Ambasadori članica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija saslušali izveštaj Antonija Guteresa, u kojem se upozorava na napetu situaciju i mogućnost eskalacije na severu KiM. Srpski ministar spoljnih poslova zatražio brz reakciju Saveta posle niza jednostranih i opasnih mera Prištine. Donika Gervala Švarc: Putin bi mogao da izazove rat u Evropi. Amerika, Velika Britanija i Japan traže ukidanje Unmika. Kina, Francuska i Rusija protiv.
Đurićeva replika: Nemamo konflikt sa Albancima već režimom koji sistematski ugrožava Srbe
Na kraju sednice, srpski ministar spoljnih poslova Marko Đurić replicirao je predstavnici vlasti u Prištini, navevši da „nema konflikta sa Albancima, već sa režimom koji sistematski ugrožava Srbe i druge nealbanske zajednice“.
„Vaša opsesija predsednikom Vučićem govori nekoliko stvari – da vodi državu dobro, da vam jačanje naše ekonomije i spoljnopolitičke pozicije izazivaju bes. Pokazujete još jednom nepoštovanje žrtvama rata, jer neprikladno koristite reč genocid, naročito imajući na umu da je dve trećine Srba pod prisilom proterano sa Kosova“, rekao je Đurić.
SAD za gašenje Unmika
Zamenik američkog ambasadora pri UN Robert Vud ponovio je zahtev da se preispita uloga Unmika, a rasprave u Savetu bezbednosti ograniče na zatvorene konsultacije, jednom godišnje.
„Posle četvrt veka, Unmik je u velikoj meri nadživeo prvobitni mandat i SAD pozivaju Savet bezbednosti da preispita ovu misiji i počne proces njenog gašenja“, rekao je Vud, upozorivši Unmik da zauzme neutralniji stav u budućim izveštajima o stanju na KiM.
„Cilj SAD je međusobno priznanje“, rekao je Vud, žestoko kritikujući srpske vlasti zbog činjenice da su vinovnici prošlogodišnjih događaja u Banjskoj na slobodi.
Zabrinuti smo zbog nekoordinisanih akcija koje preuzima kosovska vlada, a koje nisu u saglasnosti sa privrženošću kosovskih vlasti da učestvuje u dijalogu kojim posreduje EU“, rekao je Vud, navodeći da takve akcije pogađaju ranjive i manjinske zajednice.
Kina: 1244 i teritorijalni integritet Srbije
Kineski stav je jasan – podržavamo zajednički prihvatljivo rešenje, uz puno poštovanje Rezolucije 1244 i poštovanje teritorijalnog integriteta Srbije, rekao je kineski ambasador pri UN Fu Cong.
Optužio je kosovske vlasti zbog zastrašivanja srpskog stanovništva jednostranim akcijama, navodeći da su mir, stabilnost i međusobno poštovanje od koristi za sve aktere.
Kineski ambasador je poručio kosovskim vlastima da pragmatična rešenja i dobrobit stanovništva podrivaju jednostranim i neopreznim akcijama koje podižu tenzije.
Unmik igra važnu ulogu u promociji i održavanju mira… Današnji svet koji se menja ne može podneti nove tenzije. Međunarodna zajednica ima obavezu da spreči da Balkan još jednom upadne u zamku sukoba, rekao je Fu Cong.
Rusija: Neophodan pritisak na Kurtija
„Od kako je ultranacionalistički pokret Samopredeljenje došao na vlast broj etničko motivisanih nasilja je dramatično povećan“, upozorio je ruski ambasador pri UN, Vasilij Nebenzja.
Ukoliko ne bude izvršen pritisak na Kurtija, on će nastaviti da proteruje srpsko stanovništvo iz enklava. Beograd je neprestano pod pritiskom da prizna nezavisnost Kosova, dok se istovremeno namerno previđaju odredbe Briselskog sporazuma, pre svih obaveza Prištine da formira Zajednicu srpskih opština, rekao je ruski ambasador.
Tražimo pritisak na Prištinu da se ova odredba odmah i bez uslovljavanja ispuni, rekao je Nebenzja i ocenio da je najava vlasti u Prištini o formiranju helikopterske jedinice u direktnoj suprotnosti sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN iz juna 1999. godine.
Ruski ambasador je rekao da je uloga Unmika u stabilnosti Kosova nazamenjiva, optužujući kosovske i međunarodne vlasti da namerno zanemaruju istrage o napadima na dvojicu ruskih diplomata pre nekoliko godina.
Francuska: Normalizacija odnosa Beograda i Prištine ključ evropske stabilnosti
Francuska smatra da je normalizacija odnosa Beograda i Prištine ključna za obezbeđivanje šire evropske sigurnosti, osuđujući uzastopne akcije kosovskih vlasti na severu koje su uznemirile lokalno stanovništvo, rekao je zamenik ambasadora te države pri UN Džai Darmadhikari.
Francuski diplomata je, takođe, rekao da je neprihvatljivo što su počinioci događaja u Banjskoj još uvek na slobodi.
Nastavićemo da podržavamo dijalog u kojem posreduje EU, koja je za postizanje trajnog i obavezujućeg dogovora dobila mandat Saveta bezbednosti.
Francuska smatra da mandat Unmika treba da se nastavi sve dok bude potrebno, rekao je Džai Darmadhikari.
Velika Britanija i Japan za preispitivanje uloge Unmika
Velika Britanija pozvala je obe strane da pokažu hrabrost u ispunjavanju prethodno postignutih sporazuma, pre svega u uspostavljanju Zajednice srpskih opština i privođenju pravdi odgovornih za događaje iz Banjske prošle godine.
Velika Britanija je pozvala da se redefiniše uloga Unmika, navodeći da je 16 godina od jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova situacija na terenu neprepoznatljiva.
Ovom zahtevu pridružio se i ambasador Japana pri UN, Jamazaki Kazauki.
Slovenija zabrinuta zbog razvoja situacije na KiM
Slovenački ambasador pri UN Samuel Žbogar naveo je da je njegova zemlja zabrinuta navodima koje je iznela šefica Unmika, upozoravajući da Slovenija traži uspostavljanje Zajednice srpskih opština, ali i „prekid međunarodne izolacije Kosova“.
Žbogar je zatražio i snažniju privrženost lidera Briselskom i Ohridskom sporazumu, osuđujući zapaljivu retoriku i neoprezne poteze.
Ovakvi potezi ne doprinose integrativnim procesima. Pozivam Srbiju da pomogne istragu o događajima u Banjskoj. Ukoliko želimo bolju budućnost za sve, moramo se okrenuti promociji obrazovanja, nasleđa i tolerancije, rekao je Žbogar.
Gervala Švarc: Putin bi mogao da izazove rat na Balkanu
Kosovska ministarka spoljnih poslova Donika Gervala Švarc je najpre protestovala zbog korišćenja naziva Kosovo i Metohija, tvrdeći potom da je svim kosovskim stanovnicima omogućen pristup zdravstvu i školstvu.
Gervala Švarc je, takođe, navela da su preuzimanjem institucija „kosovske vlasti oslobodile stanovnike“, negirajući da postoji i jedan primer diskriminacije bilo koga na KiM.
Nastavićemo da štitimo svoje stanovnike i da im pružamo sve potrebne usluge… Moramo da govorimo o opasnostima o kojima niko ne želi da govori. O ratu koji bi Putin mogao da izazove na Balkanu, rekla je kosovska ministarka.
Optužila je vlasti u Beogradu da žele da unište kosovske instutucije „čak i oružjem“, navodeći da je potpredsednik srpske vlade Aleksandar Vulin nedavno položio cveće na grob Josifa VisarionovičaDžugašvilija Staljina.
Srbija je, odmah posle Rusije, najveća opasnost za mir u Evropi. Mi smo u opasnosti, rekla je Donika Gervala Švarc.
Gervala, takođe, tvrdi da KiM ima najveći mogući nivo zaštite manjinskih prava u Evropi, uz garantovana mesta u parlamentu.
Izveštaj Unmika je nepouzdan, neprecizan i izuzetno prosrpski intoniran, rekla je kosovska ministarka, savetujući ambasadore članica Saveta da se, umesto njega, koriste nekim od brojnih drugih izveštaja.
Provokativne akcije izazivaju strah među srpskim stanovništvom
Srpski ministar spoljnih poslova Marko Đurić je, takođe, rekao da provokativne akcije kosovske policije stvaraju strah među srpskim stanovništvom, navodeći da je od dolaska na vlast vlade Aljbina Kurtija zabeležen drastičan porast broja incidenata protiv Srba.
Ovo ukazuje na sistematsko uterivanje straha Srbima na KiM, navodeći da Kurti ne planira da sprovede dogovor o formiranju Zajednice srpskih opština, čime ne samo negira dogovore već se suprotstavlja međunarodnim autoritetima, rekao je Đurić.
Na ovaj način baca se senka na dogovore, rekao je srpski ministar spoljnih poslova, navodeći da je kosovska policija, opremljena kao vojska, ranila šest osoba srpske nacionalnosti, bez ikakve odgovornosti.
Đurić je, ambasadorima članica Saveta bezbednosti, naveo spisak incidenata u kojima su stradali kosovski Srbi, a da za napade na njih niko nije odgovarao, kao i da nije pokrenuta odgovarajuća istraga.
Tek mizeran postotak od 220.000 prognanih Srba se vratio na KiM, rekao je Đurić, upozoravajući da je Kurtijeva vlada najavila novi krug eksproprijacije srpskog vlasništva, čime se zadaje dodatni udarac mogućnosti povratka Srba na KiM.
Đurić pozvao na brzu i odlučnu reakciju Saveta bezbednosti
Srpski ministar spoljnih poslova Marko Đurić je rekao da je Srbija čvrsto privržena ključnim dokumentima UN i prosperitetnoj budućnosti svih svojih stanovnika.
Nasuprot tome, stanje na KiM se dramatično pogoršalo, pri čemu se stvorila klima nepoverenja i straha. Tražim vašu brzu i odlučnu akciju. Postavlja se pitanje hoćemo li stajati po strani i gledati ove događaje, upozorio je Đurić.
Šef diplomatije Srbije je istakao da se približavamo tužnoj godišnjici pogroma iz 2004. godine, kada je ubijeno 28 nedužnih ljudi i ranjeno još 1.000. Nedavna prošlost srpskog stanovništva na KiM bila je bolna, kaže Đurić.
Upozorio je i da je, od Kurtijevog povratka na vlast, pokrenut proces marginalizacije srpskog stanovništva, uz više od 90 napada na Srbe i njihovu imovinu bez ijednog uhapšenog.
Situacija na severu krhka, opasne najave otvaranja mosta u Kosovskoj Mitrovici
Šefica Unmika, Karolin Zijade je, predstavljajući izveštaj o stanju na KiM, istakla da je uprkos želji svih aktera za miran i konstruktivan dijalog, situacija na severu i dalje krhka.
Akcije kosovskih vlasti na severu i 16. oktobra u Srbici umanjili su mogućnost manjinskih zajednica, pre svih Srba, da dobiju pristup osnovnim potrebama, uključujući zdravstvo i školstvo, rekla je Zijade.
Šefica Unmika je, takođe, upozorila na opasnost koju predstavljaju najave otvaranje mosta u Kosovskoj Mitrovici za automobile, te na niz akcija kosovske policije o kojima se vodi istraga zbog preterane upotrebe sile.
Upravo sam saznala da je generalni inspektor predložio suspenziju dvojice policajaca zbog hapšenja dve osobe na severu, rekla je Zijade.
Zijade je, takođe, zatražila sveobuhvatnu istragu o događajima u Banjskoj od 23. septembra prošle godine, nazivajući ga „neprihvatljivim“ i „ozbiljnim bezbednosnim incidentom“.
Zijade je, na koncu, rekla da je nedavno istraživanje pokazalo zabrinjavajuće nizak nivo poverenja svih kosovskih zajednica u institucije i mogućnost pomirenja.
Savet bezbednosti, na dnevnom redu Kosovo
Počela je sednica Saveta bezbednosti o stanju na KiM. Izveštaj šefa svetske organizacije, ambasadorima i ministrima predstaviće šefica Unmika, Karolin Zijade.
Počela sednica Saveta bezbednosti, prva tačka Somalija
Savet bezbednosti UN, kojim predsedava Švajcarska, počeo je sednicu raspravom o stanju u Somaliji.
Izveštaj generalnog sekretera UN, Antonija Guteresa o KiM je sledeća tačka dnevnog reda.
Đurić sa predsedavajućom Savetu bezbednosti UN u Njujorku
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić sastao se danas sa ambasadorkom Švajcarske pri UN i aktuelnom predsedavajućom Savetu bezbednosti UN u Njujorku Paskal Kristin Berisvil.
IZVOR:RTS
Be the first to comment