Nepunih godinu dana otkako je preuzela rukovođenje Evropskom komisijom (EK), Ursula fon der Lajen se zbog isuviše „progresivne politike” suočila s ozbiljnim otporima u sopstvenoj političkoj porodici. Poslanici evropskih narodnjaka, najjače grupe u Evropskom parlamentu, nisu previše oduševljeni time što ona, umesto tradicionalnih demohrišćanskih prioriteta, sve više favorizuje „zelenu agendu”.
Ovo tinjajuće nezadovoljstvo u redovima Evropske narodne partije (EPP) izašlo je na videlo kad je Denis Ratke, evroparlamentarac iz Demohrišćanske stranke (CDU) Angele Merkel, u autorskom tekstu za „Velt” kritikovao stranačku koleginicu. Ratke je optužio Fon der Lajenovu da je doprinela unutrašnjem nepoverenju i nedostatku komunikacije s političkom bazom. On kaže da predsednica EK više voli velike medijske naslove kojima fascinira spoljnu publiku, ali da ne razume unutrašnji život političke porodice kojoj pripada.
Iako pojedini poslanici narodnjaka smatraju da je Ratke bio previše otvoren u ovom napadu, njegovi komentari odjekuju u redovima CDU, španske Narodne partije i Berluskonijeve Forca Italija.
„Znam za kolege koji bi do poslednjeg slova potpisali ono što je Ratke napisao”, kaže jedan član EPP-a.
Otkako su je posle političke nagodbe evropski lideri prošlog leta umesto Manfreda Vebera predložili za naslednika Žan-Kloda Junkera, Fon der Lajenova se bori za naklonost najjače grupe u Evropskom parlamentu. Trn u oku konzervativaca je njena podrška evropskom dogovoru za borbu protiv klimatskih promena. Ona je progurala da se Evropska unija obaveže da do 2030. godine za 55 odsto smanji emisiju štetnih gasova koji izazivaju efekat staklene bašte. To nije prošlo bez gunđanja u stranačkoj grupaciji desnog centra.
Njeni partijski saborci je optužuju i da je isuviše lako bila spremna da iz narednog sedmogodišnjeg budžeta EU smanji izdvajanja za industriju, istraživanja i jačanje jedinstvenog tržišta. Po njihovoj oceni, takav isuviše progresivni dnevni red nije prilagođen očuvanju zdrave ekonomije. Jedan insajder iz redova EPP-a smatra da je Ratke svojim istupom protiv predsednice EK uputio poziv na buđenje svojim partijskim saborcima.
„Gde su sada projekti Evropske narodne partije koje smo zastupali u kampanji za izbore za Evropski parlament 2019? Ursula fon der Lajen sada gura samo ’zelenu politiku’. Nisam protiv toga, ali mora postojati ravnoteža između ’zelene agende’ i onoga što tradicionalno zastupa EPP”, kaže Ratke za „Politiko”.
Dodaje da se šefica „evropske vlade”, oslanjajući se na svoj nemački kabinet, isuviše administrativno ponaša i da nema Junkerove političke instinkte.
„Žan-Klod Junker je znao sve članove EPP-a i, za razliku od Lajenove, bilo mu je važno da uvek bude blizu svoje političke familije. To je pitanje vođstva”, naglašava Ratke.
Drugi članovi EPP-a, ipak, brane Fon der Lajenovu tvrdeći da je ona u stalnoj komunikaciji za šefom poslaničke grupe Manfredom Veberom i da učestvuje na partijskim sastancima. Smatraju da je podrškom „zelenom dogovoru” i budžetskim prioritetima podstakla neophodnu debatu unutar Evropske narodne partije, koja se borila da pronađe novi politički narativ u pitanjima zaštite živote sredine koje sve više tište građane EU.
Zato oni Ratkeovu kritiku vide više kao marketinški potez u jačanju njegovog ličnog političkog profila, jer ga socijalno krilo CDU vidi kao potencijalnog partijskog lidera.
IZVOR:POLITIKA
Be the first to comment