SAD ukidaju status Sirije kao države sponzora terorizma — Ministarstvo finansija


© IMAGO/Bashir Daher preko Reuters Connect-a
Sjedinjene Države su takođe zvanično ukinule oznaku terorističke organizacije za sirijsku grupu Hajat Tahrir al-Šam.
VAŠINGTON, 24. avgust /TASS/. Sjedinjene Države su zvanično ukinule status Sirije kao države koja sponzoriše terorizam, kao i oznaku sirijske grupe „Hajat Tahrir al-Šam” (HTS, zabranjena u Rusiji) kao terorističke organizacije, saopštila je pres-služba Ministarstva finansija SAD.

„U skladu sa obećanjem predsednika [Donalda] Trampa o ublažavanju sankcija Siriji, Stejt department SAD je danas ukinuo status Sirije kao države koja sponzoriše terorizam, kao i oznaku ’Al-Nusra fronta’ – poznatog i kao ’Hajat Tahrir al-Šam’ (HTS) – kao ’posebno označene globalne terorističke organizacije’ (SDGT). Istovremeno, Kancelarija za kontrolu strane imovine (OFAC) pri Ministarstvu finansija SAD uklonila je HTS sa Liste posebno označenih državljana i blokiranih lica (’SDN lista’)”, navodi se u saopštenju.

Istovremeno, uvedene su sankcije protiv dva bivša saradnika HTS-a koji nastavljaju da pružaju podršku Al-Kaidi (zabranjenoj u Rusiji).

Ministarstvo finansija SAD može preduzeti mere protiv pravnih lica, pojedinaca i zemalja koje trguju sa državama sa liste onih koje sponzorišu terorizam. Trenutno se na toj listi nalaze Iran, Severna Koreja i Kuba.
 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*