Imunitet na koronu mogao bi da traje godinama nakon infekcije

Imunitet na korona virus mogao bi da traje godinama, čak i decenijama, pokazuje nova studija.

 

Imunitet na koronu mogao bi da traje godinama nakon infekcije

Foto: 021.rs
Prema ovom istraživanju, osam meseci nakon zaraze, većina ljudi koji su se oporavili od virusa i dalje imaju dovoljno antitela da odbiju virus i spreče bolest, prenosi Njujork tajms. Sporo opadanje broja antitela moglo bi da znači da ove ćelije mogu da istraju u organizmu veoma dugo.
Istraživanje je objavljeno na sajtu koji vodi Cold Spring Harbor Laboratory, neprofitna i obrazovna institucija. Njujork tajms ukazuje da istraživanje još nije recenzirano i nije objavljeno u naučnom časopisu, ali da predstavlja najopsežniju i dugotrajnu studiju „imunološke memorije na korona virus“.
Ovo dolazi kao olakšanje stručnjacima koji su bili zabrinuti da bi imunitet na ovaj virus mogao da bude kratkotrajan i da bi stanovništvo moralo redovno da se vakciniše kako bi se pandemija držala pod kontrolom. Ovo istraživanje potvrđuje i činjenica da oni koji su pre 17 godina preboleli virus SARS i danas imaju određen broj antitela.
I druge studije objavljuju ohrabrujuće dokaze. Studija objavljena prošle nedelje pokazala je da ljudi koji su se oporavili od kovida-19 imaju moćne imune ćelije, čak i kada antitela nisu prisutna.
„Ove studije sve pokazuju da ‘kada jednom prođeš prvih nekoliko nedelja, ostatak imunog odgovora je prilično konvencionalan'“, zaključuje Dipta Batačarja, imunolog na Univerzitetu u Arizoni.
Autor: 021.rs

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*