Predsednik Aleksandar Vučić rekao je u obraćanju javnosti da odgovornost ne može da se izbegne i da sutra očekuje ostavke u Vladi i na drugim mestima zbog nesreće u Novom Sadu. Uz Ekspo imamo još jedan cilj, a to je da do kraja 2026. godine ispunimo sve kriterijume za članstvo u EU, rekao je Vučić. Potpisali smo ugovor za nabavku najmoćnijih raketno-artiljerijskih sistema u svetu“, istakao je predsednik.
O hiljaditom danu rata u Ukrajini: Na korak smo od potpune katastrofe
Govoreći o hiljaditom danu sukoba u Ukrajini, Vučić je podsetio da je Srbija pet ili šest dana po izbijanju rata izašla sa svojim zaključcima, napomenuvši da je „ponosan što nismo promenili stav uprkos svim izazovima i pritiscima“.
„Kao mala zemlja znate da sam uvek sam govorio da treba da se sakrijemo ispod kamena dok nevolja ne prođe, ali me nije sramota da kažem da smatram da treba što pre da počnu pregovari o primirju, o miru, jer nas dalji sukob vodi u svetsku katastrofu“, istakao je Vučić.
Prema njegovim rečima, prešli smo devet od deset stepenika do „potpune katastrofe“.
Očekujem da će dejstvovanje raketa ATAKAMS po Brjanskoj obasti u Rusiji, verovatno izazvati dalja dejstva po energetskim objektima i mostovima na Dnjepru. Smatra da bi dalja eskalacija dovela do upotrebe nuklearnog oružja.
„Ukoliko bi bila ugrožena Moskva, dovoljno poznajem predsdnika Rusije Vladimira Putina da mogu da kažem da se neće dvoumiti da upotrebi nuklearno oružje“, dodaje Vučić.
Naglasio je da Srbija poptuno nespremna za takav sukob što se tiče skloništa, da ima mesta samo za 257.000 ljudi i da će morati da se radi na prilagođavanju prostora da bi se došlo do kapaciteta za milion, milion i po ljudi.
Naveo je da moramo sve rezerve da popunimo, ne zato što očekuje da ćemo biti meta ali ako bilo ko u prečniku od 500 do hiljadu kilometara bude – isto nam se piše.
„Smanjene liste čekanja“
Što se tiče listi čekanja, ističe da su smanjene za 1.500 ljudi i najavljuje nova ulaganja u medicinsku opremu.
„Potpisali smo ugovor za nabavku najmoćnijih raketno-artiljerijskih sistema u svetu“
Predsednik Vučić je rekao da je Vojska Srbije ojačala. „Prethodnih nedelja pojačali smo stanje svog naoružanja, u borju raketa, dronova“, kaže on.
„Potpisali smo ugovor posle mnogo dana teških pregovora za nabavku najmoćnijih raketno-artiljerijskih sistema u svetu, čime ćemo uspeti da odgovorimo svim izazovima i da odgovorimo svima koji su mislili da će da naprave prednost u odnosu na Srbiju“, rekao je Vučić.
„Nabavili smo nove možda i najbolje sisteme dronova u svetu tokom 2025“, navodi.
Ulaganjem u Vojsku ulažemo u bezbednost i odvraćanje agresora, ulagaćemo u ljude, naveo je Vučić.
“Penzionerima povećanje i sledeće godine“
Predsednik je najavio da će penzioneri, koji će za desetak dana dobiti povećanje za 10,9 odsto, dobiti veće penzije i sledeće godine, i to takođe od 1. decembra, jer će stopa rasta biti visoka.
Napomenuo je da je povećanje planirano novim budžetom.
„Naložio sam da se rezerve uvećaju na 150 odsto“
Dogovorili smo se u prethodnom periodu sa Vojskom Srbije i Robnim rezervama da popunimo sve što je potrebno, rekao je Vučić.
Naglasio je da su robne rezerve na veoma visokom nivou, ali da nije sasvim zadovoljan.
Izdao, je, ističe, nalog da se sve rezerve uvećaju na 150 odsto.
Uz Ekspo cilj je da do kraja 2026. ispunimo sve kriterijume za članstvo u EU
Uz Ekspo imamo još jedan cilj, a to je da do kraja 2026. godine ispunimo sve kriterijume za članstvo u EU, rekao je predsednik Vučić.
„Ne kažem da ćemo ući, ali da ispunimo sve kriterijume. Naše je da mi uradimo svoj posao“, rekao je Vučić.
Napomenuo je da je to bila tema sinoćnog sastanka vrha SNS kom je i on prisustvovao.
Dodao je da će Srbija ovaj cilj ostvariti uz visoke stope rasta, uz nisku inflaciju, koja, kako kaže, nijednog trenutka neće preći 3,5 odsto, uz deficit ne veći od 3 odsto, kao i uz stopu javnog duga, koja neće preći 50 odsto.
Cilj je da 2027. godinu imamo BDP po glavi stanovnika 15.250 evra. Kaže da je 2012. godine stopa nezaposlenosti bila 26 posto, a danas 8,2 posto.
„U atmosferi hajke i harange država ne funkcioniše“
Vučić je naglasio da, u atmosferi gde svi traže parče mesa kojim će da nahrane svoj bes sa jedne i odbijanje da se stavi potpis na bilo koju građevinsku dozvolu, sa druge strane, država ne može da izvrši svoj zadatak.
„U našoj zemlji svi učestvujemo u hajci i harangi, ‘tražeći parče mesa kojim ćemo naš bes da nahranimo’. Nisu ni tužioci oni koji ustanovljuju ko je kriv, nego sudovi. Postavlja se pitanje kako ćemo u u toj atmosferi da izvršimo svoj zadatak“, rekao je Vučić.
Šta je to će Srbija da uradi u naredne dve i po godine do sledećih izbora, kako ćemo da ostvarimo rast, isplaćujemo plate i penzije – apsolutno nemoguće, istakao je predsednik.
„Rekao sam sinoć Vučeviću, sve što je potrebno svalite na mene“
Vučić kaže da pokušava preuzme na sebe odgovornost veću nego ikada, da bi zemlja išla napred.
Naveo je da je sinoć na sastanku rekao premijeru i predsedniku SNS-a Milošu Vučeviću, da sve svale na njega (Vučića), ali da Srbija ne sme da stane.
“Ja sam rekao Milošu, nije problem. Sve što je potrebno do kraja mog mandata, svalite na mene. Samo Srbija ne sme da stane. Stala je Evropa dobrim delom“, preneo je Vučić.
Istakao je da tragediju u Novom Sadu, ako ništa, sasvim sigurno niko nije namerno izazvao, ali da neznanje, nestručnost i neodgovornost ne oslobađaju krivice.
Vučić: Mora da postoji značajna odogovornost u krivično-pravnom delu
Predsednik Aleksandar Vučić je rekao da odgovornost ne može da se izbegne. „Mora da postoji značajna odogovornost u krivično-pravnom delu jer 15 ljudi nisu poginuli svojom krivicom već zbog toga što neko svoj posao nije uradio dovoljno valjano i u skladu sa zakonom“, napominje Vučić.
Ono što za nas predsatvlja problem u danima pred nama je činjenica da su neki uspeli, ne svojom politikom, već strahom da zaustave Srbiju, kaže predsednik.
„Nije reč o njima već o nama. Niko ne želi ništa da potpiše. Ne možete da dobete nijedan akt“, kaže Vučić.
Danas svi mi, uključujući sebe, poput zveri učestvujemo u kampanji traženja krvi i odogovornih, ali znamo da tražimo krv, ne razumevajući da je potrebno da verujemo državi koja će naći odogovorne, kaže Vučić.
Zapitao je kada ćemo da otvorimo prugu Beograd-Subotica, otovrićemo je 8. decembra, odložili smo otovaranje.
„Sutra očekujem ostavke u Vladi i drugim mestima“
Predsednik Aleksandar Vučić rekao je u obraćanju javnosti da sutra očekuje ostavke i u Vladi i na drugim mestima, zbog nesreće u Novom Sadu.
Iz Službe za saradnju s medijima predsednika Republike saopšteno je da se Aleksandar Vučić javnosti obratića iz Palate “Srbija“.
IZVOR:RTS

Be the first to comment