Studenti biciklima putuju do Strazbura, a danas kreću ka Emersdorfu na Dunavu iz Beča gde su prenoćili. Današnja ruta biće duga 88 kilometara. Sinoć im je priređen doček na Trgu Marije Terezije. Pešačenje prema Novom Pazaru iz Varvarina nastavljaju studenti Učiteljskog fakulteta i drugih fakulteta iz Jagodine, Ćuprije, Paraćina, Beograda i Zrenjanina. Objavljen je, takođe, šesti zahtev studenata u blokadi, u kome traže da se utvrdi ko je odgovoran za boravak neovlašćenih u jedinici intezivne nege UKCS 17. marta. Blokade i odavanje pošte stradalima u padu nadstrešnice u gradovima Srbije.
Niški studenti u blokadi: Rešenje u ekspertskoj vladi; Studenti u blokadi Filozofskog u Beogradu: Zloupotreba našeg pokreta
U saopštenju Saoorganizovane neformalne grupe studenata Univerziteta u Nišu na njihovom Instagram nalogu ngs_niss objavljeno je:
„Danas, posle pet meseci, 16 izgubljenih života i više od 4 meseca studentskih blokada i zahteva za pravdom, istinom i odgovornošću, mi nemamo odgovore niti reakciju nadležnih institucija. U trenutku kada je vladavina prava duboko podrivena, kada su institucije obesmišljene, a političke odluke postale sinonim za lične i partijske interese, društvo se nalazi na ivici institucionalnog sloma.“
Niški studenti u blokadi navode da je reč o „tački prelomne istorijske odgovornosti“, kao i da „ćutanje znači pristajanje“. Kao i da oni ne pristaju.
I zato, kako kažu, na pitanje „Šta sada?“, odgovaraju: Ekspertska vlada.
Dalje, navode da „uzimajući u obzir gubitak legitimiteta političkih kadrova i oslanjanje vlasti na monopol fizičke prinude umesto na Ustavom i zakonom zajemčena prava svih građanki i građana“, oni, studenti u blokadi Univerziteta u Nišu, kažu da su odlučni u nuđenju odgovora političke artikulacije i izlaska iz trenutne krize.
Ekspertska vlada predstavlja oblik izvršne vlasti koju čine stručnjaci, osobe sa dokazanim znanjem, iskustvom, moralnim i socijalnim integritetom, navodi se u saopštenju. Kao rešenje izlaska iz trenutne političke krize s kojom se naša država suočava tokom proteklih meseci, studenti u blokadi Univerziteta u Nišu zalažu se „za vladu koju neće činiti partijski poslušnici, već stručnjaci, eksperti“.
„Želimo one koje bi studenti predlagali, a građani prihvatili. Ljude čiji integritet, znanje i javni rad stoje iza njih, a ne stranačke knjižice. Studenti u blokadi Univerziteta u Nišu ne žele političke kadrove koji su odgovorni za dovođenje države u trenutnu političku krizu. Ne želimo sistem u kojem je jedina kvalifikacija za funkciju stranačka knjižica. Umesto toga, predlažemo novi model: privremenu, ekspertsku vladu koja bi stabilizovala institucije, ispunila studentske zahteve, nakon čega bi se stvorili uslovi za ozdravljenje pravnog i demokratskog poretka“, stoji u saopštenju.
Zaključuju da u vremenu kada je „politika postala antipod pravdi, studenti pokazuju da otpor ne mora da bude bez oblika“, već „ustavan, pravno artikulisan i usmeren na izgradnju“.
Međutim, studenti u blokadi nemaju jedinstven odnos prema predlogu za formiranje ekspertske vlade, kad je reč o drugim univerzitetima i pojedinačnim fakultetima.
Tako su studenti u blokadi Filozofskog fakulteta u Beogradu u saopštenju ranije objavljenom na svom Instagram profilu istakli da postoji „mogućnost da studentski pokret u Srbiji donese niz nedvosmisleno nepromišljenih odluka“ povodom predloga za formiranje ekspertske vlade.
„Naše je snažno uverenje da interesi koji stoje iza ekspertske vlade žele da zloupotrebe studentski pokret u stranačke i aktivističke svrhe i da ih ne zanima ispunjenje studentskih zahteva“, stoji u saopštenju studenata u blokadi Filozofskog fakulteta u Beogradu.
Takođe, tvrde da se unutar studentskog pokreta na nacionalnom nivou nije odvijala intenzivna politička rasprava o opciji ekspertske vlade već da je tema „često gurana ispod kulisa na tajnim sastancima“.
Blokada raskrsnice i tišina u Šapcu
U Šapcu, i danas šesnaestominutna tišina i blokada raskrsnice kod biblioteke i muzeja.
Osim studenata i učenika, poštu stradalima u padu nastrešnice u Novom Sadu, odali su i njihovi profesori, roditelji, aktivisti u prolaznici.
Na plenumu maturanata šabačke Škole primenjenih umetnosti 7. aprila, doneta je odluka da se nastavlja totalna blokada škole do ispunjenja studentskih zahteva.
Biciklistička tura iz Niša do Novog Pazara
Studenti koji blokiraju fakultete u Nišu počeće sutra biciklističku turu do Novog Pazara, gde će 12. aprila biti održan protest „Sloboda vlada čaršijom“, a potom i do Kraljeva, gde će protestovati 14. aprila.
Prema najavi, polazak je u 9 časova 9. aprila, ispred Elektronskog fakulteta, objavljeno je na Instagram profilu ngs_nss.
Biciklisti će prvog dana proći Niš, Aleksinac, Kruševac, Laćisled i Aleksandrovac, gde će prespavati.
Drugog dana, biciklisti prolaze Stopanju, Trstenik, Vrnjačku Banju i Kraljevo, gde će prenoćiti, dok u petak do Novog Pazara idu kroz Bogutovac, Ušće, Medarsku česmu i Rašku.
Nakon protesta u Novom Pazaru, niški biciklisti će sa novosadskim kolegama krenuti prema Kraljevu, gde će 14. aprila biti održan protest „Pumpaj, pumpaj Ibar vodo“
I danas odata pošta tišinom u Beogradu
U Beogradu u Bulevaru Kralja Aleksandra, ispred Akademije poslovnih i umetničkih strukovnih studija, studenti Pravnog i tehničkih fakulteta, kao i građani odali su poštu šesnaestominutnom tišinom za stradale u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Biciklisti iz Beča danas do Emersdorfa na Dunavu
Studenti iz Srbije koji biciklima idu do Strazbura putuju danas iz Beča do Emersdorfa na Dunavu, do koga imaju oko 88 kilometara.
Jedan od učesnika akcije „Tura do Strazbura“, student Matija Obrenović, za Fonet je, opisujući prethodni dan rekao da su mesto Đer napustili oko pola jedanaest a da su prvu pauzu napravili posle 40 kilometara vožnje, na pumpi.
Prema njegovim rečima, vreme je ubrzo zahladnelo i vetar je duvao pa su se bolje obukli.
Kada su prelazili granicu Slovačke i Austrije, morali su da dezinfikuju gume zbog tamošnje epidemije.
„Tu smo sišli sa bajseva i prešli preko dela puta gde su se nalazile cerade prekrivene benzinom ili alkoholom kako bi se prolaskom po njima izvršila dezinfekcija“, kazao je Obrenović.
Obrenović je kazao da su zbog toga isključivo biciklističkom stazom išli od granice Slovačke i Mađarske do same Bratislave.
Govoreći o dočeku u Bratislavi, Obrenović je kazao da je sve bilo lepo i da su im ljudi napravili male drvene medalje, kao nagrade za njihov pohod.
„Takođe su nam napravili male bedževe sa 3D printom na kojima piše ‘Pumpaj Bratislava’. Bilo je i hrane, postavljen gulaš, pasulj, meso, roštilj, suši, palačinke, a bilo je i muzike“, naveo je Obrenović.
Potom su krenuli u Beč.
Obrenović je kazao i da je sve do ulaska u Beč policija pratila povorku biciklista.
„Sam doček u Beču je bio neverovatan. Bilo je toliko krcato, da ja u nekom momentu nisam mogao da se okrenem. Ljudi su nam tapšali, tražili da se slikaju sa nama, zahvaljuju nam“, naglasio je Obrenović.
Studenti u blokadi nastavljaju sa akcijama dok njihovi zahtevi ne budu ispunjeni. Protestuju pet meseci, tražeći odgovornost za pad nadstrešnice zgrade Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra i pogibiju 16 ljudi.
Grupa od 80 studenata u blokadi je 3. aprila ujutru krenula biciklima put Strazbura, da bi u „centru evropske pravde predali dokument o kršenju prava u Srbiji“. Prolaze kroz ključne evropske gradove, a u Strazbur bi, prema planu, trebalo da stignu 15. aprila. Cilj puta je da evropskim zvaničnicima skrenu pažnju na studentske zahteve i trenutnu situaciju u Srbiji.
Zahtevi studenata u blokadi
Zahtevi studenata u blokadi su objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana na prethodnim protestima povodom tragedije u Novom Sadu, podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.
Predstavnici vlasti smatraju da su ispunili sve zahteve, dok studenti u blokadama ističu da nijedan od zahteva nije ispunjen u potpunosti. Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu više puta je objavio analize dokumentacije u kojima je taksativno navođeno koji papiri nedostaju ili nisu kompletni.
Studenti u blokadi visokoškolskih ustanova u Beogradu 4. aprila su uputili još jedan zahtev u kojem traže „sprovođenje detaljne istrage nadležnih organa radi utvrđivanja svih okolnosti i odgovornosti u vezi sa pojavom koja je izazvala strah i paniku 15. marta 2025. godine u 19.11 duž Ulice kralja Milana, tokom mirnog protesta i 15 minuta tišine u znak sećanja na tragično nastradale u Novom Sadu“.
Šesti zahtev koji je 7. aprila objavljen, odnosi se na „neovlašćene posete“ povređenima u požaru u Severnoj Makedniji, i studenti u blokadi zahtevaju utvrđivanje odgovornosti za to.
Blokadama i obustavi nastave prethodnih meseci pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola u Srbiji.
Komemorativnim skupovima u više gradova u Srbiji 1. aprila obeleženo je pet meseci od pada nadstrešnice u Novom Sadu, srednjoškolci i nastavnici na tri i po sata blokirali su most „Gazela“.
Građani Niša protestovali su 31. marta ispred Osnovnog suda zbog napada na Nataliju Jovanović, dekanku Filozofskog fakulteta Niškog univerziteta, koji se dogodio 30. marta.
Poslednje subote u martu održan je šestočasovni protest ispred Informera.
Građani i studenti okupili su se 24. marta, na godišnjicu početka NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije, ispred Generalštaba i Ustavnog suda u Beogradu. Izrazili su nezadovoljstvo zbog toga što je Generalštabu oduzet status kulturnog dobra.
U nedelju, 23. marta, u Novom Sadu je bio Dan žalosti zbog smrti Vukašina Crnčevića, koji je posle četiri meseca i tri nedelje podlegao povredama zadobijenim u padu nadstrešnice.
U Čačku je istog dana održan protest građana na koji su ih pozvali studenti Fakulteta tehničkih nauka u blokadi zbog događaja od subote 22. marta na Gradskom trgu kada su, kako su naveli, napadnuti studenti tog fakulteta. Nekolicina učesnika protesta razbila je vrata gradske uprave u Čačku i ušla u zgradu. Policija je saopštila da je identifikovano šest osoba. Okupljeni su tokom protesta šetali gradskim ulicama, pravili buku i gađali jajima sedište Gradskog odbora SNS-a.
U Nišu je u petak uveče 21. marta došlo do incidentaispred mesta gde je trebalo da bude održana tribina Srpske napredne stranke. Okupljeni građani su članove SNS-a gađali jajima, kamenicama i polivali vodom. Napadnut je gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović kao i drugi članovi SNS-a koji su hteli da prisustvuju stranačkoj tribini. Tada su privedena i trojica studenata.
Studenti su prethodnih dana pružili i podršku prosvetarima koji su protestovali ispred Ministarstva prosvete i zgrade RTS-a u sredu 19. marta. Prosvetni radnici traže od Javnog servisa da o njihovim zahtevima izveštava objektivno, istinito i pravovremeno, kao i da „stanu na stranu građana“ i izveštavaju o njihovim zahtevima u Drugom dnevniku. Protest su podržali i srednjoškolci, kao i deo radnika RTS-a.
Studenti i građani su u ponedeljak 17. marta posle Urgentnog centra u Beogradu, protestovali ispred Ministarstva zdravlja, pošto je Urgentni centar osudio „širenje panike“ o zdravstvenom stanju ljudi posle incidenta u Ulici kralja Milana kada je još neobjašnjen zvučno-vazdušni udar uplašio i rasterao demonstrante u petnaestominutnom odavanju pošte nastradalima u Novom Sadu. Urgentni centar je naveo da je radio „uobičajeno“, a ambulante „nisu bile preplavljene“ pacijentima sa simptomima „zvučnog udara“.
Veliki broj građana iz cele zemlje odazvao se na studentski protestni skup pod sloganom „15. za 15“ u centru Beograda 15. marta.
Iako je prvobitno Skupština Republike Srbije bila najavljena za centralno mesto okupljanja, Trg Slavija je u dva navrata tokom dana proglašen za alternativno mesto centralnog programa skupa „15. za 15“, iz bezbednosnih razloga – zbog okupljenih oko Udruženja Studenti 2.0 koji su boravili i tog dana u
I pored toga, na više lokacija u centru Beograda došlo je do incidenata i međusobne tuče jednog dela učesnika protesta, a danima posle protesta javnost je zainteresovana za slučaj u Ulici kralja Milana kada je petnaestominutna tišina koja je počela u 19.00 prekinuta četiri minuta ranije zbog zvučno-vazdušnog udara o kojem svedoče očevici, među kojima je određen broj zatražio lekarsku pomoć.
Dok se u delu javnosti spekuliše o upotrebi zvučnog sredstva za razbijanje demonstracija, policija, Vojska i BIA, demantuju da je tako nešto upotrebljeno 15. marta.
Studenti u blokadi su 11. marta u 21 sat okončali 22-časovnu blokadu ulaza u zgradu Radio-televizije Srbije u Takovskoj 10 i Aberdarevoj 1, koja je počela 10. marta, oko 22.30. Istovremeno, bila je blokirana i zgrada Radio-televizije Vojvodine.
Nastavili su sa blokadama fakulteta i rektorata posle studentsko-radničkog protesta „Rame uz rame – studenti i radnici“ koji je održan za vikend. U Nišu je održan studentski protest „Ruža pravde“, dok su je u Novom Sadu bio protest pod nazivom „Šta žene znaju sa jajima“.
Dva dana ranije je organizovana šetnja „Krugom dvojke“ u Beogradu i protest ispred zgrade RTS-a.
Deo studenata u blokadi i građana koji su bili na protestu ispred RTS-a došli su do Pionirskog parka i skandirali i zviždali okupljenima u Udruženju „Studenti 2.0“ koji, kako navode, žele da pohađaju nastavu i koji su od četvrtka pod šatorima u Pionirskom parku. Kordon policije stajao je između dve grupe studenata i građana.
Pored svakodnevnih protestnih šetnji i odavanja pošte nastradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, širom Srbije, održan je i veliki protest „Studentski edikt“ u Nišu, 1. marta, četiri meseca posle pada nadstrešnice u Novom Sadu kada su studenti iz više pravaca u višednevnom maratonu peške stigli u Niš na protest koji je trajao 18 sati.
Protest u Nišu usledio je posle velikog skupa studenata iz cele zemlje pod nazivom „Sretnimo se na Sretenje“ u Kragujevcu.
Prethodno, povodom 100 dana od pada nadstrešnice u Novom Sadu, studenti su i 9. februara, sedmočasovnom blokadom beogradskog mosta Gazela još jednom pozvali nadležne institucije na odgovornost.
Kada se navršilo tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici, 1. i 2. februara, organizovana je i studentska blokada Mosta slobode u Novom Sadu, koja je trajala 27 sati.
Nekoliko dana pre, istim povodom, studenti su organizovali jednodnevnu blokadu beogradske Autokomande.
U međuvremenu – studenti, profesori univerziteta u Srbiji kao i nastavnici osnovnih i srednjih škola, đaci i maturanti širom gradova Srbije – nastavljaju i sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata, osnovnih, srednjih škola i gimnazija.
Jedan od povoda za ostavku premijera Miloša Vučevića 28. januara je i napad na studente ispred stranačkih prostorija Srpske napredne stranke u Novom Sadu, u noći između 27. i 28. januara. Napadači su tada tukli studente palicama i pesnicama. Studentkinja koja je tom prilikom teže povređena imala je intervenciju na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju UKCB.
U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, više privatnih fakulteta i nekoliko visokih strukovnih škola.
Potpisima studentske zahteve su podržali određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu, kao i Advokatska komora Srbije, koja je bila u trodnevnom štrajku, a potom i u jednomesečnom štrajku. Akcijama, protestima i obustavom rada podršku pružaju i poljoprivrednici, lekari, glumci, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci. Skupovi podrške studentima u međuvremenu su organizovani i u regionu, ali i u srpskoj dijaspori po gradovima i svetskim metropolama.
Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola.
Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, kao i nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije.
IZVOR:RTS

Be the first to comment