U Srbiji 284 novoobolelih i sedam preminulih, ukupno 1.908 zaraženih i 51 umrli

covid19.rs

БЕОГРАД –

У Републици Србији је до 15 часова 5. априла 2020. године регистровано укупно 1.908 потврђених случајева COVID 19.

Од последњег извештаја до 15 часова тестирани су узорци 959 особа од којих је 284 позитивно. Хоспитализовано је 1082 пацијената, а 88 пацијената се налази на Сајму. На респиратору је укупно 98 пацијената.

До 15 часова у Србији је укупно тестирано 7.360 особа које су испуњавале критеријуме дефиниције случаја. На жалост од претходног извештаја имамо и нових седам (7) смртних случајева, односно укупно 51.

Преминуло је пет (5) особа мушког пола, и две (2) особе женског пола.

Просек њихових година је 64,2 и сви су имали коморбидитете, односно више других придружених болести које су допринеле нежељеном исходу.

covid19.rs

Кон: Бројке кажу да смо у узлету епидемије, држати се мера

Епидемилог Предраг Кон је изјавио да бројке несумњиво указују да се налази узлет епидемије корона вируса и његовом убрзаном преношењу и да због тога треба што чвршће да се придржава мера и смањује социјалне контакте.

Кон је рекао на конференцији за новинаре да је узлет епидемије био очекиван, као и да немамо други излаз него да се још више придржавамо мера и смањујемо међусобне контакте.

Каже да ће бити настављено тестирање, као и да примарна здравствена заштита од данас, када је реч о Београду, преузима тежиште борбе и да ће се већина оних са лакшом инфекцијом тестирати у тим „ковид амбулатнтама“.

„Успећемо тако да откријемо лакше оболеле, који су преносиоци и да их изолујемо“, рекао је он.

Поручио је да морамо да останемо кући како вирус не би могао да прежви.

До данас у 15 сати укупно је тестирано 7.360 особа. Кон је истакао да је 88 пацијената смештено на Сајму.

“Јасно се види пета недеља, налазимо се у узлету епидемијеу”, рекао је Кон и додао да је неопходно додатно смањити социјалне контакте.

Кон: Тестирали се или не, све зависи од наших контаката

Србија није закаснила са масовним тестирањем, тврди Кон и додаје да је сада прави тренутак за то.

Тестирање на корона вирус у општој популацији има смисла тек кад прође епидемија, рекао је Кон.

“Ако кренемо сада, нисмо закаснили, али закаснићемо ако пустимо да се пета и шеста недеља развију до максимума“.

„Тестирали се или не, све зависи од наших контаката, и крајње је време да престанемо са контактима и да тако омогућавамо вирусу да се шири“, рекао је.

Кон је рекао да су одређене групе за тестирање према степену приоритета и да су на првом месту хоспитализовани и здравствени радници, затим особе које имају температуру вишу од 38 степени и они који су били у блиском контакту са потврђеним случајевима у периоду до 14 дана пре потврде инфекције.

Како каже, у посебној групи су они који имају изразите придружене болести и нагласио да су они посебно осетљиви и да је свака повишена температуре код њих индикација за тестирање, као и кашаљ, краткоћа даха и отежано дисање.

У другој групи су све ризичне категорије, а у трећој путници и учесници у међународном саобраћају.

Епидемиолог Дарија Кисић Тепавчевић је казала да тестирање на корона вирус није могуће на лични захтев, већ само на основу лекарских индикација.

На констатацију новинара да су поједине земље у региону тестирале много већ број грађана, Кисић је рекла да то зависи од неколико фактора, пре свега од момента када је носилац вируса ушао у одртеђену популацију, као и од доступности тестова и индикација.

У неким земљама се тестирање плаћа, па се, каже, ради масовније, сваком ко плати, па и више пута.

“У Србији се тестирају особе које имају индикације за тестирање, које су проширене како би се откриле оне особе које немају знакове и симптоме инфекције, али за које се сумња да су потенцијални резервоари инфекције или асимптоматски носиоци“, рекла је Кисић.

Додала је да смо на основу садашњег броја тестираних показали да можемо да тестирамо 1.000 особа за 24 сата и нагласила да су у овом тренутку капацитети нашег система вишеструко већи.

„То већ сада можемо, и имамо више капацитета. Све особе које су имале индикације за тестирање су тестиране », подвукла је она.

Кон и Кисић о зараженим међу медицинским радницима

Кон је рекао је да је у болници Народни фронт 46 позитивних на корону медицинских радника и да нема података да је настало погоршање. За Драгишу Мишовић нема, како каже, непосредно податке да је било нешто посебно.

Указао је да на Бежанијској коси, на Одељењу хематологије, има шест пацијената који су тестирани, а од њих један је Ковид позитиван.

Тај пацијент, како је пренео Кон, наставио је лечење због акутне леукемије у тој болници, али је изолован.

Троје даљих пацијената имало је клиничке знаке, те на рентгенолошким снимцима постоји сумња, али су негативно тестирани, те су такође издвојени.

Пренео је да је тестирано и још 10 здавствених радника, па је констатовано код три медицинске сестре и лекара да су позитивни, додајући да нису сви на истом одељењу, те да су и они изоловани.

Њихови контакти се прате и биће још додатно тестирани, ако покажу било какве симптоме, најавио је он.

Кон је указао да је спроведено одвајање у тој нон Ковид болници, да они немају адекватну заштитну опрему која је планирана за корона болнице, тако да ће тражити додатна средства због непосредне ситуације.

Кисић-Тепавчевић изнела је податак да је у Општој болници у Ваљеву 11 радника позитивно тестирано и 180 особа се налази у кућној изолацији. Те особе нису, како је објаснила, још тестиране, јер није временски период када то треба урадити.

Када истекне период кућне изолације, ако нема ниједан знак симптома, биће тестиране пре него што се врате на радне задатке, подвукла је она подсећајући да та болница има 1.241 здравствени радник. У болници у Ћуприји позитивно је тестирано 40 здравствених радника, од којих је седам хоспитализовано, пренела је Кисић-Тепавчевић.

Казала је да та болница има 880 запослених, те додаје да прерасподелом у оквиру одељења може да се организује несметани рад, као и у Ваљеву.

Кисић-Тепавчевић је истакла да не жели да остане било какво зрнце сумње да се нешто крије, али да искрено мора рећи да понекад неке информације сазна тек од новинара.

„Ви радите одлично ваш посао, а ми смо распоређени на одређеним пословима и када дођемо у базу тек видимо информације. Не крије се ниједна информација, нити једна особа која је инфицирана, нити је било коме то потребно. Имајте разумевања ако питате за одређену установу ако не знамо тачне бројеве, да разлог није то што не водимо рачуна о томе, већ је нама битније да су све особе које су сумњиве и до момента док се не потврди сумња да знамо да су издвојене са посла да се инфекције не би могла ширити“, објаснила је она.

Кон је истакао да свако ко „минира“ мере за сузбијање вируса активно ради против народног здравља и указао на велику штету која настаје од познатих личности које су против предузетих мера.

Кон је, наводећи да преко друштвених мера има назнаке противљења мерама, подсетио да је остало упамћено из претходног пандемијског периода, када је тежиште целе активности била вакцинација, како је кренула управо тада борба против вакцинације.

„Тако и сада, када је тежиште на социјалном дистанцирању, свако ко „минира“ такву активност ради против народног здравља“, подвукао је он.

Указао је „да је, ако се посматрају земље где је смртност преко 10 одсто, као у Италији, јасно да није немогуће да се то деси и код нас, те да је неприхватљиво да неко прича да је све што је предузето било беспотребно и умишљено“.

„Морамо да изгурамо још неколио недеља. Две сигурно, а после ћемо видети. Немогуће је сада рећи колико ће трајати овакво стање, али не треба се плашити да ће тако драстичне мере да трају претерано дуго. Чим видимо да попушта вирус, рационално ћемо, не одједном, попуштати и мере“, рекао је Кон.

Кон је рекао да ће се видети како ће се вирус понашати током лета, на јужној хемисфери.

Упитан да ли ће епидемиолози предложити 24 сата изолацију, казао је „да смо сада имали 24 часа прекид кретања и комуникације“.

„Не можемо да ефекте видимо одмах следећи дан, него за 5 до 7 дана. Сад је кратак период да би се могло нешто заиста видети“, објаснио је Кон.

Он је истакао да је превише озбиљна мера потпуног прекида кретања да би се тек тако лако могла донети.

„Она је теоретски најпоузданија за прекид ланца трансмисије. Међутим, да би дошао врло јасан предлог од струке, сви чланови стручног тима треба да се усагласе. Ради се о врло озбиљној одлуци. Треба да будемо потпуно сигурни да ће та одлука довести до наглог прекида трансмисије и имати позитивне резултате, а уједно морамо проценити која ће штета бити свега тога“, нагласио је Кон.

Он је казао да би далеко боље било да се сви понашамо као да је већ 24 сата прекид кретања, а то подразумева да се само на кратко излази до продавнице ако се мора и ништа друго, на посао, од посла, и нема никаквог кретања мимо тога.

„У том случају можда не би морале да се доносе такве мере“, навео је Кон.

Упитана за Косовску Митровицу и Звечан који су први увели карантин, те шта то подразумева, заменица директора института Батут Дарија Кисић-Тепавчевић каже да мисли да се већина грађана понаша као да је на снази таква изолација, осим оних који по природи посла морају да путују у друге градове.

Подсетила је да је све у циљу максималног лимитирања контаката.

„Стално говоримо да ниједна мера, нити одлука не може да у потпуности спречи социјалне контакте, ако не схватимо своју улогу озбиљно. У Турској је донета мера да особе млађе од 18 година не могу да напуштају куће. То је било за изненађење, имајући у виду да деца имају најблажи ток болести, али турске власти су схватиле да је то најбољи начин да и родитеље задрже у кућама. То су све различите мере које се у различитим земљама доносе, а све имају исти циљ“, нагласила је она.

Кон о тестирању у Ковид амбулантама

„Стање на терену, са Ковид амбулантама, ће бити све боље и боље, када буду и сами имали тестове, а лекари примарне здравствене заштите, на основу индикација, одређују да ли ће бити тестирања или не“, кажу епидемиолози Кон и Кисић Тепавчевић .

“Примарна здравствена заштита добија своју улогу. Говорим већ 14 дана да епидемиолози из предње линије морају да се повуку, да примарна преузме носећу улогу у свему, а инфектолози лече само најтеже случајеве”, рекао је Кон.

Додао је да ће стање на терену бити све боље када буду имали тестове, али и да лекари у домовима здравља могу на основу лабораторијских налаза или рендгена да посумњају да ли је реч о корони или нечем другом.

“У ситуацији када процењују, имају могућност лабораторијског теста, треба да буде мањак леукоцита да би размишљали о Ковиду. Имају право да одлучују и на основу рендгена. Имају алгоритам, када треба да посумњају на корону”, рекао је Кон, одговарајући на питања новинара о, како су навели, неким сличајевима грађана који имају респираторне симптоме а нису тестирани.

Сигурно је, додаје, да ће, када тестови буду баш код њих, приступити шисрем тестирању, па ће и сами узимати узорке, док до тада морају да зову епидемиологе.

“Морају да буду потпуно припремљени, са одговарајућом опремом. И јесу све више опремјени. Онда ћемо само прикупљати узорке и слати на Торлак”, рекао је Кон.

Приметио је да је за успешно сузбијање епидемије најважније, али и најтеже да се открију благе форме болести.

“И ту је улога Ковид амбуланти важна, да привуку људе да се тестирају јер и благи симптоми и форме, могу да заврше врло озбиљно”, рекао је Кон.

Кисић каже да смо још у сезони респираторних инфекција, да су лекари у примарној здравственој заштити навикли да имају 100 прегледа дневно, имају искуство и сигурно знају да препознају упалу плућа.

“Ако је то лекар препознао, и послао кући неког, након прегледа и лабораторијске анализе, сигурно постоји стручни разлог зашто је тако”, рекла је Кисић.

Додала је да само респираторни симптоми нису по себи индикација, као и да није било пропсута, да су имали неки случај, а да нису реаговали.

IZVOR:RTV

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*