Od 23. marta onlajn nastava i za manjine

Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja u Vladi Republike Srbije Mladen Šarčević saopštio je danas da nastava za manjine počinje da se emituje u ponedeljak, 23. marta, na drugom programu Radio-televizije Vojvodine, TV B92 i TV Sandžak.

Šarčević je u izjavi za agenciju Tanjug naglasio da je na RTV već snimljeno dosta programa za pripadnike manjina koje žive u AP Vojvodina – Mađare, Slovake, Rumune, Rusine, Hrvate, dok će se na B92 emitovati časovi za bugarsku i albansku manjinu koja živi u Srbiji.

On je naveo da je za bugarsku manjinu formiran studio u Dimitrovgradu, a za albansku nacionalnu manjinu studio u Bujanovcu, navodeći da je sa TV Sandžak i Maticom Bošnjaka potpisan ugovor da se nastava za tu bošnjačku nacionalnu manjinu emituje na toj stanici.

Takođe, kako je rekao, sa predstavnicima B92 su danas vođeni razgovori i o tome da se dualni sadržaji za srednješkolce emituju na toj TV stanici.

Prema njegovim rečima, nastavnici su dobili uputstva i pripremljeni su programi za decu sa posebnim potrebama za IOP1 i IOP2, s tim što su nastavnici dobili instrukcije i za IOP3.

Od ponedeljka, učenici će časove moći da prate i na RTS 2, a biće povećan i fond časova za učenike od prvog do sedmog razreda sa dva na tri časa dnevno, a za osmake sa tri na četiri časa dnevno.

Ove nedelje učenici su pratili predavanja za opšteobrazovne predmete – srpski, matematiku i svet oko nas za niže razrede, i srpski, matematiku, istoriju, geografiju, fiziku, hemiju i biologiju za više razrede.

Od ponedeljka naredne nedelje počinju i časovi na daljinu za strani jezik, muzičko, likovno, tehniku sa tehnologijom i informatiku.

Istovremeno, ministar je rekao da se razrađuje više scenarija o tome kako da se ova školska godina završi i realizuju upisi u srednje škole i na fakultete.

On je napomenuo da će biti posebno razrađen model upisa dece u specijalizovana odeljenja srednjih škola i gimnazija i da na tome rade timovi Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

Šarčević je, govoreći o upisu u prvi razred osnovne škole, još jednom ponovio da je dovoljno da ih škole sada evidentiraju – telefonski ili mejlom, a da će kasnije, kada uslovi dozvole, biti obavljeni i sistematski pregledi budućih prvaka i psihološko testiranje kako bi se formirala odeljenja.

Takođe, ministar je naglasio da samo fakulteti koji imaju akreditovane programe za učenje na daljinu mogu da organizuju i ispite na daljinu, dok ostale visokoškolske ustanove to ne mogu.

Naime, kako je objasnio, Zakon o visokom obrazovanju jasno propisuje da fakulteti koji nemaju akreditovane programe učenja na daljinu ispite moraju da organizuju u sedištu visokoškolske ustanove.

Prema njegovim rečima, resorno ministarstvo će dati sugestiju fakultetima da studenti mogu da rade kolokvijume i delove ispita onlajn, što sve može da utiče na konačnu ocenu kada se organizuju ispiti na fakultetima.

Akademcima će, kako je rekao, najverovatnije biti pomeren aprilski rok, ali će imati dovoljno rokova kada fakulteti počnu sa radom.

Šarčević je preneo da će danas dobiti kompletnu analizu kako su fakulteti organizovali onlajn nastavu, navodeći da su predstavnici Ministarstva u kontaktu sa svim rektorima, predstavnicima KONUS-a i studentskim organizacijama.

On je napomenuo da se prati i rad istraživača jer je ogroman broj njih prešao na rad od kuće, ističući da mnogi već imaju ideje da se preko Fonda za nauku i Fonda za inovacionu delatnost pokrenu teme za istraživanja u oblasti virusologije.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*