Danas je stupila na snagu Uredba Evropske unije o zaštiti od biljnih štetočina kojom je propisano da je za unos živih biljaka na teritoriju EU neophodan fitosanitarni sertifikat.
Mađarska carinska služba upozorila je putnike da će od danas na granici kontrolisati unos biljaka – povrća i voća, cveća, sadnog i semenskog materijala u Mađarsku.
Praktično, ako krenete u Mađarsku ili recimo u Hrvatsku na granici će vam oduzimati većinu voća koje ste poneli u torbi da prezalogajite. Na udaru su, kako piše RTS, jabuke, kruške, šljive, trešnje, a od povrća krompir, paradajz i luk, ali ne i nekoliko vrsta tropskog voća koje Srbi često nose na put.
Kako su nam ranije potvrdili u Evropskom telu za bezbednost hrane (EFSA), polovinom decembra stupa na snagu propis koji definiše da će sve biljke (uključujući žive delove biljaka) koje putnici iz Srbije budu želeli da unesu u zemlje Evropske unije, morati da imaju fitosanitarni sertifikat . U prevodu, ako krenete u Mađarsku ili u Hrvatsku na granici će vam oduzimati većinu voća koje ste poneli u torbi da prezalogajite, ali uz izuzetke.
„Banane, ananas, kokos, durijan i urme nisu na listi“, potvrđeno je ranije iz Evropskog tela za bezbednost hrane (EFSA) za „Blic Biznis“. Takođe, sušeno, prerađeno i konzervirano voće se može uneti u EU.
Stroži pravilnici o tome šta putnici smeju da unesu u EU napravljeni su zbog biljnih štetočina, a kao deo direktive Evropske unije koja se odnosi na voće i povrće, koja se primenjuje u zavisnosti od procene.
Na listi evropske institucije nalazi se 20 karantinskih štetočina koje se namnožavaju i šire, uključujući japansku bubu, azijsku bubu dugog roga, citrusovu zelenu i crnu tačku i Xylella fastidiosa, čiji je ekonomski, ekološki i društveni uticaj na teritoriji EU najoštriji.
„Izbor štetočina zasnovan je na proceni Evropske komisije i EFSA koje uzimaju u obzir verovatnoću širenja, uspostavljanja i posledice štetočina. Uredbom se utvrđuje lista biljaka visokog rizika čiji će uvoz na teritoriju EU biti privremeno zabranjen od 14. decembra „, naveli su u EFSA.
Ovakva Uredba nije novina za izvoznike, koji su i do sada imali obavezu da obezbede fitosanitarni sertifikat prilikom izvoza voća i povrća u zemlje EU, već samo za građane koji putuju u evropske zemlje.
IZVOR:BLIC
Be the first to comment