Iz skrin-sobe žrtva na saslušanju ne vidi okrivljenog

Фото: Дневник/ С. Шушњевић

NOVI SAD: Na suđenju okrivljenom za brutalno prebijanje devojke u novosadskom stanu počinjeno prošle godine, njegova devojka sa statusom posebno osetljivog svedoka, u četvrtak je dala iskaz iz posebne prostorije u kojoj je bila sama sa stručnjakom Višeg suda za takve situacije, dok su joj stranke postupka postavljale pitanja iz susedne sudnice.

Foto: Dnevnik/ S. Šušnjević

Komunikacija je vođena preko sudije, ali bez neposrednog kontakata. Iako takva svedočenja više nisu retkost, primenjuju se prema osobama koje imaju strah i nelagodu zbog iznošenja iskaza pred krivičnim većem.

Takozvana skrin – soba poslužila je u pomenutom slučaju za davanje izjave osobe koja je više puta naglasila da joj je mučna pomisao da će ugledati okrivljenog za nasilje u porodici u kojem je ona preživela teške povrede, a po navodima iz optužnog akta.

– S oštećenima se u takvim situacijama obično kontaktira nekoliko dana pre ročišta, i tom prilikom im se saopšti na koji način će biti saslušani – pojašnjava za „Dnevnik” Jelena Ostojin iz Višeg suda.

U Višem sudu u Novom Sadu postoji Služba za pomoć i podršku svedocima i osobama u statusu ošetećenih (SPP), odnosno žrtvama, koja je počela rad pre pet godina i kao zajednička služba je nadležna za novosadski Osnovni, Viši i Apelacioni sud u krivičnim postupcima.

Jelena Ostojin kaže da pomenuta služba pruža pomoć u krivičnim postupcima koji se vode i pred javnim tužilaštvima, kada svedoci i oštećeni od Tužilaštva budu proglašeni da su posebno osetljivi svedoci, pa se stoga njihovo ispitivanje sprovodi uz upotrebu tehničkih sredstava  za prenos slike i tona, ali bez prisustva stranaka i drugih učesnika u postupku.

U novosadskoj Palati pravde posebna prostorija (SPP) osima za posebno osetljive svedoke, služi i za ispitivanje maloletnih lica i žrtava krivičnih dela, a obavlja se bez prisustva stranaka i učesnika krivičnog postupka. Na taj način se obezbeđuju uslovi za sigurno i bezbedno svedočenje i pomaže oštećenima i svedocima da prevaziđu negativna osećanja u vezi s učešćem u krivičnom postupku.

U Višem sudu je ispitano preko stotinu svedoka i oštećenih u postupcima za krivična dela nasilja u porodici – 31, silovanja – 14, trgovine ljudima – 12, ali i svedoci za polno uznemiravanje, trgovinu ljudima, obljubu zloupotrebom položaja, obljubu nad detetom, pokušaje ubistva, teškog ubistva, ugrožavanja javnog saobraćaja, nedozvoljenih polnih radnji, iznude, zlostavljanja i mučenja, oduzimanja maloletnog lica…

Prostorija koja se koristi za te namene uređena je donacijom norveške vlade još 2013. godine i uskoro sledi njeno osavremanjavanje.

U predmetima u krivičnim postupcima prema maloletnicima, u kojima su svedoci maloletna lica, ispitivanje se sprovodi tako što u posebnoj prostoriji budu samo oni i psiholog, dok su u sudnici sudija i ostale stranke koji preko projektora koji je postavljen na zidu prate ispitivanja.

Foto: Dnevnik/ S. Šušnjević

Psiholog maloletnom svedoku postavlja pitanja po prethodnom dogovoru sa sudijom, s tim što se pitanja prilagođavaju terminologiji i opštem razvojnom stepenu maloletnika. Nakon ispitivanja, ukoliko ima dodatnih pitanja, sudija ih dostavlja na papiriću preko psihologa.

Inače, uloga sudijskog pomoćnika SPP-a je da koordinira i organizuje ispitivanje svedoka, obaveštava psihologa o saslušanju, da se dogovori s  maloletnim svedokom i njegovim zakonskim zastupnikom ili starateljem, dočeka ih ispred suda, pruži emotivnu pomoć i podršku, objasni tok suđenja, kao i da ga nakon saslušanja isprati do izlaza iz zgrade suda tako da se ne sretne s okrivljenim.

Svedoke i oštećene često je potrebno opustiti pod tremom pa prilikom davanja izjava dođe neretko i do suza, pa i pauza za spuštanje tenzija.

Služba za pomoć i podršku obavlja i poslove pružanja podrške i pomoći kroz davanje objašnjenja njihovih uloga u krivičnom postupku, načina na koji se postavljaju pitanja pred sudom, pravne terminologije, naplate troškova dolaska i sve ostale pravne informacije u vezi s njihovim svedočenjem, kao i organizacije saslušanja svedoka i oštećenog u posebnoj prostoriji.

IZVOR:DNEVNIK

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*