodovi mogli obraćati policiji u slučaju potrebe. Nadamo se da ćemo zajedničkim zalaganjem skinuti Smederevo sa liste nebezbednih pristaništa, a samim tim i popraviti imidž naše države, navodi Upravni odbor UPLS-a.
Istovremeno upozoravaju da, ukoliko policija ubrzo ne izađe sa planom borbe protiv rečnog kriminala, proglasiti Smederevo za crvenu zonu plovidbe, jer je pristajanje na tom delu Dunava postalo opasno po život.
Uprkos višegodišnjem kriminalu, rečna policija u Smederevu postoji tek od 2015. godine, a prošle godine formirano je posebno policijsko odeljenje „Dunav” sa sedištem na turističkom pristanu. Nekoliko policajaca nadzire 21 kilometar rečnog toka 24 sata, samo s jednim čamcem.
IZVOR:POLITIKA
Be the first to comment