JKP „ZELENILO” Promovisanje energetske efikasnosti

Unapređenje, uređenje, održavanje i zaštita zelenih površina je glavni posao JKP „Gradsko zelenilo”, a zahvaljujući projektnim delatnostima, koncept zaštite životne sredine postao je jedan od bitnih faktora u funkcionisanju tog preduzeća.

– Kroz projekat Regionalne deponije Novi Sad, „Gradsko zelenilo” će u budućnosti ostvariti međuopštinsku saradnju uz podršku Grada Novog Sada, u okviru koje se planira prikupljanje bio-otpada iz opština Južnobačkog okruga i teritorija koje gravitiraju regionalnoj deponiji – kaže direktor JKP „Gradsko zelenilo” Miloš Egić. – Procene su da se radi o količini od oko 26.000 tona biorazgradivog otpada. Tako će se proizvoditi veće količine komposta koji će moći, osim dosadašnje upotrebe na javnim površinama, i komercijalno da se plasira na tržište u manjim i većim pakovanjima. Glavna uloga „Gradskog zelenila” je da sav bio-otpad s javnih zelenih površina koje su mu date na upravljanje, pretvori u kompost, jedno od najboljih organskih đubriva. Tako bismo, s jedne strane, smanjili troškove, a s druge, pozitivno uticali na životnu sredinu i kvalitet života građana.

Zeleni krov i zid će JKP „Gradsko zelenilo” postaviti na zgradi ŠOSO „Milan Petrović” u Ulici Bate Brkića bb  (Miloš Egić)

Osim pomenutog, realizuje se i IPA projekat, a ideja je da se urade primeri dobre prakse u gradskim sredinama, u vezi s promovisanjem energetske efikasnosti, termalnog komfora stanovništva i životne sredine gradova. Ugovoren je 2019. godine, a rok za završetak je do januara 2022.

– Konkretna akcija se odnosi na kreiranje zelenog krova i zida u Novom Sadu i Osijeku, kao najvećim gradovima na području prekograničnog programa – objašnjava naš sagovornik. – U oba grada će se, na primeru jednog javnog objekta, pokazati koje su mogućnosti uštede energije i proizvodnje nove „zelene” energije, kroz postavku solarnih panela, poboljšanje termalnog komfora i povećavanja zelenih površina formiranjem zelenog krova i zelenog zida. Tu spada i odgovorno upravljanje vodama – sakupljanje kišnice i vode iz klima-uređaja – za potrebe zalivanja zelenila na krovu i zidu. Zeleni krov i zid će JKP „Gradsko zelenilo” postaviti na zgradi ŠOSO „Milan Petrović” u Ulici Bate Brkića bb. To je prvi projekat podizanja zelenila na krovovima i fasadama objekata u gradu, a cilj je da „Gradsko zelenilo” u budućnosti podigne što više zelenih površina na taj način, čime bi se znatno povećao procenat zelenih površina u gradu.

Foto: Kompost napravljen od bio-otpada Foto: S. Šušnjević

Kako kaže, projekat je deo programa prekogranične saradnje Hrvatska–Srbija, a partneri na realizaciji su JKP „Gradsko zelenilo”, Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Novom Sadu, Gradska uprava za imovinu Novi Sad, Grad Osijek i Građevinski fakultet u Osijeku. Posebno naglašava činjenicu da su ta dva evropska projekta pokazatelji da su Grad Novi Sad i JKP „Gradsko zelenilo” prepoznati kao pouzdani partneri, koji mogu odgovoriti evropskim standardima i zadatim vrednostima.

– Učestvujemo i u podizanju vetrozaštitnih pojaseva na području grada u Katastarskoj opštini Budisava – kazao je Egić. – Projekat su izradili stručnjaci Instituta za nizijsko šumarstvo i životnu sredinu Novi Sad. Cilj je podizanje zaštitnih pojaseva u širem prstenu oko Novog Sada, a planirana je sadnja oko 7.000 stabala na području KO Budisava.

Na ponos preduzeća je, kako kaže direktor Egić, i to što je tokom preseljenja rasadnika na Klisu pokrenuta proizvodnja zelenila na novoj lokaciji – proizvodnja sadnog materijala iz semena i iz reznica, proizvodnja lišćara, ukrasnog šiblja, trava, perena, kao i sezonskog cveća. Sadni materijal se plasira na tržište.

– U sklopu novog rasadnika, uz veliku podršku Grada i gradonačelnika, kroz novac odobren za kupovinu savremene mehanizacije, pokrenuta je proizvodnja komposta i malča – kaže direktor. – To je proces u kojem se biomasa sakupljena sa zelenih površina koje su u programu redovnog održavanja kompostiranjem ponovo upotrebljava za sadnju i podizanje novog zelenila, uz upotrebu savremenih tehnologija. U sklopu toga je i realizacija projekta izgradnje hangara za smeštaj mašina i opreme, kao i izgradnja platoa za kompostiranje, koji je finansiran iz donacije Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ.

Vizija preduzeća je da se godišnje u procesu kompostiranja sakupi 5.000 tona biorazgradivog otpada, koji bi na površini kompostnog polja bio prerađen i proizvela bi se veća količina komposta – dva do tri turnusa godišnje. Prednost je što se za te potrebe koriste inovativne tehnologije i savremene mehanizacije, a radi se u skladu sa Zakonom o zaštiti životne sredine i njegovim regulativama.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*